Primele optimi de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia au fost stabilite luni seara, dupa 4 meciuri de excelent nivel, incheiate cu rezultate de toata frumusetea: Uruguay-Rusia 3-0 (2-0), Arabia Saudita-Egipt 2-1, in grupa A, Spania-Maroc 2-2 si Portugalia-Iran 1-1, astfel ca vom avea in sferturi Uruguay-Portugalia si Rusia-Spania.

O zi superba pentru un neutru, iar, pentru mine, una care mi-a confirmat cateva ganduri din cele 10 zile de Mondiale, cel putin in ce priveste acest sfert din cele 32 de echipe participante, dar si o mica satisfactie, redata si prin alegerea pozei, dintr-un cotidian din Montevideo, care da o explicatie extraordinara imaginii lui Cavani: “Blestemul de a te sacrifia pentru ca grupului sa-i mearga perfect”.

Intr-adevar, uruguayanul Edison Cavani a fost, in ce ma priveste, revelatia acestei prime parti a turneului, in pofida golgheterilor si vedetelor bine ridicate in slavi, pentru ca a facut ceea ce a patit toata viata.

Fotbalist de mare clasa, dar mereu in urma unor stele cu staif, adevarat sau doar lustruit de presa si sarmul personal (si acum este in umbra lui Neymar la PSG, iar la Nationala a lui Luis Suarez), Cavani si-a facut la cel mai inalt nivel meseria, iar luni, fix in minutul 90, a si inscris golul “de neprezentare” in fata Rusiei, la acel 3-0, dupa ce Luis Suarez deschisese scorul (min. 10), dintr-o lovitura libera maiastra, si Cerisev, autogol (23).

Prima confirmare, dar la dezamagiri, a fost Rusia, care, ca gazda, a avut mare noroc la sorti, dar este clar ca nu are jucatori de clasa, o trupa obisnuita, chiar modesta.

In schimb, sauditii au avut puterea sa lupte pana la capat cu egiptenii, invingand in minutul 90+5, prin Al-Dawsari, dupa ce fusesera condusi cu 1-0 din minutul 22, cand a marcat Salah, au ratat un penalty, in minutul 41, “tataitul” de 45 de ani pe post de portar egiptean Essam El Hadary a aparat, intrand in istorie drept cel mai varstnic jucator participant la CM de fotbal!

Bucuria incredibila a sauditilor pentru aceasta victorie, practic, gratuita, ambele echipe fiind eliminate deja, mi-a amintit de spusele unui prieten, fost mare fotbalist, multa vreme antrenor in zona araba, inclusiv Maghreb. “Pentru ei, cea mai mare bucurie cand bat unii de-ai lor, de aia cele mai frumoase cadouri le-am primit de la seici la ‘Cupa Golfului’ sau ‘Cupa tarilor arabe’. E bine asa, ca daca ar fi uniti…”.

In fine, trecand la grupa B, trebuie sa spun ca, desi s-a clasat pe primul loc, Spania a continuat sa ridice mai mult semne de intrebare, decat sa dea raspunsuri, chinuindu-se rau cu marocanii. Mai mult, au marcat golul 2, al egalarii izbavitoare, altfel erau acasa, in minutul 90+1, cu ajutorul VAR (pe buna dreptate, nu a fost ofsaid la Iago Aspas).

Scorul a fost deschis in minutul 19 de spaniolul Isco, dar a egalat Khalid Boutaib (14), iar En Nesyri (81) au preluat conducerea pentru marocani, asa ca Hierro a trecut prin toate chinurile Iadului ca, practic, debutant pe banca nationalei iberice. Aici as pune, alaturi de oboseala, comportarea modesta de pana acum a Spaniei, pentru ca nu se poate sa ajungi la situatia in care schimbi selectionerul cu 2 zile inainte de debutul competitiei supreme.

In fine, nici Portugalia, campioana europeana en-titre, cu tot cu CR7 al ei, care plecase ca din tun, nu a facut mare scofala, terminand la egalitate cu Iranul (goluri Quaresma, min. 45/Karim Ansarifard, 90+3 – penalty), iar Cristiano Ronaldo a ratat o lovitura de la 11 m.

Nu se pot trage concluzii, iata ca se pot intampla multe, de acum este care pe care, iar jucatorii au avut vreme sa se odihneasca, sa se obisnuiasca unii cu altii, dar cert este ca, practic, asa cum spun, nu numai eu, dintotdeauna, din faza a doua, eliminatorie, incepe Cupa Mondiala.

Deocamdata, marti se incheie meciurile din alte 2 grupe, C si D, dar inainte de a va da programul, poftiti la o bomboana pe tortul fotbalului, una dulce din tenis: perechea romaneasca Irina Begu/Mihaela Buzarnescu s-a calificat in sferturile de finala ale probei la Eastbourne, invingand cu 6-4, 3-6, 10-7 cuplul Latisha Chan (Taiwan)/Peng Shuai (China), favorit 3 in turneul Premier. Adica, Mihaela Buzarnescu a invins-o pe Peng Shuai de doua ori in cateva ore!

Asadar, programul meciurilor de marti, cu orele si programele de televiziune aferente, acum televiziunea publica facandu-si, de nevoie, concurenta:

17,00 Danemarca – Franta, la Moscova (stadionul Lujniki, TVR 1, TVR HD), Grupa C