Ce frumusete de meci, acest Anglia-Columbia, incheiat, parca nici nu se putea altfel, la lovituri de departajare, castigat cu 4-3 de englezi, dupa ce la sfarsitul timpului regulamentar de joc si prelungiri a fost 1-1.

A fost o confruntare care mi-a creat aproape tot timpul imaginea unei lupte in ringul de box, in care cei doi pugilisti se aseaza de la inceput in centru, carandu-si pumni, mai tari, mai stersi, dar fara ostoire, o evolutie generoasa a ambelor trupe, pe care, daca imi aduc bine aminte, Romania i-a eliminat acum exact 20 de ani, in Franta, in 1998, adica la ultima noastra participare la CM!

In fine, nu despre noi este vorba aici, ci despre aceasta lupta dreapta si frumoasa, in care Anglia a deschis scorul prin actualul golgheter al turneului, Harry Kane, care a inscris al 6-lea sau gol la actuala editie, acum din penalty, in minutul 57.
Mi s-a parut nedrept sa se termine astfel, nu de alta, dar primul meci al zilei a fost o ciorba lunga si fara gust, iar acum as mai fi vrut aceasta halca de carne bine gatita, o bucurie a simturilor. Fotbalistice, evident.

Iar zeul fotbalului ne-a ascultat ruga (ca nu am fost numai eu dornic de spectacol in continuare), in prelungirile celor 90 de minute regulamentare, adica in 90+3, Yerry Mina, fundasul central columbian, egaland cu o lovitura de cap la un corner executat de Cuadrado.
Nu a fost o intamplare ca pasa si golul s-au datorat celor mai buni columbieni, Mina fiind golgheterul sud-americanilor, cu 4 reusite, formidabil pentru postul in care joaca, dovada ca selectionerul Pekerman a gandit bine alcatuirea echipei, desi Mina era dat de toata lumea la inceput rezerva.
In toata aceasta bucurie o singura pata, dar ce pata, o catastrofa, arbitrul american Geiger, o Fecioara (nascut pe 25 august 1974) care nu stie sa se impuna decat cu cartonase galbene. Nu mai putin de 8 a dat ametitul (6 columbienilor, ca el de felul lui e cam “gazdar”, la Mondiale asta insemnand cu marile puteri), stricand multe faze.
Asta s-a vazut si din faptul ca a fost cel mai inghestuit si contestat arbitru, pentru ca fotbalistii te simt cand esti temator sau pur si simplu prost, influentabil, si iti sar in cap. De curiozitate m-am uitat de unde e beleaua asta de loc (vorba aia, “al cui esti, mama, din SUA”). Ei bine, omul e din New Jersey, din Beachwood, iar serialele si filmele americane sunt pline de bascalie la adresa astora din micutul stat din apropierea New York-ului…
In deschiderea sesiunii de marti, Suedia a invins cu 1-0 (0-0) Elvetia, prin golul marcat de Forsberg (66), singurul lucru interesant de aici parandu-mi-se numele celor care au alcatuit echipa Elvetiei.
Ia uitati aici, elvetieni unul si unul (de fapt ar fi vreo 2 de pamant, ca sa zic asa): 1. Yann Sommer – 6. Michael Lang, 20. Johan Djourou, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez – 11. Valon Behrami (capitan), 10. Granit Xhaka – 23. Xherdan Shaqiri, 15. Blerim Dzemaili (9. Haris Seferovic, 73), 14. Steven Zuber (7. Breel Embolo, 73) – 19. Josip Drmic. Selectioner: Vladimir Petkovic.
Iata programul complet al sferturilor de finala, cu orele de incepere:
6 iulie: 17,00 –  Uruguay-Franta 21,00 – Brazilia-Belgia
7 iulie: 17,00 – Suedia-Anglia 21,00 – Rusia-Croatia
* Dupa ce v-am dat ciorba, cam lesinata, apoi un fel principal gustos, iata si desertul, nu din fotbal, ci din tenis: Maria Sarapova, cap de serie nr. 24, a fost eliminata de compatrioata sa de la Soci Vitalia Diatcenko, chiar in primul tur, cu 6-7 (3), 7-6 (3), 6-4, dupa 3h08′.
Vitalia Diatcenko este numarul 132 WTA, desi are 27 de ani, deja, dar a suferit multe accidentari. Maria Sarapova ar fi fost, daca lucrurile ar fi mers snur (dar nu merg astfel, vedeti singuri), adversara aici, la Wimbledon, a Simonei Halep in sferturile de finala!
FOTO: Nu puteam alege altceva ca ilustratie decat singurul gol din actiune, al lui Mina, din min. 90+3, din care se vede cum se inghesuisera englezii in careul de 6 metri propriu. Mai aveau de aparat poarta doar 2 minutele…