Croatia, cu o ambitie care cateodata frizeaza supranaturalul, s-a calificat in finala Campionatului mondial de fotbal din Rusia, invingand Anglia cu 2-1, golul victoriei fiind marcat in prelungiri, dupa ce a fost condusa cu 1-0 inca din minutul 5!

Ce se mai poate spune despre asemenea jucatori, care incaseaza gol in debutul celui mai important meci din viata lor de fotbalisti, in minutul 5 (Trippier, din lovitura libera, facuta, culmea, de Modric!), dar nu se predau nici o secunda?

Desi, cu aceeasi componenta, toti veneau dupa 2 partide in optimi si sferturi cu prelungiri si lovituri de departajare, egaleaza in minutul 68 (gol fundasul stanga Perisic, omul meciului, centrare perfecta de la fundasul dreapta Vrsaljko, apoi, in minutul 109, la 104 minute de la soarta potrivnica din debut, sa marcheze prin Mandzukic (foto) golul unei calificari istorice!

Iar aceasta in fata unei echipe care a binemeritat locul la care a ajuns in acest turneu, Anglia fiind cu adevarat reprezentanta propriului campionat, Premier League, dar si a unui fotbal in care se disputa pana la epuizare toate competitiile interne – campionat, Cupa Angliei (fara lovituri de departajare, cu rejucari) si Cupa Ligii.

Cu toti jucatorii din reprezentativa, atentie, evoluand exclusiv in Anglia, spre deosebire de Croatia, de pilda, care are doar 2 oameni in lot (al treilea portar si o rezerva neintrodusa niciun minut in camp) din campionatul intern.

In acest moment imi amintesc ca fotbalul romanesc a fost primul domeniu care a recunoscut, oficial, Croatia, in decembrie 1990 (statul a fost recunoscut de comunitatea internationala abia in 15 ianuarie 1992, iar razboiul in urma caruia s-a desprins din Iugoslavia s-a incheiat in august 1995).

Da, lotul nostru, condus de putina vreme de Mircea Radulescu-Riciu, a sustinut un amical la Rijeka (am fost singurul ziarist prezent acolo) si au fost intonate imnurile, tot tacamul! Bine, ne-au batut si atunci, ai nostri nu prea aveau chef de cantonamentul asta de sarbatori,  ca pe urma ne-am dus in Italia, la Telese Terme, Dan Petrescu si Ilie Dumitrescu chiar s-au razvratit sa plece acasa, dar faptul ramane acesta.

Asadar, Romania a fost primul adversar al echipei de fotbal a Croatiei, adica finalista Cupei Mondiale din 2018, iar acum putem sa facem si o recapitulare, unde au ajuns ei si unde suntem noi…

In fine, sa ne mai relaxam, in timp ce scriam ma gandeam ce inghesuiala va fi fost la dineul NATO de la Bruxelles, toata lumea o fi sarit sa o felicite pe frumoasa presedinta Kolinda Grabar-Kitarović!

Mondialele de fotbal mai au doar doua meciuri in epuizantul program, unul inutil, intre doua formatii dezamagite si fara niciun chef, finala mica, Anglia-Belgia,  sambata,de la ora 16,00, la Sankt Petersburg, si FINALA, FRANTA-CROATIA, duminica, la Moscova, pe Lujniki, de la ora 18,00.

As mai spune la final ca am scris chiar aici, pe la optimi: ce ati zice de o finala Franta-Croatia? Dar nu spun, sa nu sariti pe mine ca ma dau mare…

PS. In timp ce scriu, tot aud antrenori romani vorbind de “sistemul cu 4 fundasi, cu 3, mijlocasi la inchidere”. Eu, care nu ma pricep am vazut la acest campionat doar un sistem, ala cu fotbalisti. Nu cu prieteni de fotbalisti!