Infrangere la Torino in amicalul Romania cu Ucraina, scor 3-4 (1-1), cam neplacuta in ciuda numarului mare de goluri marcate (7, de cand nu am mai avut un meci al Romaniei cu atatea “boabe”?), darcu o importanta relativa in ce priveste pregatirea Euro-2016. Poate doar faptul ca principalul nostru atu, apararea, s-a dovedit un cascaval elvetian, ca tot vom juca in Franta impotriva bancherilor lumii, desi din ce am vazut nici ucrainenii nu s-au omorat cu firea, au dat si ei gol gand li s-a ivit ocazia.

Golurile baietilor lui Puiu Iordanescu au fost marcate de Gabriel Torje (min. 23), Denis Alibec (75) si Nicolae Stanciu (85), iar pentru Ucraina Roman Zozulia (44), Aleksandr Zincenko (49), Evgheni Konoplianka (55) si Andrei Iarmolenko (59). Din simpla citire a acestor informatii lesne ne dam seama ca am fost condusi cu 4-1, iar golurile desprinderii pana aici au fost inscrise in fix 10 minute, ceea ce inseamna ca echipa nu are un lider, nici in teren, asa ca daca o ia la vale nu prea se mai opreste.

Iar daca ne uitam si mai atent, anume la alcatuirea echipei noastre, am mai limitat dezastrul (la 1-4, amical-amical, dar chiar putea fi numit asa), constatam ca rezervele Alibec (bagat in minutul 58) si Stanciu (in teren din minutul 79) au fost autorii golurilor 2 si 3!

Ma rog, sa mai vedem, avem inca un amical, pe 3, cu Georgia la Bucuresti, inca nu trebuie dramatizat. Cum nu trebuie nici sa o tinem langa cu “recorduri” fara sens, nu stiu cate meciuri fara infrangee. Sa spui asta dupa ce joci cu RD Congo e cam tare, nu?

* La Roland Garros nu ne-a mers prea bine astazi, in afara victoriei lui Florin Mergea (alaturi de Rohan Boppana) cu Brian Baker (SUA)/Marcus Daniell (Noua Zeelandã) în trei seturi, 6-2, 6-7 (4), 6-1, victorie cu care compatriotul nostru a ajuns in sferturile de finala. La fete, insa, Irina Begu a pierdut in doua seturi in fata americancei Shelby Rogers (nr. 108 WTA), cu 3-6, 4-6, lasand pentru altadata noul record, de calificare in sferturi, iar meciul Simonei Halep cu Samantha Stosur, ultimul de pe arena principala, “Philippe Chatrier” a fost amanat din cauza ploii si se va juca maine, de la scorul de 5-3 pentru romanca.

* Desi a plouat cu spume duminica dimineata, iar vremea rea a amenintat tot timpul, Trofeul Dobrogei la ciclism a adunat circa 200 de iubitori ai bicicletei, amatori, dar si tineri dornici sa faca acest extraordinar sport in mod organizat, de la cluburile CS Olimpia, CS Otopeni, HC Cycling, CS Petrolul Ploiesti, Trident Constanta, CS Cogeme Sport, Andovelo si, evident, de la clubul organizator, Bilal 2000 Constanta.

Numele nici nu conteaza, placerea de a fi impreuna i-a adus la o cursa disputata in conditii atat de grele, cultivandu-si o pasiune de o viata sau, pentru cei mai tineri, una care se va contura in performanta in cativa ani. Nu se poate ca un asemenea sport nobil sa nu mai aiba viitor in tara asta, din moment ce flacara este tinuta aprinsa si de astfel de voluntari cu inima mare si dorinta de a face lucruri!