Grupa E a fost de la inceput pana la sfarsit o brambureala totala, cu Brazilia demarand greu, Elvetia, mai mult Kosovo si alte regiuni ale fostei Iugoslaviei, dar sediul FIFA, clar favorizata, inclusiv la amenzi, dar in cele din urma deznodamantul a fost unul previzibil.

Desi ultima faza disputata la Nijnii Novgorod a fost chiar distractiva. In meciul Elvetia-Costa Rica, elvetienii conduceau cu 2-1 (goluri marcate de Dzemaili, 31′, si Drnic, 87′, din penalty, ce va spuneam de naturalizari?), dar costaricanii au mrcat si ei 2 boabe, egaland de doua ori, prin Waston, in minutul 56, apoi, in min. 90+3, prin penalty-ul transformat de Ruiz, dupa unii, autogol portarul elvetian Sommer, dupa grafica oficiala din timpul transmisiei.

Fazele amuzante au fost mai multe, insa, pe acest final. Mai intai, arbitrul francez Turpin a acordat un penalty in minutul 90 pentru costaricani, dar a fost intors de VAR, dupa care a mai dat unul, 2 minute mai tarziu, lasandu-se pacalit de un atacant american.

Si ca si cum nu ar fi fost totul, cum spuneam, ca in desene animate, Bryan Ruiz a tras de la 11 m in bara, balonul lovindu-l in spate pe portarul Sommer, dat ca autor al autogolului, cum va spuneam.

Cert este ca Elvetia a strans, cum a strans, 5 puncte in aceasta grupa, prinzand locul 2, si deci optimile, in care va juca impotriva Suediei, iar Costa Rica pleaca totusi cu un punct, meritat de la aceste Mondiale.

Iar faptul ca Elvetia a fost protejata la aceasta editie poate fi probata de sanctiunile date de organismul care are sediul in aceasta tara, FIFA, care a amendat cu suma totala de 25.000 de franci elvetieni 3 jucatori elvetieni (de fapt, 2 kosovari si un bosniac), pentru gesturi politice, dar a plesnit Serbia cu o amenda de 105.000 elvetieni fix pentru aceeasi vina, care, in plus, a fost din cauza galeriei, provocata de gesturile noilor elvetieni.

Ma rog, sa trecem la fotbal, iar cand zicem fotbal, zicem, totusi, Brazilia, care, miercuri, a aratat ca jucatorii paulista si carioca sunt cei care “deseneaza” cu balonul. In fata unei formatii a Serbiei mediocra, Brazilia a trecut la pas, marcand goluri-scoala prin Paulinho (lob, “sombrerito”, cum spun brazilienii, peste portarul advers, la o pasa in adancime a lui Neymar, in minutul 36, si lovitura de cap a lui Thiago Silva, dintr-un corner batut “pe scurt”, “au premier poteau”, de acelasi Neymar.

Brazilia va intalni in optimi Mexicul, o echipa frumoasa, cu jucatori buni, dar care sufera de afectiunea care loveste fotbalistii de nivel mediu la un asemenea turneu, se strang arici cand rezultatul este favorabil, se pierd total cand dau de greu. Asa se explica iesirile la rampa dinspre final ale unor Neymar si Messi, ca sa dau exemple din aceeasi arie.

Joi se incheie meciurile din grupe, din lunga faza I a Cupei Mondiale, iar dupa ziua de pauza de vineri, incep lucrurile serioase, eliminatorii.

In grupa G, calificatele sunt deja cunoscute, Anglia si Belgia, dar in grupa H se vor bate pentru cele 2 locuri Japonia, Senegal si Columbia.

Iata, asadar, programul partidelor de joi, 28 iunie:

17,00 Japonia – Polonia, la Volgograd (TVR 1, TVR HD), Grupa H
17,00 Senegal – Columbia, la Samara (TVR 2), Grupa H
21,00 Anglia – Belgia, la Kaliningrad (TVR 1, TVR HD), Grupa G
21,00 Panama – Tunisia, la Saransk (TVR 2), Grupa G

PS. Fiica mea, Alina, cu ochii roata si ea, imi semnaleaza un twitt al lui Gary Linecker, cel care, comentator BBC fiind, a lansat multe vorbe de duh, inclusiv cele atat de des citate referitoare la Germania.

Iata, ce a scris fostul international englez: “Fotbalul este un joc simplu. 22 de barbati alearga 90 de minute dupa o minge, iar la sfarsit germanii nu mai inving intodeauna. Versiunea precedenta a devenit istorie”.