Prima jumatate a celei de-a treia zile a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, cea mai lunga a competitiei, cu 4 meciuri in total, a consemnat 2 rezultate nedrepte: Franta-Australia 2-1 (0-0), in grupa C, Argentina-Islanda 1-1 (1-1), in grupa D.

Acestea fiind consemnate, sa vedem ce s-a intamplat. In primul meci, disputat la ora micului dejun in Franta, la Kazan, in capitala Republicii Tatarstan, o tanara si diversa echipa a Frantei a jucat modest, spre slab chiar, fara imaginatie si zvac, beneficiind din plin de noile tehnologii.

De-a dreptul, in cel mai concret mod cu putinta. Primul gol francez, marcat de Griezmann in minutul 58) a fost urmare a transformarii unui penalty acordat dupa consultarea, pentru prima oara in istoria competitiei supreme, arbitrajului video, asa-numitul VAR, iar al doilea, al lui Pogba, in minutul 81, a fost posibil doar pentru ca exista pe linia portii tehnologia “Ochi de soim”, cea din tenis, balonul trecand foarte putin de linia portii.

De altfel, la penalty-ul acordat francezilor, eu nu cred ca a fost fault, impiedicarea lui Griezmann de catre fundasul australian Risdon fiind mai mult urmare a unei continuari firesti a miscarii de deposedare, nu fault propriu-zis.

Golul australienilor, bine grupati, atosi, a fost tot din lovitura de la 11 m, transformata de capitanul Mile Jedinak, in minutul 62, de data fiind de vorba de un hent de voleibalist, productie Umtiti, inexplicabil pentru un fotbalist de statura si experienta lui.

La meciul urmator, de pe stadionul Spartak Moscova, Argentina-Islanda a fost taman invers, arbitrul polonez trecand cu vederea mai multe situatii in care ar fi fost cel putin necesar apelul la VAR, daca nu dictarea unor lovituri de pedeapsa direct.

O singura data a facut-o, in minutul 62, dar doua minute mai tarziu Lionel Messi a ratat penalty-ul acordat, tragand previzibil, pe portarul-erou al islandezilor, Hannes Halldorsson, fara discutie omul meciului, nu numai pentru aceasta interventie, ci pentru multe altele.

Scorul era 1-1 (goluri, in min. 19,Aguero, cu socrul, Maradona, in tribune, fumand havane ca un… turc, ca sa nu zic cubanez, desi fumatul este interzis nu numai in arena, ci si pe arii mari in jurul acesteia, apoi egalare Finnbogason a egalat, in min 23) si asa avea sa se mentina, rezultat mare pentru insulari, problematic foarte pentru dublii campioni mondiali.

Spun ca Argentina are mari probleme din mai multe motive. Primul ar fi ca face parte din cea mai tare, dupa mine, grupa a turneului final, cu inca doua formatii grele, Croatia si Nigeria, iar al doilea, poate cel mai important, ca isi bazeaza tot jocul exclusiv pe Messi.

Poate ca expresia, cu ‘tot’ si ‘exclusiv’ pare pleonastica, dar am folosit-o cu un schepsis. Efectiv, vorba unei ziariste tv, jucatorii argentineni sunt mai mult cu ochii roata dupa Leo, sa-i dea obiectul si sa intre la un-doiuri, decat sa incerce si altceva.

I-o fi usor antrenorului Sampaoli sa de indicatia unica “o plimbati si voi de colo-colo, apoi i-o dati lui Leo si fiti atenti poate va da balonul ca sa scoata un adversar din joc, voi dati-i-o inapoi”.

Astfel, este sacrificat tot lotul, inclusiv un varf de talia lui Higuain, intrat pe teren 10 minute pe final, ca ostenisera ceilalti pasandu-i lui Messi. Este total aiurea, una ca decarul argentinian poate avea o zi mai slaba, alta ca daca sunt in fata lui fotbalisti cu cap limpede si un antrenor destept, pun la punct o plasa ca de paianjen, fara mari eforturi fizice.

* Duminica vom avea alt calup interesant, cu debutul detinatoarei titlului, Germania, care va juca impotriva Mexicului, pentru grupa F, de la ora 18,00, la Moscova, pe Lujniki,precum si primul meci al Braziliei, cu Elvetia, la 21,00, la Rostov pe Don, in grupa E.

Pana la aceste partide extrem de interesante, o mica incalzire, de la ora 15,00, Costa Rica-Serbia, la Samara, contand tot pentru grupa E.

FOTO: Poza este luata de pe contul de twitter al Barcelonei, care, inspirat, demonstreaza cat de strans a fost tinut Messi in meciul cu Islanda. Aici nu-i baschet sau handbal, sa faci blocaje pentru marcatorul cel mai bun, daca vor continua asa pe argentinieni ii paste falimentul. Adica, da, da, este posibil, iesirea din turneu dupa incheierea meciurilor din grupe…