* Chiar daca, in ultima zi, Norvegia va fi detrontata de pe primul loc in clasamentul pe medalii al Jocurilor Olimpice de iarna de la PyeongChang (la total medalii este, insa, de neatins), nu incape nicio discutie ca aceasta tara de 5,2 milioane de locuitori, este marea invingatoare a intrecerilor, din toate punctele vedere.

Inclusiv din cel al banilor, dupa cum scrie Sean Ingle, de la The Guardian, intr-un comentariu transmis din Coreea de Sud, care demonstreaza cu date certe ca bugetul Comitetul olimpic al Norvegiei este fix de 10 ori mai mic decat cel al Marii Britanii (13,7 milioane de lire sterline, fata de cele 137,5 milioane de lire sterline), iar numarul medaliilor, in momentul corespondentei era de 39, dintre care 13 de aur pentru scandinavi, fata de cele numai 4, adica 1 de aur, 3 de bronz, ale britanicilor. Vorbim doar de banii dati la sporturile de iarna!

Acuzat de abordari de moda veche in organizarea sportului, presedintele Comitetului olimpic norvegian, Tom Tvedt,se amuza, ba chiar chicoteste, dupa cum scrie gazetarul englez. “Da! Dar moda veche este perfecta!”, spune Tvedt, adaugand ca: “Norvegienii refuza sa arda milioane de oameni in sporturi pe care oamenii obisnuiti nu le practica, aruncandu-i pe medalii fara semnificatii”.

De fapt, el subliniaza importanta legaturii ombilicale dintre sportul de baza si elita. faptul ca gruparile sportive locale sunt o parte esentiala a succesului lor. “Viziunea noastra este sportul pentru toti”, spune Tvedt. “Inainte de 12 ani trebuie sa te distrezi cu sportul. Deci, nu ne concentram pe cine este castigatorul inainte de aceasta varsta, dar ne concentram foarte mult pe atragerea copiilor în 11 000 de cluburi sportive locale. Si avem 93% dintre copii si tineri care fac în mod regulat sport în aceste organizatii “.

“Sportivii nostri, o data maturizati, nu pot sa obtina subventiile pe care le oferim, astfel icat trebuie sa lucreze. Sunt dulgheri, instalatori, profesori, studenti”. In plus, norvegienii nu practica sporturi “de nisa”, precum skeleton sau bob, pentru ca asta costa prea mult.

* O veritabila eroina a actualelor Jocuri Olimpice va fi, fara indoiala, cehoaica Ester Ledecka, prima sportiva din istoria JO de iarna care a castigat medalia de aur atat la schi alpin, cat si la snowboard. Poate pentru a construi si mai bine mitul, ea nu-si scoate niciodata, nici la interviuri, nici pe podium, uriasii ochelari de concurs, care ii acopera o jumatate de fata.

“Este obligatie de la sponsor”, a explicat ea inca de saptamana trecuta, cand a facut marea surpriza la Super-G. “Mai mult, nici nu am timp sa ma machiez ca lumea, pentru ca ma trezesc foarte devreme”, s-a alintat ea.

* Ca tot vorbiram de vedete, iata ca in pauza de la snowboard figura de stea glamour a facut-o Ivanka Trump, fiica mai mare a presedintelui SUA, Donald Tramp, imbracata in echipament de schi rosu si cu o caciulita USA pe cap, ea a fost insotita de Kim Jung-Sook, sotia presedintelui Coreei de Sud, cele doua facandu-si si un selfie in aria de concurs.

Ivanka Trump isi va reprezenta oficial tara la Ceremonia de inchidere a Jocurilor, de duminica. In varsta de 36 de ani, Ivanka Trump este fiica din prima casatorie a actualului presedinte, prima lui sotie, Ivana Marie Zelnickova, foto-model ceh, fosta schioare de performanta, coboratoare de bun nivel, postura din care a fost una dintre promotoarele Jocurilor Olimpice de la Montreal, dupa ce a parasit Cehoslovacia pentru a se stabil in SUA.

* In proba de bob-4, dupa ce a fost acceptat in ultima clipa, echipajul Romaniei (Dorin Alexandru Grigore, Paul Septimiu Muntean, Levente Bartha, Florin Cezar Craciun) ocupa locul 29 dupa primele doua manse. Loc bun, ati zice, dupa ce cititi prin presa noastra (la schi fond, de pilda, locuri de genul 36 sau 40 au primit laude). Nu va grabiti, acesta este fix ultimul loc, iar duminica, dupa ce se incheie intrecerile sper sa am stomacul sa reproduc locurile sportivilor nostri la actuala editie…