Trebuia sa avem un blat si la acest Campionat mondial de fotbal, ca altfel, parca, nu se poate. Iar daca se poate, si iata ca se poate, unul din ala odios, pe fata, sfidator: Franta-Danemarca 0-0 in grupa C, ambele echipe mergand in optimi in urma acestui rezultat.

Evident, nu suntem naivi sa credem ca din atatea partide nu exista unele cand, rezultatul fiind bun pentru ambele echipe, nu-si rupe nimeni oasele, o iau asa, cum se spune, mai prudent, la rezultat, cu alta vorba tocita. Am vazut destule, inclusiv unul de pe la Napoli mi s-a parut astfel, ca sa nu mai vorbim de acel Germania-Austria de pomina din 1982 (totusi, s-a inscris un gol).

Dar chiar sa nu mimezi un “4-4 ca la teatru”, un oarece orgoliu rar pomenesti. Cinismul, de altfel, este caracteristica vremurilor noastre, se pare, de cate ori pe zi nu vezi ditamai oamenii mintindu-te, senini, in fata, in timp de tu fierbi de furie? Ei, si? Tu fierbi, el numara malaiul, fara efort, fara risc…

Sa le fie de bine sau sa le stea in gat, vor fi si ei, danezii si francezii, pomeniti in istoria fotbalului! Deocamdata in statistica Cupei Mondiale 2018: primul meci incheiat 0-0 din cele 36 disputate pana acum, o editie care se mandrea cu eficienta atacurilor.

In celalalt meci al grupei C, unul de orgoliu doar, Peru a invins Australia, cu 2-0 (1-0), fiind mai mult decat evidente atat limitele australienilor, cat si realismul lor, de ce sa se zbata cand stiau ca dincolo, la Moscova, se pusese de o fratie. Asa ca Peru, dupa 36 de ani prezenta la un turneu final, a spus pa Rusiei cu o victorie, prin golurile marcate de Carrillo (18) si Paolo Guerrero (50).

Iar pentru ca aranjamentul urat despre care vorbeam sa iasa si mai mult in evidenta, iata ca in cealalta grupa care si-a desemnat optimile, D, Croatia a obtinut maximum de puncte, invingand cu 2-1 Islanda, greu, in ultimul minut regulamentar, iar Argentina, facuta tandari de toata lumea, clientul principal fiind Messi, merge si ea in optimi, de pe locul 2, dupa ce a invins, cu un Messi total, autor de gol si in mijlocul presingului la final, tot cu 2-1 o brava Nigeria.

De fapt, toate cele 4 echipe si-au onorat cu demnitate conditia de “mondiale”, iar modul in care au facut-o spune clar, ambele scoruri fiind cu rasturnari, totul cu sufletul la gura.

Astfel, la Sankt Petersburg Messi a deschis magistral scorul in minutul 14 (golul 100 al editiei 2018), a avut si o bara in minutul 43, la o lovitura libera, nigerienii au egalat din penalty, in minutul 51, prin Moses, pentru ca golul de aur sa fie reusit de un jucator de la Manchester United, Rojo, in minutul 86!

Dincolo, la Rostov pe Don, Croatia si-a onorat conditia de favorita, cu 1-0 in minutul 53, cand a marcat Batelj, apoi, cum scriam, in minutul 90, prin Perisic, iar islandezii au dat tot ce au putut, egaland la un moment dat, cu un penalty, prin Sigursson.

Asadar, cu Croatia pe primul loc cu 9 puncte din 9 posibile si un singur gol primit, acesta, din penalty, si Argentina, cu doar 4 puncte, dar muncite din greu, vom avea optimi de finala Franta-Argentina si Croatia-Danemarca.

Probabil cele doua blatiste de marti vor disputa cu aceasta ocazie ultimul lor meci…

Miercuri, alta serie de meciuri decisive, acum pentru grupele E si F, in ambele totul urmand sa se joace chiar in ultima runda, situatie unica la aceasta editie. Bine, in afara de eliminarea Costa Rica, dar nu despre asta vorbim acum, de loseri, ci de posibilele calificate.

Iata programul si stadioanele care vor gazdui meciurile, precum si programele tv:
17,00) Coreea de Sud – Germania, la Kazan (TVR 1, TVR HD), Grupa F
17,00 Mexic – Suedia, la Ekaterinburg (TVR 2), Grupa F
21,00 Serbia – Brazilia, la Moscova (Spartak, TVR 1, TVR HD), Grupa E
21,00 Elvetia – Costa Rica, la Nijnii Novgorod (TVR 2), Grupa E

PS. Ca si aseara, ceva despre tenis si, in aceste zile, evident, despre Mihaela Buzarnescu. A fost stabilit programul primelor optimi de finala de miercuri, de la Eastbourne, in care romanca o intalneste pe letona Jelena Ostapenko, de la ora 13,00, in deschiderea reuniunii, pe Terenul 1.

Poate e de bine: cele doua s-au intalnit o singura data, chiar anul acesta, la Doha, cand Ostapenko era pe 4 in lume, iar Mihaela Buzarnescu a castigat, pe 24 februarie, in turul 2, cu 6-1, 6-3! Va vine sa credeti? Dar va vine sa credeti ca in aceasta jumatate de an Mihaela Buzarnescu, care a pornit de pe 56 in 2018 (dupa ce 2017 il incepuse de pe… 571), a disputat nu mai putin de 19 turnee?