Ca intotdeauna, pentru ca tot sunt intrerupte campionatele pentru meciuri din preliminariile CM, exista asa-numitele date FIFA, iar toate tarile care exista in fotbalul mondial isi aranjeaza meciuri amicale. Evident, din lumea fotbalului mondial nu face parte si Romania, care cred ca, alaturi de Seychelles, Vanuatu, vreun Haiti, probabil, sade si cugeta la nemurirea sufletului.

Oameni buni, Confederatia asiatica a avut meciuri, oficiale, de pilda, iar celelalte, avand mai putine meciuri de disputat in calificari, dar trebuie sa elibereze jucatorii in aceasta perioada, si-au aranjat amicale. Veti vedea si unele rezultate, cat se poate de interesante, acum vreau doar sa va atrag atentia ca Federatia romana de fotbal nu a fost in stare sa gaseasca un amarat de adversar, pentru a folosi acest interval.

Poate sunt multumiti cu ce joaca echipa nationala si s-au gandit, alde Burleanu, Daum si toti bagatorii, multi, de seama de pe langa ei, ca nu mai este nevoie, sa nu se mai osteneasca! Este mai mult decat clar ca in acest moment, fotbalul romanesc nu exista, iar cand joaca o face doar din obligatie, a unor baieti veniti la lot fie ca o corvoada, vezi lenea cu care se antrenau inaintea jocului cu danezii, fie pentru a mai vedea lumea de pe acasa

Dupa care ne dam de ceasul mortii ca din minutul 65-70 nu mai atingem mingea decat sa le-o dam adervsarilor sa bata auturi si lovituri libere. Si, evident, cornere, cum a fost cu danezii, cand noi nu am avut ocazia (cred ca e unic in istorie!) sa provocam vreunul!

Si pentru ca vorbeam de amicale, iata ce a fost marti seara, numai rezultate unul si unul, ba in Europa parca s-au vorbit sa castige numai oaspetii. Probabil ati vazut la televizor, Spania a pus la punct (cu jucatori din La Liga, pe care am vazut ca unii ii iau la misto, ca acolo joaca doar strainii!), castigand cu 2-0 cu Franta, chiar pe Stade de France (goluri Silva, din penalty, in minutul 68, si Deulofeu, 78). La meci a fost experimentat sistemul video, care nu a fost favorabil francezilor, fiind anulat, pe drept, un gol al lui Griezmann, dupa consultarea imaginilor.

Olanda, aflata intr-un moment de totala nauceala, a mai incasat o bataie, de la Italia, cu 2-1, la Amsterdam, toate golurile fiind marcate de oaspeti – Romagnoli (10, autogol), Eder (11), Bonucci (32), in timp ce Suedia a pus in garda Portugalia la Funchal, stricand sarbatoarea, cam ridicola (au dat numele stadionului de aici pe cel al lui Cristiano Ronaldo, parca ar fi Puiu Iordanescu, la Voluntari), administrandu-i un 3-2.

Meci de meci, cu doua autogoluri. In fine, Cristiano Ronaldo a inscris si el, in minutul 18, apoi portughezii au ajuns la 2-0, prin autogolul lui Granqvist (34). Pentru ca dupa pauza, oameni fara umor, scandinavii sa le strice petrecerea cu Madeira gazdelor, urcandu-se pe portughezi, cu Claesson (57, 76) si Cancelo (90+3).

Cum va spuneam a fost ziua oaspetilor, Islanda invingand Irlanda la Dublin, cu 1-0 (gol Magnasson, 21), iar Austria si Finlanda au terminat la egalitate: 1-1, tot egal terminandu-se si Rusia-Belgia, 3-3, la Soci.

Daca va puneam la pariuri nu puneati cine poate salva onoarea gazdelor, decat daca erati chititi pe jucat la cote mari, pentru ca surpriza a fost facuta de Estonia, care a zdrobit la Tallin Croatia cu 3-0.

In fine, ideea era ca federatiile care au putin respect pentru domeniul pe care il pastoresc se straduiesc sa profite din plin de orice ocazie pentru a-si pune fotbalistii sa joace, iar onor FRF trai neneaca pe banii babachii. Unii ar zice “mai bine, ca sa nu ne mai enervam”.

PS. Sa nu uit: Poli Timisoara, bravo ei, echipa scoasa de la reanimare la inceputul sezonului, a eliminat aseara in sferturi detinatoarea Cupei Romaniei, CFR Cluj, cu 6-5 la loviturile de departajare. Evident, nu din cauza acestui meci nu a putut nationala noastra sa aiba un amical, ca oricum niciuna dintre echipe nu avea vreun convocat!