Desi nu suntem implicati direct, nu-i iubitor adevarat de fotbal din Romania care sa nu fie interesat de CM 2018 din Rusia (14 iunie-15 iulie), iar tragerea la sorti de vineri, de la Kremlin, a fost urmarita, sunt sigur, si de noi, cei cu buza umflata, iata, acum de 20 de ani.

Pe de alta parte, nu voi cadea in capcana comentariilor privind echilibrul (sau nu) din cele 8 grupe, pur si simplu pentru ca, in opinia mea, si nu sunt singurul, de fapt prima faza este doar incalzirea, campionatul adevarat incepe din optimi, cand raman 16 echipe, adica primele 2 din fiecare grupa. Asa ca, practic, cred eu, cu mici exceptii, savuroasele surprize sau confruntarile directe dintre favorite, vom avea 70 la suta din meciuri, cele din grupe, in mare parte ca sa ne umple concediul.

Dar, sa nu ne potrivim chiar asa, si in interesul celor care au reusit, spre deosebire de noi, pesimistii de serviciu din cauza de esec, sa ajunga acolo.

Asadar, astazi, aici, cele 8 grupe, precum si programul complet al primei faze, cu precizarea ca partidele se vor intinde pe o suprafata mult mai mare decat cea a Europei, in 12 orase: Moscova, vezi bine, cu 2 arene, Lujniki (cu deschiderea, Rusia-Arabia Saudita si finala) si Spartak, Ekaterinburg, Kaliningrad, Kazan, Moscova, Nijnii Novgorod, Rostov pe Don, Sankt Petersburg, Samara, Saransk, Soci si Volgograd.

* Grupele CM 2018:
Grupa A: Rusia, Uruguay, Egipt, Arabia Saudita;
Grupa B: Portugalia, Spania, Iran, Maroc;
Grupa C: Franta, Peru, Danemarca, Australia;
Grupa D: Argentina, Croaþia, Islanda, Nigeria;
Grupa E: Brazilia, Elvetia, Costa Rica, Serbia;
Grupa F: Germania, Mexic, Suedia, Coreea Sud;
Grupa G: Belgia, Anglia, Tunisia, Panama;
Grupa H: Polonia, Columbia, Senegal, Japonia.

* PROGRAMUL SI LOCURILE DISPUTARII MECIURILOR (ORA GMT, la Bucuresti +2)
Grupa A
14 iunie
Rusia – Arabia Saudita, Stadionul Lujniki, Moscova (15,00)
15 iunie
Egipt – Uruguay, Ekaterinburg (12,00)
19 iunie
Rusia – Egipt, Sankt Petersburg (18,00)
20 iunie
Uruguay – Arabia Saudita, Rostov pe Don (15,00)
25 iunie
Uruguay – Rusia, Samara (14,00)
Arabia Saudita – Egipt, Volgograd (14,00)

Grupa B
15 iunie
Maroc – Iran, Sakt Petersburg (15,00)
Portugalia – Spania, Soci (18,00)
20 iunie
Portugalia – Maroc, Stadionul Lujniki, Moscova (12,00)
Iran – Spania, Kazan (18,00)
25 iunie
Iran – Portugalia, Saransk (18,00)
Spania – Maroc, Kaliningrad (18,00)

Grupa C
16 iunie
Franta – Australia, Kazan (10,00)
Peru – Danemarca, Saransk (16,00)
21 iunie
Franta – Peru, Ekaterinburg (12,00)
Danemarca – Australia, Samara (15,00)
26 iunie
Danemarca – Franta, Stadionul Lujniki, Moscova (14,00)
Australia – Peru, Soci (14,00)

Grupa D
16 iunie
Argentina – Islanda Stadionul Spartak, Moscova (13,00)
Croatia – Nigeria, Kaliningrad (19,00)
21 iunie
Argentina – Croatia, Nijnii Novgorod (18,00)
22 iunie
Nigeria – Islanda, Volgograd (15,00)
26 iunie
Nigeria – Argentina, Sankt Petersburg (18,00)
Islanda – Croatia, Rostov pe Don (18,00)

