In meciul cu numarul 4 al actualei editii a Cupei Mondiale de fotbal au intrat in arena, in sfarsit, toreadorii: Portugalia-Spania 3-3 (2-1), cu 3 goluri ale lui Cristiano Ronaldo, de o parte, dubla Diego Costa si un gol Nacho, de cealalta parte.

Corida s-a desfasurat cu matadori din Madrid, daca ne uitam la cine a dat estocadas, loviturile, ca sa ramanem in comparatie, 4 fiind ale unor componenti ai Real Madrid, iar celelalte, de la Atletico Madrid, capitala Spaniei fiind, iata, capitala fotbalului mondial pentru inca o seara.

O seara pe malul Marii Negre, la Soci, de aceasta data, meciul contand pentru Grupa B, in care, mai devreme, la Sankt Petersburg Iranul a beneficiat de primul autogol al editiei 2018, si acela marcat in minutul 90+5 de Aziz Bouhaddouz spectaculos, din plonjon.

Sa revin, insa, la frumusetea de meci de la Soci, desfasurat parca dupa un scenariu de thriller. Stiu, comparatia este cam fumata, dar alta nu gasesc la ora asta.

O simpla insiruire a scorului imi da dreptate: Cristiano Ronaldo 1-0, in minutul 4, din penalty, 1-1 Diego Costa, dupa ce i-a facut pe fundasii lusitani in foi de vita (min. 24), Cristiano Ronaldo, taman in minutul 44, inainte de plecarea la vestiare, cu un gol in care portarul spaniol De Gea, mi-a amintit de nefericitul neamt Karius, de la Liverpool (minge scapata copilareste in poarta), 2-2 Diego Costa, in minutul 55, dupa lovitura libera executata de Iniesta, prelungire cu capul Busquets, 2-3 Nacho, min. 58, fundasul Realului rascumparandu-si greseala de la penalty-ul din deschidere, si, in fine, 3-3 tot Cristiano Ronaldo, min. 88, din lovitura libera, peste zid, la paianjen.

O frumusete, cu un Cristiano Ronaldo parca in transa, la 33 de ani mai vioi decat oricand, la primele sale goluri marcate Spaniei (acum a marcat 3!), dar si pasator foarte bun, harnic si dibaci nu numai in gesturi la limita simularii.

Acum, cred, CR7 a facut liniste. Dupa atatea si atatea trofee si goluri, Baloane de aur, titlul european, pana si cei mai inversunati contestatari si-au scos palaria.

A fost, de asemenea, si un moment de un haz nebun chiar in debut, la primul gol. Cristiano Ronaldo a luat-o, cum se spune in argoul baschetbalistilor, “pe muschiulet”, patrunzand, o “bicicleta, o fenta, iar in momentul in care a intrat in careu l-a vazut pe colegul lui de la Real, Nacho, venind ca berbecul, cu piciorul intins, asa ca penalty-ul a devenit o formalitate.

Iar hazul tocmai in asta se regaseste: Nacho, care ii stie abilitatea in a face astfel de chestii, nu a putut frana la timp, si, ca sa fie tacamul complet, un alt coechipier, Sergio Ramos a protestat de mama focului ca e simulare!

Distractie maxima, Ramos, tata! Pai cate meciuri nu ati castigat voi la Real pe penalty-uri gratuite date lui Cristiano Ronaldo tocmai acum, cand chiar a fost, te superi! Ia de-aici, ca asa e viata, vorba cantecului, are si mai bun si rau…