Cel mai tanar echipaj de la Campionatele mondiale de canotaj gazduite de oraselul american Sarasota, cel feminin al Romaniei de dublu vasle categoria usoara, alcatuit din Ionela-Livia Lehaci si Gianina-Elena Beleaga a cucerit titlul suprem la senioare, dupa ce devenisera, tot in acest an, medaliate cu aur la U23, o performanta exceptionala, dupa cea mai frumoasa cursa a primei zile a finalelor, sambata.

Ambele canotoare romane sunt in varsta de 22 de ani, stoke-ul, Beleaga, cu 3 luni mai varstnica, dovedind un talent iesit din comun, dar si o maturitate tactica si o excelenta pregatire, care le-au adus in postura de a cuceri in 2017, primul an din noul ciclu olimpic, toate cursele la care au participat.

Sambata, Lehaci si Beleaga au plecat bine echilibrat, fara sa forteze, fiind pe locul 3 la primul timp intermediar, la 500 m, in 1’43″220/1000, pentru ca la jumatatea distantei, la 1.000 m, sa treaca pe primul loc, la un cioc de barca de Noua Zeelanda. Marind stroke-ul la 39 pe ultimele sute de metri, echipajul Romaniei a trecut primul linia de sosire, in 6’55″880/1000, rezistand eroic atacurilor dezlantuite ale Noii Zeelande, medaliata cu argint, in 6’56″090/1000, in timp ce medalia de bronz a fost adjudecata de SUA – 6’56″380/1000.

Duminica, alte doua echipaje romanesti, ambele la 8+1, vor lupta in Finala A pentru medaliile mondiale, la ora 18,12 cel masculin si la 18,42 fetele, dar de pe acum merita sa reamintim ca la precedenta editie a Mondialelor, din 2015, din Franta, cel mai bun loc ocupat de canotajul din tara noastra a fost castigarea unei finale B, adica locul 7…

Dovada ca, iata, cand revin “full time” profesionistii intr-o disciplina si cand exista talent si traditie se pot cuceri din nou pozitile exceptionale. Doar sa fie lasati sa lucreze, dar si ajutati, pentru ca participarea la toate competitiile pentru juniori si tineret de anul acesta au constituit tot atatea repere pentru tanarul lot al tarii noastre din acest moment.

* Cosmin Contra s-a tinut de cuvant, din momentul in care a devenit selectioner nu mai este dinamovist, dovada ca la completarea lotului pentru meciurile cu Kazahstanul (5 octombrie, la Ploiesti) si Danemarca (8 octombrie, la Copenhaga), ultimele din aeasta campanie pentru CM de fotbal din 2018, a chemat din campionatul intern un singur fotbalist din Sos. Stefan cel Mare, obiectiv, potrivit formei in care se afla echipa de la care a plecat, in acest moment.

Iata lotul complet, dominat, la reprezentanta interna, de jucatorii de la FCSB, proba, inca o data, a obiectivitatii lui Contra, care a facut apel la formatia cea mai in forma a Ligii 1, dar si cu cei mai multi romani in teren.

Portari: Ciprian Tatarusanu (FC Nantes), Costel Pantilimon (Deportivo La Coruna), Bogdan Lobont (AS Roma), Florin Niþã (FCSB)

Fundasi: Romario Benzar (FCSB), Sergiu Hanca (Dinamo), Cosmin Moti (Ludogoret Razgrad), Vlad Chiricheº (Napoli), Dragos Grigore (Al-Sailiya), Mihai Balasa (FCSB), Iasmin Latovlevici (Galatasaray), Cristian Ganea (FC Viitorul)

Mijlocasi: Mihai Pintilii (FCSB), Ovidiu Hoban (CFR Cluj), Razvan Marin (Standard Liege), Eric Bicfalvi (FC Ural), Nicolae Stanciu (Anderlecht), Alexandru Chipciu (Anderlecht), Alexandru Baluþa (CSU Craiova), Gheorghe Grozav (Karabukspor), Nicusor Bancu (CSU Craiova), Constantin Budescu (FCSB), Alexandru Ionita (Astra Giurgiu), Ciprian Deac (CFR Cluj)

Atacanti: Florin Andone (Deportivo La Coruna), Claudiu Keseru (Ludogoret), Bogdan Stancu (Bursaspor).

* PROGRAMUL TV, duminica, 1.10.2017:
07:30 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul din Beijing
10:00 Formula 1, Cursa • Digi 1, Telekom 1 Marele Premiu al Malaeziei
11:30 Polo • Digi 3 Digi Oradea – Sintez Kazan
13:00 Fotbal, La Liga • Digi 1, Telekom 1 Real Sociedad – Betis
13:30 Fotbal, Serie A • Digi 3 Napoli – Cagliari
14:00 Fotbal, Premier League • Telekom 2 Arsenal – Brighton
15:30 Handbal M • Digi 3 Dobrogea Sud – Dinamo
16:00 Fotbal, Serie A • Digi 1 Benevento – Inter
16:00 Fotbal, Serie A • Digi 4 Lazio – Sassuolo
16:15 Fotbal, Premier League • Telekom 2 Everton – Burnley
16:30 NFL • Telekom 4 Miami – New Orleans
17:15 Fotbal, La Liga • Digi 2, Telekom 3 Barcelona – Las Palmas
18:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look CFR Cluj – Juventus
18:30 Fotbal, Premier League • Telekom 2 Newcastle – Liverpool
19:00 Fotbal, Serie A • Digi 3 AC Milan – AS Roma
19:00 Fotbal, Belgia • Digi 4 Anderlecht – Standard Liege
19:30 Fotbal, La Liga • Digi 2, Telekom 3 Valencia – Bilbao
19:30 Fotbal, La Liga • Telekom 4 Villarreal – Eibar
20:30 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Sepsi – FCSB
21:45 Fotbal, La Liga • Digi 2, Telekom 2 Real Madrid – Espanyol
21:45 Fotbal, Serie A • Digi 3 Atalanta – Juventus
22:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 Nice – Marseille