* Duminica am putea asista la incheierea cursei rugbystilor romani pentru calificarea la Cupa Mondiala de anul viitor, din 2019, daca in meciul cu Spania, de la Madrid (ora 13,45) tricolorii obtin 3 puncte. Oricum, ei raman favoriti la calificarea directa din REC-2018, in Europa fiind lidera a clasamentului oficial, cu o victorie de mare pret asupra Georgiei, selectionata calificata deja.

Pana una alta, iata echipa aleasa de Lynn Howells pentru partida de duminica: 1. Mihaita Lazar (Castres), 2. Andrei Radoi (Timisoara Saracens), 3. Andrei Ursache (Carcassonne), 4. Johan Van Heerden (Stiinta Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Colomiers), 6. Valentin Ursache (Oyonnax), 7. Mihai Macovei (Colomiers) (capitan), 8. Stelian Burcea (CSM Bucuresti), 9. Florin Surugiu (Steaua Bucuresti), 10. Florin Vlaicu (Steaua Bucuresti), 11. Stephen Shennan (Timisoara Saracens), 12. Sione Fakaosilea (Stiinta Baia Mare), 13. Paula Kinikinilau (CSM Bucuresti), 14. Tangimana Fonovai (Timisoara Saracens), 15. Catalin Fercu (Timiºoara Saracens).

Rezerve: 16. Marian Capatana (Timisoara Saracens), 17. Ionel Badiu (Timisoara Saracens), 18. Alexandru Taruº (Sale Sharks), 19. Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), 20. Andrei Gorcioaia (Massy), 21. Valentin Calafeteanu (CSM Bucuresti), 22. Ionuþ Dumitru (Steaua Bucuresti), 23. Jack Umaga (Timisoara Saracens).

Si spaniolii si-au anuntat lotul, primul lucru care frapeaza fiind ca 15 dintre selectionati evolueaza in Franta (apropierea de patria, Midi, rugby-ului ar putea fi o explicatie, mai mult decat valoarea jucatorilor), gramada fiind majoritar “franceza”, cu 6 jucatori evoluand in Hexagon.

Si inca un lucru important: Catalin Fercu va juca pentru a 100-a oara in reprezentativa, isprava rara in rugby, dar din ce in ce mai des intalnita in ultimul deceniu, de cand acest sport a devenit profesionist…

* Laboratorul Antidoping de la Bucuresti a fost suspendat pentru o perioadã de 6 luni de Agentia Mondiala Antidoping (AMA/WADA), cauza fiind nerespectarea standardelor internationale pivind laboratoarele. In acest timp, la Bucuresti nu va putea avea loc nicio activitate.

Infiintat in 1993, dotat prin grija marelui om de sport Nicolae Marasescu, care, demnitar fiind, a luptat pentru cumpararea unei aparaturi performante, intre timp probabil uzata moral, cel putin, dar si fizic, intrucat era singurul laborator din Estul Europei, unitatea din capitala Romaniei era si o sursa de venituri, tocmai prin unicitatea sa.

Asa ca, de acum, vom scoate bani din buzunar mai mult decat am fi facut-o daca am fi modernizat laboratorul, pentru ca astfel de controale sunt obligatorii, fie si numai preventiv…

* Pita Taufatofua, port-drapelul statului Tonga la Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la PyeongChang, schior de fond, din timp in timp, dar campion de taekwondo, este fericit, reusind sa nu ajunga “lanterna rosie” a probei de 15 km liber, dupa ce s-a clasat pe 114 din 116 concurenti. Participant si la JO de la Rio, din 2016, la taekwondo, Pita s-a facut remarcat si prin faptul ca a defilat pe gerul sud-coreean cum se vede in poza.

Taufatofua, nascut acum 34 de ani la Brisbane, in Australia, este un specialist al defilarilor olimpice, pentru ca si la Rio s-a remarcat prin tinuta, o pagne, un fel de roba originara din Africa de Vest.

La PyeongChang, in concursul de schi fond, a sosit cu aproape 23 de minute mai tarziu decat invingatorul, elvetianul Dario Cologna, ultimul loc fiind ocupat de mexicanul German Madrazo, 32 de ani, care a intarziat, in murmurele arbitrilor, intepeniti de frig, 59’35″4/10 fata de primul clasat.

Ai nostri au mers mai bine, ce-i drept, desi nu foarte departe de acesti concurenti exotici, Paul Pepene, pe 37, iar Alin Cioanca, pe 43, rezultate care, vad cumva mirat, prezentate ca meritorii de presa noastra, alta decat acest blog, desi cei doi nu s-au calificat pentru urmatoarea proba, acesta fiind un concurs obligatoriu. Prea ne multumim cu putin…

* PROGRAMUL TV, sambata, 17.02.2018:
11:30 Handbal F • Digi 2, Telekom 2 Braila – Cisnadie
13:00 Handbal F • Digi 2, Telekom 2 Roman – Craiova
13:30 Volei M • Digi 4 CSM Bucuresti – Steaua
14:00 Fotbal, La Liga • Digi 3, Telekom 3 Las Palmas – Sevilla
14:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Sepsi – Chiajna
14:30 Fotbal, FA Cup • Digi 2, Telekom 2 Sheffield – Swansea
15:30 Jocurile Olimpice de iarna • Eurosport Pyeongchang
16:00 Tenis, WTA • Digi 1 Turneul din Doha
16:00 Fotbal, Serie A • Digi 4 Udinese – Roma
17:00 Fotbal, FA Cup • Telekom 2 West Bromwich – Southampton
17:00 Fotbal, FA Cup • Telekom 4 Brighton – Coventry
17:15 Fotbal, La Liga • Digi 2, Telekom 1 Eibar – Barcelona
18:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 PSG – Strasbourg
18:30 Handbal M • Digi 4, Telekom 3 PSG – Flensburg
19:30 Fotbal, La Liga • Digi 3, Telekom 4 Alaves – Deportivo
19:30 Fotbal, FA Cup • Digi 2, Telekom 2 Huddersfield-Manchester United
20:45 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Dolce 1, Look CFR Cluj – Astra
21:45 Fotbal, La Liga • Digi 3, Telekom 2 Malaga – Valencia
21:45 Fotbal, Serie A • Digi 2 Genoa – Inter