Duminica, in a 4-a zi a CM de fotbal din Rusia, dar abia am trecut de jumatatea primei runde de meciuri din grupe, avem si o prima, veritabila, bomba: detinatoarea titlului, Germania, a fost invinsa de Mexic, cu 1-0, prin golul marcat de Lozano in minutul 35.

A mai fost o surpriza, dar mai degraba o nedreptate, Brazilia fiind egalata la 1 de Elvetia, cand elvetienii, vorba vine, ca e plin de naturalizati, au intrat pentru SINGURA data in careul advers in repriza a 2-a.

Revenind la Germania, nu este, evident, un capat de tara aceasta infrangere, mai e mult pana departe, dar ceea ce m-a socat pur si simplu in aceasta prima partida a grupei F, disputata in decorul adevarat, prin numarul spectatorilor in primul rand, de pe Lujniki, in Moscova, a fost lipsa totala de imaginatie a nemtilor.

Mi s-a parut, ca sa vorbesc in termeni politici, deci in limbajul ala care ne vine de la o chestie care ne mananca bruma de liniste, Germania mi s-a parut ne-reunificata, rupta in doua, in pofida faptului ca linia de mijloc este, practic, alcatuita din campioni mondiali, din jucatori unul si unul: Kroos, triplu campion european la cluburi, in plus, cu Real, Ozil, Drexler, Khedira.

Or golul produs de mexicani a avut un scenariu pe cat de simplu, pe atat de etalat pana la invatare pe dinafara si pentru adversari!

Unul sau doi jucatori lasati in fata, in cercul de la mijlocul terenului, in cercul de la centru, de obicei Chicarrito, balon aruncat din aparare la ei, nemtii buluciti in atac, prinsi cu, pardon de expresie, sortul in vine, fuga-fuguta pe benzile laterale, de cele mai multe ori pe partea stanga a atacului mexican, adica pe dreapta vraiste a apararii germane, ocazii cu duiumul din schema asta simpla, din care a aparut si golul, cand Lazano a putut stapani la perfectie mingea, trimitand-o in poarta revenitului Neuer.

In fata, Germania nu a avut urma de idee, un joc stereotip pana la exasperare, incat chiar te gandesti ca 12 ani ai selectionerului Loew sunt prea mult pe banca tehnica a unei echipe nationale. La club mai merge, avem exemple celebre, dar acolo este o altfel de munca.

Sa consemnez de la acest meci si faptul ca mexicanul Rafael Marquez a ajuns la a 5-a prezenta la un campionat mondial, un record nebatut de nimeni, doar egalat, printre altii de Buffon, dar italianul, singurul care putea ajunge la cifra magica 6 lipseste. Chiar imi propun sa scriu un material cu marile absente de la aceasta editie. Va fi plin de italieni, cred, dar si de alti mari fotbalisti in activitate.

Primul meci al zilei a fost unul, din grupa E, la care ne-am uitat cu interes aparte. In primul rand pentru ca a jucat Serbia, viitoarea noastra adversara in noua Liga a Natiunilor, invingatoare cu 1-0, prin golul marcat de Kolarov, in minutul 56, dintr-o lovitura libera transformata magistral, ci si pentru ca formatia Costa Rica fusese cu 4 ani in urma revelatia editiei braziliene, cu un debut fulminant, 3-1 cu Uruguay, dar si calificare de pe primul loc in grupe.

Meciul de acum, insa, a fost unul modest, iar intrarea in atmosfera campionatului, timpul petrecut deja prin cantonamente, cand nu prea ai ce face, asa ca te pui pe calcule, intri mai prudent in arena, si-a pus amprenta.

In fine, ziua s-a incheiat cu debutul la turneu al unei alte favorite a pariorilor sau pur si simplu a celor care se intereseaza de fotbal, adica mai toata lumea in zilele astea: Brazilia, tot in grupa E, care, desi a dominat copios, a terminat la egalitate: 1-1 (1-0) cu o echipa a Elvetiei nesarata, fara nicio preocupare jumatate de meci de a construi, ci de a pastra o pleasca.

A deschis scorul in minutul 20 Coutinho, cu un sut splendid, cu interiorul piciorului drept, in diagonala, bara-gol, iar Zuber a inscris cu capul la un corner, in minutul 50, dupa care elvetienii au taiat tot ce era de taiat, inclusiv cu tavaleli pe jos. Nu mai spun ca brazilienii au avut si un penalty clar, iar cu jucatorii pe care ii are, spre deosebire de alti preferati ai pronosticurilor, dezamagitori (germanii, argentinienii, de pilda) isi pastreaza postura de favoriti.

Luni avem alte 3 meciuri, intrand in focuri si echipele din grupa G, dupa ce ziua va incepe, de la ora 15,00 (la Nijni Novgorod), cu Suedia-Coreea de Sud, din grupa F, cea a Germaniei, protejata, ca si gazda, Rusia, ca detinatoare a titlului, deci cu o zi de odihna in plus fata de celelalte, daca v-ati prins…, precum si Belgia-Panama (Grupa G, la Soci, de la ora 18,00) si Tunisia-Anglia (Volgograd, ora 21,00).

Scriind Panama mi-am dat seama ca am putea avea si un debut, anume al Ligii 1 romanesti, prin portarul Penedo, dar mi-a trecut prin cap si altceva: ca nu mai avem pe nimeni (ma rog, in afara prezidentului Razvan Burleanu, participant la Congresul FIFA…).

Pentru ca, observ cu tristete maxima, nu avem nici un arbitru, nici macar o rezerva sau unul din echipele VAR, sa se benocleze in ecranele alea, nu avem! Scriam ieri, pana si din Curacao exista un arbitru video! Vai de noi!