* Cu prima victorie dupa 5 ani intr-o deplasare in cupele europene va veni, aproape sigur, tot dupa 5 ani, se leaga lucrurile, si prima calificare in primavara europeana a fotbalului, in Grupa G Europa League, vicecampioana, FCSB invingand joi seara, cu 2-1, pe Lugano, o echipa modesta, fara casa, meciul disputandu-se la Lucerna.

La Lucerna, splendid burg, unde am mai avut o proba de eficienta elvetiana, Lugano inchiriind din stadion doar tribunele, fara peluze, pentru ca stia ca nu va avea cine stie ce suporteri (au fost 3.000 cu totul, de altfel). De aia sunt bogati, ca pretuiesc fiecare cent…

In fine, FCSB a obtinut victoria in r3epriza a doua, dupa ce in primul mitan a fost condusa, fiind de nerecunoscut, mai ales in aparare, cu 1-0. In cele din urma, fostii giurgiuveni Budescu si Junior Morais (aud ca acum si cetatean roman, cam tarzior…) au schimbat, firesc fata de diferenta de valoare dintre cele doua echipe, sensul partidei.

Astfel, dupa doua serii de jocuri (Viktoria Plzen a castigat tot joi seara cu 3-1 in fata formatiei israeliene Hapoel Be’er Sheva), FCSB are 6 puncte, fiind urmata de cehi si israelieni, cu cate 3 puncte, in timp ce elvetienii din segmentul italian al Tarii Cantoanelor sunt fara niciun punct. Pe 19 octombrie, romanii vor juca tot in deplasare, cu Hapoel, un bun prilej de desprindere decisiva spre primavara europeana.

* De duminica, la Beijing incepe un puternic turneu feminin de tenis, un Premier Mandatory, de peste 6 milioane de dolari premii, in care avem 3 romance pe tabloul principal la simplu, si tot atatea la dublu. Evident, Simona Halep, cap de serie nr. 2, deschide sirul, urmand sa joace in primul tur cu americanca Alison Riske, nr. 51 in lume.

In caz de victorie, Simona va intalni invingatoarea dintre Magdalena Rybarikova si Eugenie Bouchard, cu un posibil sfert de finala cu Svetlana Kuznetova, printre adversarele de pe partea ei (“josul de tablou”, cum se spune) aflandu-se vechile cunostinte, Johanna Konta si Jelena Ostapenko. Aceasta din urma, eliminata acum vreo 2 ore din semifinalele de la Wuhan, dupa ce s-a chinuit in fata australiencei Ashleigh Barty, cu 6-3, 6-0, total epuizata.

* Pe tabloul principal de la Beijing vom avea, cum spuneam, alte doua romance: Monica Niculescu va juca impotriva Johannei Konta, favorita 6, deci este pe partea de tablou a Simonei, iar Sorana Cirstea se va confrunta cu germanca Mona Barthel, o adversara din preajma ei in ierarhia mondiala (49 WTA).

* La dublu, Sorana Cirstea face, in continuare, pereche cu Jelena Ostapenko, urmand sa se confrunte in primul tur cu perechea Monica Niculescu/Su-Wei Hsieh, in timp ce Raluca Olaru si Liudmila Kicenok vor juca impotriva cuplului Kristina Mladenovic/Anastasia Pavliucenkova.

* Pana in prezent, jumatate dintre echipajele romanesti care au facut lunga deplasare la CM de canotaj de la Sarasota (Florida) sunt deja in finala mare, ceea ce inseamna ca putem uita comportarea mediocra de acum 2 ani, din Franta, cand cel mai bun rezultat, ca sa spun asa, a fost un loc 7. In acest moment, deja calificate intre primele 6, cu sanse, Doamne-ajuta, la medalii sunt echipajele de 8+1, feminin, mai intai calificat, direct, prin castigarea seriei, apoi cel masculin, pe locul secund in recalificari, precum si dublu vasle feminin categoria usoara.

Primele doua barci vor lupta pentru podium duminica, in timp ce fetele de la 2 vasle-usoara au finala programata sambata. Mai avem o speranta la calificarea in finala, la dublu vasle mascuiln, unde echipajul romanesc va trage, vineri, in semifinale.

Din pacate, la 4 rame feminin, un echipaj de care se legau sperante ale specialistilor, vom fi prezenti doar in Finala B, dar exista, vorba ceea, o explicatie: echipajul este foarte tanar, abia a iesit din juniorat. Sa tot creasca pana in 2020.

* PROGRAMUL TV, sambata, 30.09.2017:
07:30 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul din Beijing
12:00 Formula 1 – Digi 1, Telekom 1 – Marele Premiu al Malaieziei (calificari)
12:00 Tenis, WTA • Digi 3 Turneul din Taskent
14:00 Fotbal, La Liga • Digi 1, Telekom 1 Deportivo – Getafe
14:15 Fotbal, Premier League • Eurosport Huddersfield – Tottenham
14:30 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul din Wuhan
15:55 Handbal M • TVR HD CSM Bucuresti – Poli Timisoara
16:00 Fotbal, Liga 2 • Digi 1 ASU Poli Timisoara – Dunarea Calarasi
17:00 Fotbal, Premier League • Eurosport Manchester United – Crystal Palace
17:15 Fotbal, La Liga • Digi 4, Telekom 2 Sevilla – Malaga
18:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Viitorul – CSM Poli Iasi
18:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 2 PSG – Bordeaux
18:30 Handbal M • Digi 3, Telekom 4 Flensburg Handewitt – PSG
19:00 Fotbal, Premier League • Eurosport Chelsea – Manchester City
19:30 Fotbal, La Liga • Telekom 2 Levante – Deportivo Alaves
20:00 Handbal M, Cupa EHF • Digi 3 Celje – Kielce
20:30 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Dinamo – Astra
21:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 Nantes – Metz
21:45 Fotbal, La Liga • Digi 3, Telekom 2 Leganes – Atletico Madrid
21:45 Baschet • TVR HD Trentino – Bologna