* Sa ne reamintim ce se intampla in caz de egalitate dupa timpul regulamentar de joc in semifinalele Cupei Mondiale de rugby, Noua Zeelanda-Africa de Sud, sambata, si Australia-Argentina, dumininica. Nu de alta, dar tare imi visez sa vad ultimul criteriu de departajare!

1. Asadar, daca meciul se termina egal dupa cele 80 de minute, urmeaza o pauza de 5 minute, apoi cele 2 echipe disputa o prelungire de 20 de minute, impartite in 2 perioade de 10 minute, cu o pauza de 5 minute intre ele. Saca egalitatea persista:

2. Vor fi adaugate 10 minute de joc, in cursul carora va actiona principiul “mortii subite”, prima echipa care marcheaza va fi declarata castigatoare. Daca egalitatea persista:

3. Se va proceda la o proba de lovituri la buturi, de pe linia de 22 m, perpendicular pe buturi, apoi, daca este nevoie, la nivelul liniei de 15 m la stanga, apoi la dreapta buturilor. Cinci jucatori din fiecare echipa vor fi desemnati pentru aceasta proba.

* Campioana la handbal fete, CSM Bucuresti, a invins in deplasare, cu 28-17 (13-9), echipa suedeza SV Svehof, in cadrul Grupei D a Ligii campionilor.

In schimmb, intr-un meci contand pentru Grupa A a aceleiasi competitii, HCM Baia Mare a pierdut acasa, cu 29-31 (14-19) in fata echipei norvegiene Larvik.

* Irina Begu si Monica Niculescu au pierdut finala Kremlin Cup de la Moscova, in care cuplul rusesc Daria Kasatkina/Elena Vesnina a castigat cu 6-3, 6-7, 10-5. Cum si finala la simplu se disputa intre doua rusoaice, Pavliucenkova si Kuznetova, acest turneu de final de sezon regulat (Turneul campioanelor este corolarul)  este parca dedicat organizatorilor.

Ideea care imi vine in minte este ca un cuplu Begu/Niculescu ar trebui sa-si puna drept obiectiv calificarea la JO de la Rio, alaturi de dublu mixt Halep/Tecau. Ar fi una dintre putinele sanse pentru Romania, in conditiile in care si la gimnastica e prapad!

* Tocmai ce-am vorbit de Turneul campioanelor, de la Singapore, despre care aveti un EVENIMENT ceva mai devreme, cu fisele celor 8 finaliste, in frunte cu romanca Simona Halep. Ei bine, s-au dat publicitatii si primele meciuri, Simona Halep jucand duminica la Singapore, dimineata, de la ora 9,00, la Bucuresti (ochii pe DigiSport) cu Flavia Pennetta. In al doua partida a teribilei Grupe Rosii, de la ora 13,30, ora Romaniei, Maria Sarapova o intalneste pe Agnieszka Radwanska.

* Rezultate din Superliga Nationala la polo pe apa: Steaua Bucuresti-Crisul Oradea 23-3, CSM Digi Oradea-Poli Cluj 21-4.