* Actorul neo-zeelandez Russel Crowe, care in timpul turneului final s-a declarat deschis suporter al selectionatei poloneze, a trimis un mesaj de suflet trupei lui Adam Nawalka si, mai ales, lui Jacob ‘Kuba’ Blaszczykowski (foto), cel care a ratat penalty-ul, ajutand astfel Portugalia sa se califice in semifinale.

“Off, omule… Ghinion. Ai fost genial. Sunt mandru. Te iubim Kuba. Esti un erou. Felicitari Portugaliei”, a scris “Gladiatorul” pe contul lui de Twitter.

Russell Crowe, care a urmarit cu atentie cea mai buna comportare a unei selectionate poloneze din istoria CE, pe care a sustinut-o cu strigatul de lupta al galeriei (Do Boju, Do Boju Polska), nascut in Noua Zeelanda, dar crescut in Australia, este un mare fan al fotbalului, cu un an si jumatate in urma incercand sa cumpere Leeds, clubul pe care il iubeste de cand era copil.

* “Cand te uiti la numarul de comenzi pe care le primim pe mail si pe Facebook, parca suntem clar in lichidare de stoc”, a explicat Omar Smarason, insarcinat cu comunicarea la selecionata islandeza, pentru ca toata lumea vrea sa cumpere tricoul albastru al echipei-surpriza de la Euro, adversara Frantei de duminica, din sferturile de finala.

Vineri nu se mai gaseau pe platformele de vanzare online decat tricouri albastre cu o banda laterala rosie si alba decat la masuri imposibile, mai rau, fara numele si numarul jucatorilor pe spate, iar termenul de livrare depasea o saptamana. “Cererea este superioara a 1.800 la suta fata de ceea ce prevedeam, imi pare bine pe de o parte, dar si rau pentru cei care nu reusesc sa-si procure tricoul”, a spus Smarson, fara sa dea cifre de vanzari.

Islandezii se imbraca, de 14 ani, cu Errea, iar directorul sucursalei franceze a firmei, Enzo Montrucchio, a spus ca “cine se astepta ca vor ajunge la Euro, iar acum si atat de departe?”

* Francezul Antoine Griezmann este eroul unui cantec, al trupei The Concept, care lauda calitatile francezului cu o voce suava in “Antoine Griezmann, he is the man” si cu versuri, vorba ceea, care merg direct, fara ocolosuri: “Antoine Griezman, Europa intreaga te va vedea, ca pe Henry sau Zidane, pentru ca victoria este in tine”. Iar corul puncteaza o mica pastisa dupa Barack Obama: “Yes, he can”.

“Mi l-a trimis sora mea, pe telefon, mi se pare haios”, a comentat Grizzy, intr-o conferinta de presa.

* Rivera, Rossi, Lippi, Balotelli, se gaseste mereu cate un italian sa infunde Germania, care nu a castigat in competitie oficiala niciodata in fata peninsularilor, in aceasta confruntare de mare traditie, de altfel, din fotbalul european.

Astfel, in 1970, in asa-numitul “Meci al secolului”, in semifinala Mondialului mexican, caracterizat drept cel mai intens din istoria fotbalului (cu un Beckenbauer care a jucat o ora, inclusiv prelungirile, cu mana legata de gat, fracturata, imagini de neuitat), cu 5 goluri in prelungiri si un scor de basm: 4-3, cu gol inscris de Rivera in minutul 111, la un minut dupa egalarea lui Muller! Asta dupa ce Snellinger obtinuse prelungirile in ultimul minut al timpului regulamentar!

* In 1982, RFG ajunge stoarsa de puteri dupa semifinala cu Franta (alt joc de poveste, un coleg de la AFP imi spunea, dupa vreo 5-6 ani, ca nici acum nu stie cum a scris cronica), pierzand cu 1-3 in fata unui Paolo Rossi dezlantuit, golgheter al turneului.

* Campionii mondiali din 2006 au pastrat imaginea unei echipe defensive, dar tocmai in meciul cu Germania, gazda atunci, s-au dezlantuit, si tot in prelungiri, castigand cu 2-0. Marcello Lippi a inlocuit un inchizator, Perrota, cu un atacant, Del Piero, chiar inaintea celei de-a doua reprize de prelungiri. Urmarea: gol Fabio Grosso in penultimul minut, punct final Del Piero, in minutul 120+1.

* In fine, 2012, marea zi a lui Super Mario, la Varsovia. Loew face totul pentru a-l bloca pe Pirlo… dar eroul va fi Mario Balotelli, care a inscris o dubla (scor final 2-1!), dupa ce suporterii Mannschaft cantasera minute in sir “Auf wiedersehen Italia!”