Parca lipsea ceva, ca in bancul cu Bula. De pilda folosirea criteriului de calificare nr. 7, numit, impropriu, al fair-play-ului, de fapt al numarului de cartonase, dar in ultima zi posibila, cea a grupelor, a fost aplicat si el, marea beneficiara a acestei inventii aiurea fiind Japonia, care, la acelasi numar de puncte, 4, si golaveraj similar cu Senegalul a avut doar 4 cartonase galbene, fata de cele 6 ale Senegalului.

Discutia este tardiva acum, dar nu si inutila, pentru ca, iata, inventiile de ultima ora, acest criteriu, dar si VAR-ul, veti vedea, au dus la eliminarea nedreapta a africanilor.

Nu tin cu nimeni, pe cuvant, la aceasta Cupa Mondiala de fotbal din Rusia, ma uit pur si simplu pentru placerea mea, pentru fotbal, dar sa nu primesti un penalty perfect valabil in minutul 17 in fata Columbiei, la un fault clar impotriva lui Mane (columbianul D. Sanchez a mazgalit si mingea din alunecare, dar, mai important, l-a si dat de gazon pe atacantul senegalez), dupa ce te uiti la reluari din unghiuri aiurea, nu mi se pare drept din partea arbitrului sarb Mazic.

Dar mai ales mi se pare nedrept fata de senegalezi, care chiar daca ar fi incasat 2 goluri dupa aceea se calificau la numarul de goluri marcate in fata japonezilor. Ca sa nu mai vorbim ca in meciul direct, incheiat 2-2, ei au condus, de 2 ori, fiind egalati de asiatici.

In fine, sa nu uit, Columbia a castigat cu 1-0, golul fiind marcat de acelasi fundas central Mina, cu capul, in minutul 74.

Poate sunt marcat si de circoteca facuta de niponi in fata Poloniei (europenii au castigat, in fine, si ei, cu un gol marcat de Bednarek, in minutul 59), o plimbare nesfarsita de balon in ultimul sfert de ora, in fluieraturile copioase ale spectatorilor, cred ca singurul meci fluierat din rarunchi de toata lumea. Bine, hai, dupa Franta-Danemarca…

Dupa partidele grupei H de dupa-amiaza, gandindu-ma la viitoarele imperecheri ale optimilor, Anglia si Belgia fiind clar calificate, confruntarea directa urmand sa stabileasca doar ordinea in primele doua locuri ale grupei G. Si daca, imi ziceam eu, se incheie egal, cele doua fiind la egalitate de puncte, dar si de golaveraj?

Pentru ca nu va inchipuiti ca, daca nu esti direct implicat, de pilda daca esti spectator, suporter, telespectator, iubitor de fotbal, stai sa le numeri cartonasele. Si, apoi, de ce nu ar fi criteriu de departajare, mai obiectiv chiar, numarul de cornere, e mai din fotbal, si nu cred ca exista stiluri diferite de arbitraj la astfel de faze…

Pai e un lucru comun: fotbalul este universal, cel mai iubit si raspandit sport, tocmai pentru ca este foarte simplu, departajarile sunt clare, regulile nu sunt modificate de un secol, nu stam sa bibilim la fel de fel de criterii mai mult sau mai putin corecte. Pentru ca, hai sa o spun desi am zis sa nu insist: dar daca unii au avut ghinionul sa dea peste arbitrii degraba aratatori de avertismente, iar altii prind fluierasi mai liberi la judecata?

Pe Twitter a si inceput bascalia, montajul de mai sus fiind dat de un utilizator chiar pe contul WorldCup. Pentru ca asa a si fost, la final polonezii si japonezii au pus-o de un picnic!

In grupa G, insa, nu am avut asemenea trairi contabilicesti si calculele alaturi de fotbal, pentru ca lucrurile au fost clare: Belgia s-a clasat pe primul loc, invingand cu 1-0 (0-0) Anglia, prin golul marcat de Adnan Januzaj, in minutul 51.

Adnan Januzaj l-a “odihnit” pe Lukaku, iar asta imi aduce aminte de o gluma buna, cu cearta dintre flamanzi si valoni, care vor sa se desparta. La galceava asta, unul, sa zicem Lukaku, intreaba, timid: “Si noi, belgienii, ce facem?”

In optimi, Belgia va juca impotriva Japoniei, iar Anglia cu Columbia.

In fine, in celalalt meci al grupei G, Tunisia a dispus cu 2-1 (0-1) de Panama, prin golurile marcate de Youssef (min. 51) si Khadri (66), respectiv Meriah (autogol, min. 35).

Vineri, cum stiti, este prima zi de pauza, asa ca inchei tot cu o stire, formidabila, din tenis: moment istoric la Wimbledon, unde pentru prima oara tenisul feminin romanesc va avea pe tablou 8 participante!

Pe langa cele care, din clasament, au obtinut de la inceput acest drept, adica favorita nr. 1, Simona Halep, Mihaela Buzarnescu, prima oara pe tablou, dar si cap de serie, nr. 29, Irina Begu, Sorana Cirstea, Monica Niculescu si Ana Bogdan, au luptat in calificari, cu succes, trecand 3 tururi, Gabriela Ruse si Alexandra Dulgheru.

Gabriela Ruse a invins-o joi pe austriaca Barbara Haas, cu 6-0, 7-5, iar Alexandra Dulgheru a dispus dupa un meci maraton, de 2h28′, de slovena Tamara Zidansek, cu 5-7, 7-6 (4), 6-0. Ambele au deja cate 19.500 de lire sterline si 40 puncte WTA, dar pentru turul 1 pe tablou sunt sigure de inca 10 puncte, plus ca au ajuns la 39.000 lire sterline.

Sa nu uit pana la Wimbledon, ca Irina Begu si Mihaela Buzarnescu au de jucat semifinale, deocamdata, sper, la dublu la Eastbourne, impotriva redutabilului cuplu Nadia Kicenok (Ucraina)/Ekaterina Makarova (Rusia), meciul lor fiind primul pe Terenul 1, de la ora 13,00.