* Rugbistii de la Timisoara Saracens lupta din greu, din pacate in anonimat (foto) si in conditii precare (de teren, vreme, dar si vremuri) pentru calificarea pe unul din cele doua locuri pe care competitia Continental Shield (afara e vopsit gardul, inauntru nu-i leopardul, suna bine doar din coada) il acorda pentru o adevarata cupa europeana, Challenge Cup.

Luand-o, asadar, de jos, banatenii au facut un pas foarte important sambata, invingand formatia italiana Calvisano, cu 15-13 (3-10), reusind prin Tangimana Fonoval un eseu pe final, de ajuns pentru a-si consolida pozitia de lider in Grupa A, inaintea ultimului meci din aceasta faza, de pe 16 decembrie, cu georgienii din Batumi, un orasel de la granita cu Turcia, aflat pe malul Marii Negre, deci cu o vreme mai blanda, speram.

Dupa jocurile din grupa, Timisoara Saracens va continua sa joace, dupa un sistem destul de complicat, cu care nu are rost sa va incarc memoria, cer este ca se va ajunge in martie/aprilie la un soi de finala a calificarilor, tur-retur, pentru un loc in Challenge Cup.

Unde si alta vizibilitate e, dar mai ales sunt alti bani. Totusi, este bine ca rugbystii nostri au, si la nivel de club, astfel de contacte cu strainatatea, care ajuta la cresterea jucatorilor nostri in perspectiva calificarii, in care eu cred fara rezerve, la Cupa Mondiala din 2019.

* Asadar, echipa Romaniei continua, cu sanse bune, Campionatul mondial de handbal feminin, din Germania, urmand sa joace, luni, de la ora 18,30, la Leipzig, cu Cehia in optimi, intr-un meci in care pleaca drept favorita, orice s-ar spune, palmaresul o spune, dar si ultimele rezultate, inclusiv campionatul lumii, noi fiind aici cu medaliile de bronz ale precedentei editii.

Apoi, prin tintarul care s-a facut deja, in sferturi, faza programata pe 12 decembrie (la Leipzig) si 13 decembrie, la Magdeburg, ar urma sa jucam cu invingatoarea dintre Japonia si Olanda. Toata lumea da favorita Olanda in aceasta optime, dar sa nu ne potrivim, niponele se pregatesc cu bataie lunga, pentru Jocurile Olimpice din 2020, pe care le vor gazdui, iar cum fac lucrurile temeinic nu le-as neglija.

In fine, in continuare ne-ar putea iesi in cale Norvegia, dar si Rusia, v-am mai spus, este handbal de fete, dar si an post-olimpic, se mai schimba generatiile, macar sa ajungem noi in semifinale (la Hamburg, pe 15 decembrie, ca in pana la finala (programata, ca si jocul pentru bronz, pe 17 decembrie, tot la Hamburg) mai avem vreme sa vorbim, macar sa ne intereseze direct subiectul…

Iata programul complet al optimilor, in care am pus si locurile de pe care au venit diferitele echipe, ca sa nu va napastuiesc cu clasamente si date despre fiecare, sinteza este cat se poate de clara, vedem de unde si de pe ce loc vine fiecare formatie.

B1-A4: Suedia – Slovenia (duminica, ora 18:30, Leipzig)
D3-C2: Germania – Danemarca (duminica, ora 21:30, Magdeburg)
B3-A2: Ungaria – Franta (duminica, ora 21:30, Leipzig)
D1-C4: Serbia – Muntenegru (duminica, ora 18:30, Magdeburg)

A1-B4: Romania – Cehia (luni, ora 18:30, Leipzig)
C3-D2: Japonia – Olanda (luni, ora 21:30, Magdeburg)
A3-B2: Spania – Norvegia (luni, ora 21:30, Leipzig)
C1-D4: Rusia – Coreea de Sud (luni, ora 18:30, Magdeburg)

* PROGRAMUL TV, duminica, 10.12.2017:
11:30 Handbal M • Digi 2, Telekom 3 Dinamo – CSM Fagaras
12:00 Fotbal, Liga 2 • Telekom 1 Chindia – Pandurii
13:00 Fotbal, La Liga • Digi 1, Telekom 2 Real Sociedad – Malaga
13:30 Fotbal, Serie A • Digi 2 Chievo – Roma
14:00 Fotbal, Premier League • Telekom 1 Southampton – Arsenal
14:30 Fotbal, Scotia • Digi 3 Hibernian – Celtic
15:00 Handbal M • Digi 1, Telekom 3 Steaua – Potaissa Turda
16:00 Fotbal, Serie A • Digi 2 Napoli – Fiorentina
16:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 Amiens – Lyon
16:15 Fotbal, Premier League • Telekom 2 Liverpool – Everton
17:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1 Gaz Metan Medias – U Craiova
17:15 Fotbal, La Liga • Digi 3 Betis – Atletico Madrid
18:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 2 Nantes – Nice
18:30 Fotbal, Premier League • Telekom 2 Manchester United – Manchester City
19:00 Fotbal, Belgia • Digi 4 Anderlecht – Charleroi
19:30 Fotbal, La Liga • Digi 3 Levante – Bilbao
20:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1 Botosani – FCSB
21:45 Fotbal, La Liga • Digi 2, Telekom 4 Villarreal – Barcelona
21:45 Fotbal, Serie A • Digi 3 Milan – Bologna
22:00 Fotbal, La Liga • Digi 4 Marseille – Saint-Etienne
23:00 Baschet, NBA • Telekom 2 Detroit – Boston