Al doilea sfert de finala stabilit in urma meciurilor de duminica se va disputa intre doua formatii calificate la lovituri de departajare, dupa ce Rusia a eliminat astfel, asta stiti deja, Spania, seara, la Volgograd, si Croatia a eliminat Danemarca, scorul fiind 1-1 dupa doar 4 minute de joc, apoi 3-2 la departajare.

Adica, v-ati dat seama, la loviturile de departajare, danezii au ratat de 3 ori, iar croatii, doar de 2, dar de fapt daca ar fi sa facem un scor separat doar cu loviturile de la 11 m a fost 3-3!

Pare complicat, dar nu este: exceptionalul portar danez Kaster Schmeichel, fiul marelui Peter Schmeichel, cel mai bun portar din lume, cu patalama, acum un sfert de secol, a mai aparat o astfel de lovitura, in minutul 116, batut, atentie mare, va rog, de Luka Modric. El insusi, cel mai bun fotbalist croat al momentului.

Chiar ma intreb ce curaj au unii sa parieze pe brambureala asta de campionat, dar in asa fel incat sa castige consistent, adica la surprize? Pai ia sa vedem cum s-au petrecut lucrurile in orasul de pe Volga.

Nici nu ne asezasem bine in fata televizoarelor, ca hop 1-0, in minutul 1, cel mai rapid gol al acestei editii de Cupa Mondiala de fotbal, marcat de fundasul central M. Joergensen, Danemarca, bestelita de toata lumea dupa meciul cu Franta, conducea in fata unei formatii care era data nu de putini favorita chiar la titlu!

Stiti cum se intampla, pe unii ii ia cu capul, ceilalti se aduna ca un arici, trece timpul si se intampla pocinogul. N-ai sa vezi, pentru ca balcanicii au egalat in minutul 4, oameni buni, prin Mandzukevic.

Normal, am inceput sa ne frecam mainile, stai sa vezi ploaie de goluri, ca sambata la Franta-Argentina, acel 4-3 cu francezii, orice s-ar spune, odihniti, pentru ca jucasera si nu prea… cu danezii in grupe. Si acum, vikingii pareau mai proaspeti, cu un joc mai ingrijit, numai ca aveau sa treaca 112 minute pana la o faza cat de cat de gol.

In favoarea croatilor, care au obtinut un penalty pe finalul-finalului prelungirilor, executat de Luka Modric (cine altul, seful lor, nu?), dar aparat exceptional de Schmeichel (foto).

S-a ajuns, cum va spuneam, la 11 m de departajare, cu Subalic la mare concurenta cu Schmeichel, 3 lovituri aparate, fata de cele “numai” doua de danez, astfel ca pe 7 iulie, adica sambata viitoare, la Soci, vom avea confruntarea scapatelor de la inec: Rusia-Croatia.

Ei, acum vedeti ca nu este bine sa te repezi si sa critici sau sa lauzi rapid una ori alta dintre echipe? Iata, besmeticul asta de fotbal e pus mereu pe contraziceri. Probabil si de aia il iubim atat!

PS. Astfel, Schmeichel si Subalic au egalat, amandoi intr-o singura seara, recordul de penalty-uri aparate detinut pana acum singur de portughezul Ricardo, care, prin aceasta isprava, a contribuit la eliminarea Angliei la CM din 2006, din Germania!