Una peste alta, a fost o zi plicticoasa la Cupa Mondiala, doar ultimul meci ne-a mai trezit, probabil din cauza ca fiecare isi face calcule, unii ca “mai e mult pana departe”, si trebuie sa mearga la sigur, dar fara oboseala prea mare, iar altii ca sa mai amane instinctiv deznodamantul. plecarea acasa dupa grupe.

Iar prima mostra din aceasta zi aveam sa o avem chiar la debut, pe Lujniki din Moscova, unde Portugalia a dat gol, prin acelasi Cristiano Ronaldo, in minutul 4, dupa care a desumflat mingea, lasandu-se calarita de Maroc, nepermis pentru noi, care vrem spectacol, absolut justificat, pentru ei care au un interes imens.

Marocul, in schimb, bun si in primul meci, dominator la toate capitolele, dar invins de Iran printr-un autogol de vise rele in prelungiri, lasa destule regrete in randul iubitorilor de lupta dreapta, jucandu-si pana la epuizare sansele, astfel ca, desi eliminat, pleaca cu fruntea sus din Rusia, nu inainte de a mai da piept cu Spania, cealalta favorita a grupei B.

Cateva cuvinte si despre acest fotbalist adevarat care este Cristiano Ronaldo. A inscris al 85-lea lui gol la nationala (din 152 de meciuri), depasindu-l in clasamentul tuturor timpurilor la acest capitol pe legendarul Ferenc Puskas. Este, fara discutie, o minune de jucator, artist, iar artistii au si ei cateodata ciudatenii.

Dar sunt greu de suportat, la o asemenea valoare, maruntisurile care ii manjesc imaginea, in public, portughezului. Simulari de un penibil total, in conditiile in care se transmite cu 20 si ceva de camere, basca VAR, cerseala pe fata, lucruri de care nu are nevoie. Spuneam ca artistii au ei niste apucaturi, afli fel de fel despre unul sau altul. Da, dar CR7 le face pe fata, fara nici urma de autocontrol. Pacat…

Sahul etern a continuat si in partida contand pentru grupa A de la Rostov pe Don, dar de data aceasta am avut, totusi, 23 de minute de suspans, pentru ca o alta mare vedeta a Mondialului rusesc (Kazaciok, cum inspirat ii spune confratele si amicul MMI, in savuroasele lui comentarii pe FB), Luis Suarez (foto), a marcat in acel minut al meciului Uruguay-Arabia Saudita.

Acest 1-0, al doilea al dublilor campioni mondiali la aceasta editie, le aduce, cum spuneam, calificarea in optimi, iar acum, in meciul de luni, de la Samara, impotriva Rusiei, vor avea doar de ales daca merg mai departe de pe locul 1 sau de pe 2.

In ce-i priveste pe sauditi, niciun regret, o echipa fara mijloace fotbalistice, nici macar ambitioasa, paraseste intrecerea cu, pana acum, cel mai slab golaveraj dintre toate participantele. Iar cu Egiptul, tot luni, de la aceeasi ora cu celalalt meci al grupei A ( 17,00, Uruguay-Rusia, dar la Volgograd), normal ar fi sa mai incaseze, dupa ce au aratat cele doua formatii in saptamana trecuta de la debutul CM-2018.

In fine, Spania s-a chinuit la greu cu Iranul, dar si-a adjudecat 3 puncte, cu care se poate considera ca si calificata, pentru ca nu vad cum ar putea fi blocata de Maroc, luni (ora 21,00), iar Portugalia, de la aceeasi ora, sa ia o bataie dura de la Iran.

Tot un singur gol s-a marcat si aici, cum ati putut vedea inca din titlu, dar acesta mai norocos, dintr-un fel de carambol, in care mingea a intrat in poarta lovindu-se de piciorul lui Diego Costa, in minutul 54. Si iranienii au sperat la un moment dat, egaland, dar s-a vazut, inclusiv la VAR, ca a fost un gol din ofsaid, iar arbitrul Cunha a avut bunul simt si valoarea sa ceara confirmarea, nu cum a facut americanul de la jocul marocanilor cu Portugalia, o catastrofa umflata greu de imaginat.

Nu vreau sa ma bag si eu peste arbitraje, sunt unele excelente, altele bune, doar acesta mi s-a parut o bascalie.

Numai ca, pentru prima oara introdus la o asemenea competitie, arbitrajul video ar trebui sa aiba regimul celui din tenis, adica sa fie cerut de cel interesat, de echipa careia i se pare ca este nedreptatita, nu de un centras fara reflexe pur si simplu prost si fudul.

Ma rog, pentru a nu se exagera, la limitarile de acum (doar pentru faze de gol, avertismente sau eliminari, penalty-uri) ar mai fi una – o formatie ar putea cere de un numar definit de ori, sa zicem 3, intr-un meci. Evident, atunci s-ar stapani daca jucatorii au indoieli serioase ca au dreptate!

Joi vom avea alta portie de bunatati, anuntate astfel, cel putin: 15,00 Danemarca-Australia, la Samara, de la ora 18,00 Franta-Peru (Ekaterinburg), ambele pentru grupa C, si, bomboana pe tort, speram, Argentina-Croatia, de la ora 21,00, la Nijnii Novgorod, in grupa D.