Dupa meciul Italia-Canada, 23-18 (13-10), echipa de rugby a Romaniei trebuie sa-si faca griji serioase in legatura cu obiectivul propus la Cupa Mondiala (victorii la cele 2, pentru un loc 3 care califica din oficiu pentru 2019), pentru ca ambele formatii care s-au intalinit, in cadrul Grupei D, la Leeds (arena full, 33.120 spectatori, la un o confruntare absolut neutra pentru localnici), sambata, au aratat valoare, generozitate in efort, iar dorinta de a juca frumos, fara cusur.

Mai ales canadienii, carora doar naivitatea in momentele de precipitare din finalul reprizelor, le-a rapit posibilitatea unui rezultat mai bun, chiar o victorie, trebuie sa ne puna pe ganduri, pentru ca la Italia ne gandeam deja cu ingrijorare. Concret, nord-americanii au pierdut pe finaluri, in prima repriza in ultimul minut cedand o lovitura de penalitate cand aveau balonul, iar in final au mai incasat o l.p., tot din cauza lipsei de concentrare.

Si din faptul ca la eseuri scorul a fost egal, 2-2, demonstreaza echilibrul meciului, canadienii avand totusi o consolare: au obtinut punctul bonus defensiv, pe care au si parut, la un moment dat, ca l-au vizat, in mintul 70 executand din 10 m o lovitura de pedeapsa centrala, desi ar fi putut rasturna scorul, cu o tentativa de eseu. Ce-i in mana nu-i minciuna, iata o zicere valabila si in tara frunzei de artar.

Au marcat: Italia: 2 eseuri – Rizzo (min. 17), Garcia (58), 2 transformari  si 2 l.p. – Allan; Canada: 2 incercari – van der Merwe (15), Evans (44), 1 transformare si 2 l.p. –  Hirayama.

Duminica, pe langa partida Irlanda-Romania (Wembley, ora 18,45, pe Digi Sport 2), se mai disputa 2 jocuri: ora 14,00, grupa A: Australia-Uruguay (Birmingham, Villa Park, pe Digi Sport 1) si ora 16,30, grupa B: Scotia-SUA (Leeds, Elland Road, direct pe Digi Sport 2).