Dupa un joc chinuitor pentru cei care s-au ilustrat in istorie drept artistii balonului, brazilienii au reusit sa se califice in optimi, clar daca te iei dupa scor, 2-0 (0-0), la mustata, daca va spun ca golurile au fost inscrise in minutele 90+1, de Coutinho, si 90+7 (sic!) de Neymar.

Proaspat coafat (de cate ori sta mai mult acasa, fotbalistul paulista mai vine cu cate o traznaie in cap, ca baietii, si el…), Neymar concureaza din plin la titlul de pomanagiul Cupei Mondiale-2018, aruncandu-se penibil la orice apropiere de adversar. L-am vazut chiar complet nauc cand nu-l ataca nimeni, nu mai putea sa se tranteasca la pamant, bietul de el.

Ba mai mult, era cat pe ce sa-l pacaleasca pe arbitrul olandez, care acordase penalty la inca un nimic in careu, dupa care si-a revenit si a cerut VAR, de unde s-a vazut clar ca “parizianul” jucase scena Ofeliei, plutind ca inecatul.

S-a anulat prima decizie, totul se indrepta spre un haios 0-0, dar a venit acest Coutinho, unul dintre putinii fotbalisti brazilieni care stiu si cu obiectul si sunt si educati, a marcat din interiorul careului. Dupa care a marcat si Neymar, in prelungirea prelungilor.

Mult mai vioi si mai interesant, dar si cu bataie lunga, pentru ca reintroduce umilita Argentina in carti, meciul al doilea de vineri, Nigeria-Islanda, s-a incheiat, meritat, cu victoria africanilor, mai prieteni cu mingea si mai spectaculosi.

Bine, este si greu sa nu fii mai placut ochiului decat sapatorii de santuri islandezi, care au mai si ratat un penalty in minutul 82, in urma sutului peste poarta trimis de Gylfi Sigurdsson, astfel ca a ramas 2-0, prin golurile marcate de Musa, in minutele 49 si 75.

De acum, in aceasta grupa D se stie o singura calificata, Croatia, a doua urmand sa fie stabilita de jocul rezultatelor din partidele de pe 26 iunie: Nigeria-Argentina, la Sankt Petersburg, si Croatia-Islanda, la Rostov pe Don.

In acest moment, argentienii au in mana lor victoria (daca ar fi castigat islandezii vineri, la golaverajul sud-americanilor, era cam gata), cu un punct reusit pana acum, fata de cele 3 ale Nigeriei.

Dar, daca imi permiteti, ca sunt harsit de cinismul atator echipe, in atata amar de decenii cat am vazut, daca gandesc astfel croatii: “Ce ar fi mai bine pentru noi in continuare, sa mergem alaturi de Argentina in optimi, adica sa ne rupem oasele cu islandezii, si pe urma sa putem da de Messi cand ne-ar fi lumea mai draga sau sa odihnim titularii cu Islanda si daca ne inving insularii, asta e, ne pare rau?”

Nu sunt lipsit de fair-play, doar experimentat, am vazut destule astfel de intelegeri, deloc tranteli, ci pur si simplu calcule cinice!

Si totusi, ziua de vineri avea sa dreaga busuiocul, cu un meci, Elvetia-Serbia, de toata frumusetea, in care doi albanezi (Xhaka, in minutul 52, si Shaqiri, min. 90, superb, contraatac dintr-o singura pasa, pornit din careul propriu!), antrenati de un croat-bosniac, Vladimir Petkovic (nascut la Sarajevo, dar jucator multa vreme in Tara Cantoanelor) au invins Serbia, care, de altfel, deschisese repede scorul, in min. 5 prin Mitrovic.

Este primul meci, previzibil, insa, in care apar accente nationaliste, politice, cu Shaqiri, marcatorul golului victoriei, cautand avertismentul, doar pentru a face un gest, cu tricoul scos, amintind de Kosovo.Dar parca intreaga echipa helveta, altfel o selectionata cam balcanica, era surescitata de prezenta “adversarului” sarb. Butoi de pulbere, nu alta!

Problema este ca acest rezultat loveste rau si Brazilia, cum va spuneam, prea putin convingatoare, care va trebui sa dea lupte grele cu Serbia, miercuri, la ora 21,00, la Moscova, in timp ce Elvetia, evident, in aceeasi zi si la aceeasi ora, la Nijnii Novgorod, intalneste resemnata Costa Rica, eliminata sigur.

Ca sa ne dam seama de context, iata si clasamentul grupei E: conduc Brazilia si Elvetia, 4 puncte fiecare, urmate de Serbia, cu 3 puncte, in timp ce Costa Rica inchide plutonul, fara niciun punct. Ei da, cine ar fi banuit ca in ultima runda de meciuri vom avea Argentina si Brazilia cu cutitul la os?

Programul de sambata ne aduce in fata o alta dezamagire, detinatoarea titlului, Germania, care va incerca sa-si salveze turneul, urmand sa joace de la ora 21,00, la Soci, cu Suedia, intr-un meci pentru grupa F, unde este programat, de asemenea, jocul Coreea de Sud-Mexic (ora 18,00, la Rostov pe Don). Ziua va fi deschisa, de la ora 15,00, de un meci din grupa G, Belgia-Tunisia, pe stadionul moscovit Spartak.