Grupa E
17 iunie
Costa Rica – Serbia, Samara (12,00)
Brazilia – Elvetia, Rostov pe Don (18,00)
22 iunie
Brazilia – Costa Rica, Sankt Petersburg (12,00)
Serbia – Elvetia, Kaliningrad (18,00)
27 iunie
Serbia – Brazilia, Stadionul Spartak, Moscova (18,00)
Elvetia – Costa Rica, Nijnii Novgorod (18,00)

Grupa F
17 iunie
Germania – Mexic, Stadionul Lujniki, Moscova (15,00)
18 iunie
Suedia – Coreea de Sud, Nijnii Novgorod (12,00)
23 iunie
Germania – Suedia, Soci (15,00)
Coreea de Sud – Mexicc, Rostov pe Don (18,00)
27 iunie
Coreea de Sud – Germania, Kazan (14,00)
Mexic – Suedia, Ekaterinburg (14,00)

Grupa G
18 iunie
Belgia – Panama, Soci (15,00)
Tunisia – Anglia, Volgograd (18,00)
23 iunie
Belgia – Tunisia, Stadionul Spartak, Moscova (12,00)
24 iunie
Anglia – Panama, Nijnii Novgorod (12,00)
28 iunie
Anglia – Belgia, Kaliningrad (18,00)
Panama – Tunisia, Saransk (18,00)

Grupa H
19 iunie
Polonia – Senegal, Stadionul Spartak, Moscova (12,00)
Columbia – Japonia, Saransk (15,00)
24 iunie
Japonia – Senegal, Ekaterinburg (15,00)
Polonia – Columbia, Kazan (18,00)
28 iunie
Japonia – Polonia, Volgograd (14,00)
Senegal – Columbia, Samara (14,00)

Optimi
30 iunie
Meciul 50
Castigatoarea Grupei C – Locul 2 din grupa D, Kazan (14,00)
Meciul 49
Castigatoarea Grupei A – Locul 2 din Grupa B, Soci (18,00)
1 iulie
Meciul 51
Castigatoarea Grupei B – Locul 2 di Grupa A, Stadionul Lujniki, Moscova (14,00)
Meciul 52
Castigatoarea Grupei D – Locul 2 din Grupa C, Nijnii Novgorod (18,00)

2 iulie
Meciul 53
Castigatoarea Grupei E – Locul 2 din Grupa F, Samara (14,00)
Meciul 54
Castigatoarea Grupei G – Locul 2 din grupa H, Rostov pe Don (18,00)
3 iulie
Meciul 55
Castigatoarea Grupei F – Locul 2 din Grupa E, Sankt Petersburg (14,00)
Meciul 56
Castigatoarea Grupei H – Locul 2 din Grupa G, Stadionul Spartak, Moscova (18,00)

Sferturi de finala
6 iulie
Meciul 57
Castigatoarea Meciului 49 – Castigatoarea Meciului 50, Nijnii Novgorod (14,00)
Meciul 58
Castigatoarea Meciului 53 – Castigatoarea Meciului 54, Kazan (18,00)
7 iulie
Meciul 60
Castigatoarea Meciului 55 – Castigatoarea Meciului 56, Samara (14,00)
Meciul 59
Castigatoarea Meciului 51 – Castigatoarea Meciului 52, Soci (18,00)

Semifale
10 iulie
Meciul 61
Castigatoarea Meciului 57 – Castigatoarea Meciului 58, Sankt Petersburg (18,00)
11 iulie
Meciul 62
Castigatoarea Meciului 59 – Castigatoarea Meciului 60, Stadionul Lujniki, Moscova (18,00)

Meciul pentru locul 3
14 iulie
Meciul 63
Invinsa Meciului 61 – Invinsa Meciului 62, Sankt Petersburg (14,00)

Finala
15 iulie 2018
Meciul 64, Stadionul Lujniki, Moscova (15,00)