Revenita in teren dupa mai bine de o luna de binemeritata, si bine gandita, pauza, Simona Halep a dat din nou o proba de caracter, de calitatile care au facut-o prima jucatoare de tenis a lumii, calificandu-se in turul 3, optimi, la Turneul WTA Premier 5 de la Montreal, dupa 3h09′ de munca grea in fata rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, scor 7-6 (11/9), 4-6, 7-5.

Meciul, care fusese intrerupt de seara trecuta, din cauza ploii, la scorul de 4-3 pentru Pavliucenkova, evident mai in ritm de concurs, mai prezenta in joc, a fost reluat, iar liderul mondial a trebuit din nou sa intre in viteza sa de croaziera.

Prima problema era sa castige setul inaugural, pentru a putea reveni la tactica pe care o pusese la punct impreuna cu Cahill, dar Pavliucenkova a fost mereu o nuca tare, mai ales pe hard, o jucatoare masiva care raspunde in forta la orice.

Si s-a ajuns, cap la cap, desi cu break-uri, in tiebreak, unde romanca a avut puterea sa castige in prelungirile… prelungirilor, cu 11-9, dupa un set care a durat cat un meci intreg – 1h17′!

Imperturbabila, chiar, acum imi dau seama, nu prea mai exista, mai ales la rusoaice, jucatoare care sa se dea batuta in orice imprejurare, Pavliucenkova a egalat cu o mansa a doua tot la un scor minim, 6-4, dupa care, in elanul succesului, a ajuns rapid la 2-0, fiind aproape de dublu break.

Cu rabdare, parca dupa ce a cautat in cutia de minuni, Simona Halep a rezistat, toate ghemurile, practic, fiind decise in prelungiri: a egalat la 4, apoi a facut rapid 5-4, credeam ca totul curge firesc, numai ca imediat rusoaica a egalat.

Pe noi ne-a trimis intr-o mica indoiala (nu mai vorbesc ca, hodoronc-tronc, am fost “ajutati” si de comentatorul tv, care o dadea invinsa pe favorita noastra, aproape a tuturor), dar intr-un ultim efort de vointa extraordinara Halep a pus punct cu 7-5, chiar la prima minge de meci avuta!

Pe un teren alaturat, viitoarea adversara a Simonei, chiar de joi (la ei, la noi va fi vineri dimineata, ultimul meci al zilei), americanca Venus Williams, favorita 13, o elimina, greu, pe o brava Sorana Cirstea, cu 7-6 (7/4), 6-4. Joc bun facut de Sorana, dar Venus pare, cu adevarat, indestructibila, chiar si la aceasta varsta.

Pentru calificarea in optimi Simona are asigurate 105 puncte (si 29.010 dolari), intr-un turneu extrem de puternic, care a inceput sa-si devoreze favoritele, cum v-am aratat in postarea anterioara.

UPDATE: IATA, ARINA SABALENKA A ELIMINAT-O PE CAROLINE WOZNIACKI, FAVORITA 2, CU SCORUL DE 5-7, 6-2, 7-6 (7/4), CEA MAI MARE SURPRIZA DE PANA ACUM A TURNEULUI, SLABIND PUTIN PRESIUNEA DE PE SIMONA HALEP! ACUM, CU 3 ORE INAINTE DE MECIUL SIMONEI CU VENUS, NE DAM SEAMA CE SUCCES MARE A OBTINUT LIDERUL MONDIAL!

* In prima mansa a turului 3 preliminar al Europa League, despre care nu ma intind prea mult, ca sunt sumedenie de colegi care din asta traiesc, echipele romanesti au avut rezultate bune si bunicele.

Incep cu ala bunicel, pentru ca a fost meciul cel mai greu: U Craiova a reusit sa inscrie, chiar daca in minutul 90+4, in Germania, dar a intalnit adversarul cel mai tare, RB Leipzig, care a castigat cu 3-1. Un gol in deplasare, insa, poate fi foarte important daca stii sa-l dichisesti cu un 2-0 in retur.

Rezultate bune, si previzibile, au reusit CFR Cluj, 2-0 in Armenia, cu Alaskert Erevan, ambele goluri fiind marcate de varful de atac Tucudean, al doilea din penalty, iar FCSB, in Croatia, a terminat la egalitate: 0-0 cu Hajduk Split, reprezentanta, sa nu uitam, vicecampioanei mondiale.

Ca nu au avut si jucatori din nationala, asta-i alta poveste, iar gazonul paradit i-a facut pe vicecampionii Romaniei sa se simta ca pe tapsanul de pe Arena Nationala. E bine sa nu te simti depeizat…