Tara Galilor este cea mai apropiata tara in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de rugby, dupa ce joi a invins cu 23-13 (17-6) Fiji, intr-un meci din grupa A, la Cardiff, pe Millennium Stadium, in prezenta a peste 70.000 spectatori.

Precizarea numarului de spectatori are spilul lui in acest moment, pentru ca dupa 20 de meciuri fusese depasita cifra de 1 milion de platitori de bilete la actuala editie, care va depasi, fara discutie, 2 milioane de fericiti, cei care au putut urmari direct, de la locul faptelor de vitejie, acest turneu exceptional. In care, alt argument, tot dupa 20 de meciuri, media de eseuri este de 6, cifra foarte buna.

Decimata de accidentari (noroc ca acum are 10 zile pauza, pana la ultimul meci, pe 10 octombrie, cu Australia), Tara Galilor a fost mai exacta, dar a avut de trecut de o echipa care lasa numai regrete la actuala Cupa Mondiala, pentru ca, acum, Fiji este ca si eliminata, avand doar un joc de disputat, de consolare, cu Uruguay.

Cu o gramada care se apropie cel mai mult dintre toate cele prezente la CM de tona, cu 940 kg, dar si cu troacari solizi, cu centri masivi ca niste pilieri, Fiji a etalat o viteza de joc incredibila, cu sarje continue, intr-unul dintre cele mai frumoase meciuri ale acestei editii. Ar fi putut spera chiar la victorie, la un punct bonus defensiv, macar, dar a avut un transfomer, Volavola, in zi slaba, cu doua ratari de lovituri de pedeapsa favorabile.

In schimb, galezii il au in continuare pe Biggar un buteur perfect, cu transformari suta la suta, uvertura lor fiind, in acest moment, liderul clasamentului marcatorilor de puncte.

Marcatori: Tara Galilor – 2 eseuri, prim G.Davies si Baldwin, celelalte puncte fiind ale inevitabilului Biggar – 2 transformari si 3 l.p.; pentru Fiji au inscris Goneva – 1 eseu si Volavola – 1 transformare, 2 l.p.

Vineri este programat, din nou, un singur meci: Noua Zeelanda-Georgia, in Grupa C, in direct pe Digi Sport 2 de la ora 22,00.