Un spectacol exceptional, desfasurat intr-un continuu balans, traditie-viitor, a marcat miercuri, pe Stadionul Olimpic din Pyeongchang, pentru prima oara o arena speciala pentru ceremonii, de o forma ciudata, pentagonala, deschiderea editiei a 23-a a Jocurilor Olimpice de iarna, 2018.

Totul a fost impresionant, mai ales pentru cei aflati atat de departe, de locuri si traditiile acestora, dar si de tehnologiile viitorului, Coreea de Sud fiind in fruntea creeativitatii in materie, dar ca european m-am simtit buricul pamantului, cand am constatat ca ambele fatete ale ceremoniei au avut drept inspiratie subsecventa, dar si explicita la un moment dat 2 creatii ale nelinistitilor locuitori ai Vechiului continent: pacea, prin porumbelul lui Picasso, si viitorul, intrevazut de “Imagine” al lui John Lenon.

Ambele, adica totul, in solul rodnic al Jocurilor Olimpice din antica Elada, reinventata de baronul francez Pierre de Coubertin. “Jocurile Pacii”, ilustrate si prin incheierea defilarii celor 92 de tari, in 91 de delegatii, pentru ca ultima a fost comuna, a Peninsulei Coreea, pot incepe pentru cei 2.900 de sportivi in 102 probe, recorduri ale intrecerilor supreme de iarna.

Nu au lipsit, desi nu au aparut in transmisia perfecta TV, momentele de umor cu talc, in tribuna oficiala urcand sosiile lui Donald Trump si a lui Kim Jong-Un, dar si tristetea defilarii asa-numitilor sportivi AOR (Atletii Olimpici Rusi), sub drapelul olimpic, cei iertati pentru nefacutele compatriotilor lor dopati sistematic, in ideea ca pedeapsa trebuie sa fie data impotriva celor ce sunt vinovati, nu a sportivilor curati.

* In fine, sa vedem programul complet al primei zile pline de competitii, sambata, 10 februarie, cu primii sportivi romani in arena:

Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang (Coreea de Sud) se desfăşoară între 9 şi 25 februarie, iar sâmbătă, zi în care vor intra în competiţie şi sportivii români, se vor acorda primele medalii.

02,05 (ora Romaniei) curling, dublu mixt: China – SUA, Norvegia – Finlanda, Canada – Elvetia, Coreea de Sud – sportivii olimpici din Rusia (AOR), grupa unic
03,00 snowboard: slopestyle masculin, calificari
09,15 schi fond: schiatlon feminin (7,5 km stil clasic + 7,5 km stil liber) (Timea Lorincz) FINALA
09,40 hochei pe gheata, feminin: Japonia – Suedia, grupe
12,00 short-track: calificari la 1.500 m masculin, 500 m feminin si 3.000 m feminin
12,10 sanie: simplu masculin, primele două manse (Valentin Cretu, Andrei Turea)
13,00 patinaj viteza: 3.000 m feminin FINALA
13,05 curling, dublu mixt: sportivii olimpici din Rusia (AOR) – Canada, Elvetia – Coreea de Sud, Norvegia – SUA, Finlanda – China, grupa unica
13,15 biatlon: sprint feminin (7,5 km, Eva Tofalvi) FINALA
14,10 hochei pe gheata, feminin: Elveţia – Coreea (echipa unificata), faza grupelor
14,28 short-track: 1.500 m masculin FINALA
14,35 sarituri cu schiurile: trambulina normala, individual masculin FINALA

* Daca imi permiteti, cateva stiri scurte la zi, de stricta actualitate, sa nu va mai pun sa deschideti o postare:

– Marius Copil s-a calificat in semifinalele Turneului de la Sofia, invingandu-l pe luxemburghezul Gilles Mueller (favorit 3), cu 6-4, 6-4. Iata ca lui Copil i-a priit Cupa Davis, iar lui Mueller, absent, nu i-a folosit, ca sa nu spun altfel…

– Meciurile stabilite de tragerea la sorti de la FedCup, meciul Romania-Canada, ce se desfasoara la Cluj-Napoca: sambata, de la ora 13,00: Sorana Cirstea-Carol Zhao; Irina Begu-Bianca Andreescu; duminica, de la ora 12,00: Begu-Zhao; Cirstea Andreescu; Ana Bogdan/Raluca Olaru-Katherina Sebov/Gabriela Dabrowski.

* Tot sambata, si tot la Cluj-Napoca (de ce oare?, ca acolo se vorbeste putin si se face…), echipa de rugby a Romaniei intalneste, de la ora 16,00, Germania, in primul meci al sezonului in Rugby Europe International Championship.

Iata echipa de start: 1. Mihaita Lazar, 2. Andrei Radoi, 3. Andrei Ursache, 4. Johannes Van Heerden, 5. Marius Antonescu, 6. Valentin Ursache, 7. Mihai Macovei (capitan), 8. Stelian Burcea, 9. Florin Surugiu, 10. Florin Vlaicu, 11. Ionut Dumitru, 12. Sione Fakaosilea, 13. Paula Kinikinilau, 14. Fonovai Tangimana, 15. Catalin Fercu.