Grupa H a Cupei Mondiale la fotbal, una care parea simpla, asa si este, de fapt, dar nu la modul in care gandeau fotbaliatorii romani, umiliti de polonezi in preliminarii, ci taman pe dos.

Polonia, ultima chiftea (imi pare rau, nu-mi place sa jignesc, dar prea ni s-a clamat superclasa adversarei din preliminarii) a seriei, a mancat, la Kazan, o bataie sora cu moartea, 3-0 (1-0) de la Columbia, astfel ca cele 3 locuri pentru optimi se vor disputa intre Senegal, Japonia (zambiti manzeste, ai?) si Columbia, primele doua echipe fiind, orice s-ar spune, favorite, intrucat au cate 4 puncte, in timp ce sud-americanii – 3. Polonezii, evident, nimica-nimicuta.

Nu este bine sa te bucuri de raul altuia, mai ales ca astfel iti pui singur oglinda in fata, asa ca vezi ce stramb esti, dar greu de vazut o echipa nationala europeana la un Campionat Mondial atat de pafarista, de lipsita de idei si de pofta ca aceasta, cu un Lewandowski incredibil de slab.

In schimb, Columbia, care parea cam din acelasi aluat, dupa infrangerea in fata Japoniei, a dat dovada de inteligenta, incepand cu selectionerul Pekerman, care l-a pus titular pe James Rodriguez (ce jucator, ce glezne de balerina la Balsoi!), nu l-a mai schimbat pe Quintero aiurea, care l-a rasplatit cu cele mai luminoase pase vazute pana acum, si a reusit sa-si mobilizeze baietii sa arate ca sunt destepti si tehnici.

Nimic nu a fost intamplator in acest meci, de la modul de abordare tactica, totul pe pozitii viitoare, protejarea in primul rand a ariei in care vine balonul si apoi preluarea lui, invaluiri, joc fara minge, o incantare.

Ar mai fi marcatorii. Iata-i: Y. Mina, minutul 40, cu capul din 6 metri, singurul columbian inalt a reusit sa-i domine pe polonezi, Falcao, min. 70, primul gol la un CM, pe patrundere (pasa pe pozitie viitoare…) si incredibilul Cuadrado (de la Juventus, totusi), in mintul 75, tot la o pasa filtranta, trimisa cu exteriorul, 30 de metri, de Rodriguez.

Nu mai putin frumos a fost si meciul aceleiasi grupe disputat inainte, la Ekaterinburg, in care Senegal si Japonia au incheiat, convenabil, 2-2 (1-1), cu rasturnari de toata frumusetea de scor, se vede si din minutele in care au fost marcate: Mane (11) si Wague (71), respectiv Inui (34) si Honda (78).

Ultima pereche de partide din grupa sunt programate pe 28 iunie: Japonia-Polonia, la Volgograd, si Senegal-Columbia, la Samara.

In grupa G lucrurile au fost mult mai simple, s-au lamurit dupa doar doua runde, si inca fara nicio posibilitate de rasturnare, dupa ce Anglia a surclasat cu 6-1 (5-0) neavenita Panama, reusind un record chiar pentru ei, care au inventat jocul: pentru prima oara in istoria de un secol si jumatate de cand au creat regulile in taverna londoneza, englezii au marcat 5 goluri intr-o repriza.

Si pentru ca vorbeam de goluri, iata ca tot Anglia ne da golgheterul la zi, cu 5 reusite, numitul cetatean Harry Kane, care duminica a inscris de 3 ori, in minutele 22, din penalty, 45+1, tot din penalty, si 62, celelalte fiind inscrise de Stones (8, 40) si Lingard (36), in timp ce panamezul cu nume de desene animate, Baloy, a adus o bucurie de nedescris in tribune, reusind primul gol al debutantei la Mondiale, tooocmai la Nijnii Novgorod, in minutul 68.

Cum spuneam, din aceasta grupa este deja calificata Belgia, si ea invingatoare la scor, cu 5-2, pe Tunisia, asfel ca pe 28 iunie, isi vor disputa de lae egalitate perfecta, de puncte, cate 6, dar si de golaveraj, primul loc in grupa.

Celelalte doua, Tunisia si Panama, vor juca la Saransk, in aceeasi zi si la aceeasi ora, ca sa bifeze un meci. Si eventual, sa aiba o participare mai buna la impartirea veniturilor, ca se fac si astfel de ierarhizari.

Iar Dinamo sa-si asigure, doar din participarea lui Penedo, desi a incasat 9 goluri, aproape un salariu anual! Nu ne place deloc sa fim unde se dau banii adevarati, multi si meritati, tot la ciuguleala ravnim.

Luni se incheie meciurile din grupele A si B, iata si programul complet, inclusiv cu transmisiile tv, ca se joaca simultan acum:

17,00 Arabia Saudita-Egipt, la Volgograd (TVR 2), in Grupa A
17,00 Uruguay – Rusia, la Samara (TVR 1, TVR HD), in Grupa A
21,00 Spania – Maroc, la Kaliningrad (TVR 1, TVR HD), in Grupa B
21,00 Iran – Portugalia, la Saransk (TVR 2), in Grupa B

PS. Stire de ultima ora pe care ne-o comunica presedintele comisiei fotbal a AIPS, confratele Keir Radnedge: FIFA a lansat o actiune disciplinara dupa confruntarea dintre Elvetia si Serbia, privitoare la modul in care au celebrat golurile elvetienii (de fapt, albanezi kosovari) Granit Xhaka si Xherdan Shaqiri, acel “vultur” simbol al provinciei, devenita, pentru unii stat, Kosovo. De asemenea, este cercetat si capitanul helvet Stephan Lichtsteiner.

Gestul este considerat provocator la adresa Belgradului, iar fotbalistii Elvetiei sunt pasibil de cel putin 2 meciuri suspendare de la Cupa Mondiala. O decizie va fi luata de urgenta!