Franta merge mai departe, ceea ce este bine nu numai pentru moral, cum le zice cantecul, ci si pentru afaceri, invangand cu 2-1 (0-1) Irlanda, la Lyon, dupa ce au valorificat la maximum experienta superioara, dar si avantajele, destule, pe care le-a avut, incepand de la faptul ca au umplut aproape 52.000 locuri, din 56.279 cate are arena din Decines-Charpieu, cu suporteri proprii, acordand “oaspetilor” doar 4.500 de bilete, si s-a odihnit din plin, cu 3 zile in plus libere fata de irlandezi!

Si totusi, toate acestea pareau sa fie date peste cap, iar prima repriza mi-am zis: “Iata, degeaba se lauda prizonierii rugby-ului, ca numai in sportul lor, cel mai cel dintre toate, o tara gazda a unei mari competitii sa poata iesi prematur din turneu (cum s-a intamplat cu Anglia, anul trecut, la Cupa Mondiala de rugby), si in fotbal este posibil”.

Aceasta pentru ca in minutul 2 Robbie Brady a deschis scorul din penalty, trimitandu-l pe Lloris dupa seminte, cum se vede si din poza, lovitura acordata in urma unui fault al lui Pogba (ce cauta acolo inca din minutul 2?), dupa o gafa a lui Rami.

A fost al doilea gol in ordinea rapiditatii la un Euro, dupa cel al rusului Dmitri Kiricenko, in 2004. Oricum, sa remarcam promptitudinea arbitrului italian Rizzoli, cel care are deja o finala Mondiala la activ. Nici nu avea incotro, prea multi ochi se uita la tine, dar s-au vazut momente de “dezinvoltura” destule.

In a doua repriza, asa cum se intampla mereu cu echipele mici, fara anii de meciuri mari in spate, irlandezii au simtit din plin frica de un rezultat imens, s-au bagat in poarta de mai aveau putin si se sufocau din cauza inghesuielii, francezii nu au asteptat si aveau la un moment dat, statistica o spune, o posesie generala de 80 la suta.

Asa ca au venit si golurile, in repriza secunda, Griezmann marcand de doua ori, in minutele 57 si 61. De altfel, 11 din ultimele 12 goluri marcate de francezi la Euro au fost reusite in al doilea mitan. Iar in ce-l priveste pe Antoine Griezmann, acum poate regreta ca a semnat, deja, zilele trecute, prelungirea contractului cu Atletico Madrid, acum ar fi avut si alte argumente.

In sferturile de finala, Franta, care nu va putea conta pe  Rami si Kante, suspendati pentru cumul de cartonase, va juca in compania invingatoarei dintre Anglia si Islanda. Adica, gazdele vor avea din nou o pauza mai mare fata de adversare, o zi si jumatate acum, pentru ca Anglia-Islanda este ultima partida a optimilor, luni seara, de la ora 22,00.

Chiar, probabil multi s-au gandit cum de au fost pusi francezii sa joace de la prima oara a zilei de duminica. Pai uite, de-aia, ca sa stea la recuperare mai mult, ca asa-i in fotbal…