* Dupa un turneu greu, nu atat din cauza adversarelor, cat mai ales a conditiilor meteo si de altitudine, Ana Bogdan a cedat in semifinale la Bogota, fiind intrecuta de Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia), cu 6-3, 6-2.

A fost un meci ciudat, amanat si acesta in urma conditiilor meteo, de vreo 2-3 ori, disputat intr-o ora si 27 de minute, dar jucatoarea romana de tenis ramane cu satisfactia unei triplari a celei mai bune performante din cariera (a doua consecutiv), prezenta in semifinalele unui turneu din circuitul WTA. Ceea ce i-a adus nu numai un salt de 24 de locuri in clasamentul WTA, 14 dupa Monterrey, 13 acum, cand a ajuns pe 66, ci si 11.500 de dolari si 110 puncte.

In ce o priveste, Schmiedlova, aflata in revenire in prima suta, sa ne amintim ca se anunta o demna urmasa a Cibulkovei, cu doua trofee la Katowice, orasul natal, si Bucuresti, in 2015.

Astfel, cum am mai scris, dupa aceasta saptamana de turnee, in asteptarea meciurilor din Fed Cup din weekend-ul urmator, Romania va avea 6 jucatoare in primele 70 din lume, performanta reusita de doar alte doua tari, cu o masa incomparabil mai mare de practicante ale tenisului, SUA si Rusia.

* Iar viitorul pare sa aduca alte romance in continuu progres, Irina Bara (170 WTA), prezenta deja in special la dublu in turnee mari, adunand puncte foarte valoroase in turneul ITF de 60.000 de dolari, unde a castigat proba de dublu, in pereche cu Silvia Soler-Espinosa (Spania), alaturi de care a castigat finala cu 6-4, 6-2 in fara perechii americane favorita 2 Jessica Pegula/Maria Sanchez, dar va juca si finala la simplu, dupa ce a invins-o in semifinale pe americanca Taylor Townsend, a patra favorita.

Pentru aceasta dubla reusita, bihoreanca a disputat sambata 3 meciuri, cu un total de peste 6 ore si 2 minute, dintre care 2h35 minute la dublu si 3 ore si 27 minute la simplu! Semn excelent, mai ales din punct de vedere al pregatirii fizice si psihice. Primavara cam ploioasa, peste tot pe glob, iata, asa ca bine am facut ca am prevazut meciul cu Elvetia in Sala sporturilor din Cluj-Napoca.

* Portarului de 40 de ani al Juventus Torino, Gianluigi Buffon, nu-i poate iesi din minte penalty-ul dictat impotriva formatiei sale miercuri, cu Real Madrid, prin care detinatoarea spaniola a Ligii campionilor a ramas in cursa, iar “Batrana Doamna” a fost eliminata. Mai rau, insusi Buffon, un exemplu de sportivitate intr-o cariera de un sfert de veac, a fost eliminat, pentru proteste, in minutul 98!

Intr-adevar, este greu de priceput aceasta drastica dubla decizie, in prelungiri, iar intr-un interviu difuzat duminica, in emisiunea satirica la televiziunea italiana, “Le Iene”, Buffon a declarat: “Un arbitru mai experimentat nu ar fi fluierat” in minutul 94 penalty. Despre expresia pe care i-a trantit-o fluierasului englez Michael Oliver, despre care a spus ca in loc de inima are o pubela, Buffon a reafirmat ceea ce a spus: “Deci, in fond ceea ce am spus mentin din toata inima”.

“Un arbitru experientat nu ar fi fluierat (…). Ar fi lasat echipele sa joace, ar fi plecat din acel loc si ar fi lasat jucatorii sa se departajeze in prelungiri. Ar fi lasat sa vorbeasca pe teren. Pentru ca nu era in situatia sa poata spune ‘in ce ma priveste, cu certitudine a fost penalty. Nu spun ca nu a fost, ci ca exista un dubiu. Cred ca a fost pus un arbitru prea tanar pentru un meci de asemenea importanta”, a subliniat Buffon, amintind ca Oliver are doar 33 de ani.