* Ultima zi a Jocurilor Olimpice de iarna de la PyeongChang a fost onorata de spectacole fara egal, primul lucru care a marcat finalul fiind noul record absolut al norvegiencei Marit Bjoergen (foto, nr. 1!), medaliata cu aur la 30 km start grupat, in stil clasic, scandinava stabilind un record absolut greu de imaginat, ca sa nu mai vorbim de realizat – 15 titluri olimpice.

Nu-i o intamplare, cum am scris ieri, ca acest “Michael Phelps” feminin al sporturilor de iarna este din Norvegia, o tara cu 5,2 milioane locuitori si un buget pentru aceste discipline comparabil cu… al nostru, 13,7 milioane de euro doar, dar clasata pe primul loc in ierarhia pe medalii a JO-2018, cu 14 medalii de aur, 14 de argint si 11 de bronz, cu un scor total impresionant – 39, mult inaintea celorlalte tari.

Pe locurile urmatoare s-au situat Germania 31 (14-10-7), Canada 29 (11-8-10), SUA 23 (9-8-6), Olanda 20 (8-6-6), Suedia 14 (7-6-1), Coreea de Sud 17 (5-8-4), Elveþia 15 (5-6-4), Franþa 15 (5-4-6), Austria 14 (5-3-6), Japonia 13 (4-5-4), Italia 10 (3-2-5), pe acest tablou de onoare figurand 30 de tari.

Ma rog, delegatii, pentru ca apare si AOR, care nu este o tara, ci o delegatie (si asa va ramane si la Ceremonia de inchidere, a stabilit duminica dimineata Comitetul International Olimpic, defilare sub drapel neutru, al miscarii olimpice), adica “Sportivi olimpici din Rusia”, clasata, ghinion, pe locul 13, cu 2 medalii de aur, 6 de argint si 9 de bronz, un total, deci, de 17 medalii.

* In ultima zi, hocheistii rusi au obtinut victoria in finala turneului masculin, prima dupa 1992, profitand, ca si atunci, de absenta jucatorilor din Liga nord-americana (NHL), situatia ambigua si o automultumire determinand organizatorii celui mai tare campionat din lume sa renunte la prezenta olimpica. Finala a avut un… final extraordinar: Germania a condus cu 3-2, mai erau 2’09” din timpul regulamentar, superioritate germana, totul era in favoarea marii surprize a Jocurilor.

Ei bine, cu 45 de secunde inainte de final, fix, cu portarul scos pentru egalizarea efectivelor, rusii au egalat, pentru a inscrie in prelungiri, “golul de aur”, care le-a adus medaliile din acelasi metal, cu scorul final de 4-3!

* Intr-o alta proba incheiata duminica, am consemnat si ultima “isprava” a reprezentantilor nostri la aceasta editie, locul 29, ultimul, la bob-4 persoane. Am avut o delegatie destul de numeroasa (26 de sportivi), dar mediocra prin rezultate. De altfel, vedeti mai jos comportarea sportivilor romani la JO de la PyeongChang, putand constata ca in afara de Raluca Stramaturaru, locul 7 la sanie individual rezultatele sunt departe.

Sa nu va lasati pacaliti de faptul ca la echipajele din sporturile foarte scumpe, bob, sanie, skeleton, au fost clasari relativ mai bune, aici si concurenta este mai mica, de pilda Norvegia a anuntat pe fata ca nu arunca banii, ei, printre cei mai bogati din lume, pe asemenea discipline, care atrag un numar mic de participanti, din cauza costurilor imense. Cine are astfel de pasiuni sa-si gaseasca finantare, iata mesajul transmis de Comitetul olimpic norvegian, cel mai bun din lume in sporturile de iarna.

Iata, asadar, clasarile sportivilor romani la PyeongChang:

Locul 7
Raluca Nicoleta Stramaturaru
Sanie – simplu

Locul 10
Raluca Nicoleta Stramaturaru, Valentin Cretu, Cosmin Eugen Atodiresei, Stefan Musei
Sanie – stafeta echipe

Locul 14
Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Razvan Buta, Gheorghe Iulian Pop
Biatlon – stafeta 4 x 7,5 km

Locul 15
Maria Adela Constantin, Andreea Grecu
Bob – bob doua persoane

Locul 18
Paul Constantin Pepene, Alin Florin Cioanca,
Schi fond – sprint liber echipe

Mihai Cristian Tentea, Nicolae Ciprian Daroczi
Bob – bob doua persoane

Maria Marinela Mazilu
Skeleton – individual

Locul 19
Cosmin Eugen Atodiresei, Stefan Musei
Sanie – dublu

Locul 24
Paul Constantin Pepene
Schi fond – 15+15 km skiatlon

Locul 25
Dorin Dumitru Velicu
Skeleton – individual

Daniela Vasilica Haralambie
Schi sarituri – trambulina normala

Locul 28

Ania Monica Germaine Caill
Schi alpin – coborare

Locul 29

Dorin Alexandru Grigore, Paul Septimiu Muntean, Florin Cezar Craciun, Levente Andrei Bartha
Bob – bob patru persoane

Valentin Cretu
Sanie – simplu

Locul 31
Alexandra Ianculescu
Patinaj viteza – 500 m

Theodor Andrei Aurelian Turea
Sanie – simplu

Locul 32
Paul Constantin Pepene
Schi fond – 50 km clasic mass start

Locul 36
Ania Monica Germaine Caill
Schi alpin – Super G

Locul 37
Paul Constantin Pepene
Schi fond – 15 km

George Razvan Buta
Biatlon – 20 km individual

Locul 43
Alin Florin Cioanca
Schi fond – 15 km

Locul 47
Alin Florin Cioanca
Schi fond – sprint clasic

Locul 53
Timea Lorincz
Schi fond – 10km liber

Locul 55
Alexandru George Barbu
Schi alpin – slalom urias

Cornel Dumitru Puchianu
Biatlon – 20 km individual

Locul 58
Cornel Dumitru Puchianu
Biatlon – 12,5 km urmarire

Locul 60
Cornel Dumitru Puchianu
Biatlon – 10 km sprint

Locul 61
Timea Lorincz
Schi fond – sprint clasic

Locul 68
Nicolae Remus Faur
Biatlon – 10 km sprint

Locul 69
Gheorghe Iulian Pop
Biatlon – 20 km individual

Locul 74
Nicolae Remus Faur
Biatlon – 20 km individual

Locul 81
Eva Tofalvi
Biatlon – 7,5 km sprint

Locul 84
Eva Tofalvi
Biatlon – 15 km

Locul 86
Gheorghe Iulian Pop
Biatlon – 10 km sprint

Locul 87
Marius Petru Ungureanu
Biatlon – 10 km sprint

Neclasat
Alexandru George Barbu
nu a terminat cursa
Schi alpin – slalom