Nu se putea sfarsit mai potrivit, ca dramatism si frumusete a competitiei, decat acest final de sferturi, la Soci, unde Croatia, care a condus in prelungiri, dar a fost egalata in minutul 115, a avut puterea sa elimine gazda Rusia, in urma loviturilor de departajare.

Croatia, calificata meritata, prin calitatea exceptionala a jucatorilor, acum cam storsi de puteri dupa un sezon infernal la cluburi, va intalni, miercuri, de la ora 20,50, Anglia, care a dispus cu 2-0, clar, de Suedia, ceva mai devreme sambata.

Nu mai e timp de descrieri, dar o insiruire a principalelor evenimente ale ultimului sfert de finala cred ca este de ajuns pentru a va face o idee sau a va reaminti, de incarcatura emotionala a disputei extraordinare de la malul Marii Negre.

Mai siguri pe ei, si pentru ca joaca, toti, in strainatate, marea majoritate la cele mai mari cluburi, croatii s-au vazut totusi condusi, in minutul 40, dupa golul lui Cerisev, singurul rus care joaca “afara”, in Spania, la Villarreal, o torpila de la 20 de metri care l-a lasat fara replica pe cel ce avea sa devina eroul partidei, portarul Subasici.

Astfel, Cerisev, care, imi amintesc, incepuse campionatul rezerva, fiind introdus in urma unei accidentari in meciul usor, de debut, cu Arabia Saudita, a devenit golgheterul echipei tarii gazda.

Dar, condusi de un Luka Modric absolut fenomenal, fara splina (in minutul 108 a facut un sprint de 40 de metri ca sa salveze o minge sa nu iasa in aut, imagine memorabila), croatii au egalat inainte de pauza, cu capul, prin Kramaric, la o centrare a lui Madzukevic.

Sa nu-mi uit ideea: conducatorul de joc al Croatiei, dar si al Real Madrid, Luka Modrici, poate fi un excelent Balon de Aur in acest an, atat al turneului final, cat si al anchetei France Football, intrerupand deceniul de dominare a celor 2 prematuri plecati, Cristiano Ronaldo, colegul croatului la club, si Leo Messi.

Revin, deci totul curge intr-un singur sens, dar cele aproape 70 de meciuri pe sezon ale marilor cluburi, suportate de croati, se simt in prospetime, in fazele in care iti trebuie inca un avant, astfel ca se ajunge la prelungiri. Dar nu inainte ca tabara balcanicilor sa intre in panica, portarul Subasici acuzand o intindere, chiar rupere, la gamba dreapta, iar cele 3 schimbari din 90 de minute regulamentare fusesera facute.

A tras de el portarul lui AS Monaco, macar sa intre in prelungiri, unde noua regula permite si o a patra schimbare, dar s-a simtit bine in cele din urma si a fost, cum se va vedea, decisiv la loviturile de departajare.

Pana atunci, insa, alte aventuri la Marea Neagra. Croatia a preluat conducerea, prin fundasul Vida, cu capul, in minutul 101, totul parea incheiat, numai ca fundasul din partea cealalta, brazilianul de origine Mario Fernandez a egalat, trimitand cu capul in poarta o centrare perfecta, de la 16 m, din lovitura libera, a lui Dzagoev.

S-a facut de 2-2, iar cele doua formatii au fost, din nou ca si in optimi (Croatia cu Danemarca, iar rusii cu Spania) sa treaca proba nenorocita a departajarii prin lovituri de la 11 m.

Pana la urma s-a facut, zic eu, dreptate, Croatia calificandu-se cu 4-3 dupa aceasta teribila, repetata, incercare.

Cum spuneam, in semifinale, balcanicii vor juca impotriva Angliei, calificata destul de lejer, cu 2-0, goluri date cu lovituri cu capul, specialitatea casei, reusite de Harry Maguire (30) si Delle Alli (59).

Anglia pare, totusi, favorita, mai ales ca va fi mai proaspata miercuri. Cu o zi inainte, marti, de la aceeasi ora, 20,50 (dau ora la care incepe transmisia TVR, va dati seama), va fi cunoscuta si prima finalista, dupa semifinala intre Franta si Belgia.

FOTO: Croatul Luka Modric, propunerea mea (de fapt, personal a lui, prin evolutia impecabila la acest turneu final) la Balonul de Aur CM-2018, dar si pentru intregul an, inclusiv la Real Madrid!