Marti s-au incheiat, in sfarsit, meciurile primei runde la CM de fotbal din Rusia, debutand, seara, si a doua serie, iar primul meci, Japonia-Columbia, ne-a deposedat pe noi, romanii, de un record, al lui Jean Vladoiu, detinatorul, sa zic asa, al celei mai rapide eliminari din istoria CM, intrecut acum cu cateva secunde, dupa cronometrul oficial, afisat, de columbianul Carlos Sanchez.

Am inceput mica mea dare cu parerea zilnica mai glumet, asa, pentru ca zilele trecute intreaga noastra presa sarbatorea “24 de ani de la victoria impotriva Columbiei si de la golul fabulos al lui Hagi in fata Columbiei”, asa ca am pus si eu batista pe tambalul aniversarilor aiuristice, cu aceasta veste, cu adevarat, mare: gata, fratilor, nu mai suntem noi de caterinca lumii.

Dupa ce Jean Vladoiu a fost eliminat la doar ceva peste 3 minute de la intrarea in teren, pe 22 iunie 1994, la meciul Romania-Elvetia (1-4), de la Detroit, la 4 zile dupa ce invinsesem, cum s-a spus, Columbia, iata ca l-a sters pe romanas de pe primul loc columbianul Carlos Sanchez, care a vazut rosu in mnutul 2 si cateva zeci de secunde in fata Japoniei.

Ca s-a lalait el si a iesit abia in minutul 5, asta este alta poveste, batuse recordul, ca asa si Vladoiu a mai tandalit-o la Detroit, unde intrase in locul lui Ilie Dumitrescu in minutul 70 sa intareasca atacul, la 1-3. Si l-a intarit rau de tot, prin alunecare…

Practic, acest prim meci de marti, contand pentru grupa H, disputat la Saransk, asa a debutat: hent ca la volei, la blocaj al lui Sanchez, penalty si rosu aratate de arbitrul sloven Damir Skomina (bun fluieras, curajos si de nepacalit), gol de 1-0 Japonia, prin Kagawa.

Echipa cu pretentii, cam umflata in istorie, in general, dupa parerea mea, acum si prost alcatuita de Jose Pekerman, cu James Rodriguez tinut o ora pe bara, Columbia s-a dezmeticit abia in minutul 39, cand a egalat, norocos, prin Quintero, un gol foarte greu vazut pe stadioane: lovitura libera, sut subtirel la firul ierbii, pe sub zidul advers, sarit sa blocheze balonul in aer. Balon care s-a prelins, nevazut, pana langa bara, unde portarul nipon Kawashima l-a blocat dupa ce trecuse vreo 2 cm de linia portii…

In fine, in cele din urma, istoviti de munca suplimentara obligatorie din cauza omului in minus, sud-americanii au cedat, golul victoriei nipone fiind marcat, culmea, cu capul, la o centrare, de Yuya Osako, in minutul 73 (foto, autorul fiind desemnat, pe buna dreptate, omul meciului).

Asa s-a scris istoria acestui meci altfel frumos, unul care va ramane in amintirea multora.

Iar pentru ca lucrurile sa se tulbure total in aceasta grupa H, iata ca Senegalul a invins cu 2-1 (1-0) Polonia, echipa aceea la care, in preliminarii, noi ne uitam ca la Everest!

Ei bine, africanii, jucatori extrem de abili si alunecosi (iar daca scapi de troznelile lui Lewandowski, lupta corp la corp, ai toate sansele sa le iei fata adversarilor) au deschis scorul printr-un autogol (de fapt, o minge deviata de Cionek la un sut bun al lui Manne, eu as fi dat credit atacantului, ca nu a fost interventie, ci atingere involuntara), in minutul 39.

Fara mare pericol, fara orizont, cu un “Lewa” de toata mana, intr-o zi slaba, polonezii au mai facut o boacana, inchizatorul Krychowiak trimitand acasa de dincolo de centrul terenului o minge spre portar, fara sa observe ca senegalezul Niang primise permisiunea sa intre in teren dupa ingrijiri. Atacantul african a fost mai rapid decat portarul si a dus scorul la 2-0, astfel ca Krychowiak nu a putut, in minutul 86, decat sa reduca scorul.

Ca sa va dati seama de deruta totala a europenilor, in minutul 83 au facut ultima schimbare, fundasul dreapta, post pe post, ca si cum ar fi vrut sa traga de timp! Pai macar asa, la impresie artistica, mai bagi un jucator ofensiv, ca era 2-0!

Si astfel am ajuns la prima partida din seria a doua, Rusia-Egipt 3-1 (0-0), marcatori Fathi (autogol, min. 47), Cerisev (59) si Dzuba (62), respectiv Salah, din penalty, in minutul 73, rezultat care consfinteste calificarea gazdelor in optimi (adversara va fi din grupa Spaniei si Portugaliei!), prima echipa sigura de prezenta mai departe in competitie.

Meciul a fost bun, vioi, cu egiptenii parca mai insistenti in prima repriza, dar care s-au taiat dupa pauza, singuri, avand ghinionul sa-i ingroape chiar capitanul lor, cu un autogol! La omul sarac… Insa la fotbal asa se intampla cu formatiile ajunse de conjunctura in situatii faste, daca nu-i ajuta putin si norocul se pierd la primul branci. Pentru ca, veti vedea, in optimi mai scapa cate una-doua, ca sunt 16 cu totul, dar prin sferturi se aleg tot cele bine stiute. De te intrebi din nou si din nou: cum de au ramas italienii acasa?

Miercuri, din nou vom avea 3 meciuri: 15,00 Portugalia-Maroc (in grupa B, pe Lujniki, la Moscova), ora 18,00 Uruguay-Arabia Saudita, in grupa A, la Ekaterinburg, iar de la 21,00 Iran-Spania, la Kazan, in grupa B. Lucrurile incep sa se lumineze.