* La New York, ultima romanca ramasa in cursa calificarilor pentru tabloul principal al US Open, Alexandra Dulgheru, a fost oprita in turul 3, decisiv, de tunisianca Ons Jabeur, care a castigat cu 6-3, 7-6 (4).

Astfel, avem pe tablou “doar” 6 romance (doar daca Dulgheru nu are norocul sa prinda un statut de lucky loser, devenind a 7-a…), despre care am scris inca de ieri.

Astazi a mai venit o precizare, anume ca, spre deosebire de alti organizatori ai turneelor de Mare Slem, americanii incep intrecerile cu ceea ce se cheama, in vechiul argou al tenisului, “susul de tablou”, adica jumatatea de sus, unde se afla favorita nr. 1, Simona Halep, care va juca inca de luni.

Tot luni vor fi programate Ana Bogdan si Irina Begu, in timp ce Mihaela Buzarnescu (favorita 21), Sorana Cirstea si Monica Niculescu, aflate pe “josul de tablou”, vor debuta la US Open-2018 marti.

* Organizatorii Turului ciclist al Spaniei 2018 au stabilit numerele de cursa ale tuturor celor 176 (nr. 1 este purtat, iata, de italianul Vincenzo Nibali, intrucat detinatorul Chris Froome nu ia startul), la al treilea mare tur al anului participand 22 de echipe, cele 18 din UCI World Tour si 4 invitate, 3 spaniole si nelipsita Cofidis.

Va prezint, ca de fiecare data, lista completa, iubitorii ciclismului putand urmari cursa, pe Eurosport, in direct, iar aceste numere ii pot ajuta sa gaseasca instantaneu oamenii din caratura, invingatorii, ordinea la sprinturile intermediare sau catararile etc.

Prima etapa, un contratimp individual pe 8 km la Malaga, sambata, ultima – pe 16 septembrie, la Madrid. Asadar, iata lista de start a celei de-a 73-a editii a Vuelta (tur care a aparut un an mai tarziu decat Turul Romaniei, O, tempora!)

Bahrain Merida Pro Cycling Team
1 NIBALI Vincenzo
2 GARCIA CORTINA Iván
3 IZAGIRRE Gorka
4 IZAGIRRE Ion
5 PADUN Mark
6 PELLIZOTTI Franco
7 PERNSTEINER Hermann
8 PIBERNIK Luka

AG2R La Mondiale
11 DUPONT Hubert
12 CHEREL Mickaël
13 DUVAL Julien
14 GALLOPIN Tony
15 GASTAUER Ben
16 GENIEZ Alexandre
17 GOUGEARD Alexis
18 PETERS Nans

Astana Pro Team
21 LÓPEZ Miguel Ángel
22 BILBAO Pello
23 CATALDO Dario
24 FRAILE Omar
25 HIRT Jan
26 STALNOV Nikita
27 VILLELLA Davide
28 ZEITS Andrey

BMC Racing Team
31 PORTE Richie
32 BOOKWALTER Brent
33 DE MARCHI Alessandro
34 DENNIS Rohan
35 ROCHE Nicolas
36 ROSSKOPF Joey
37 TEUNS Dylan
38 VENTOSO Francisco José

BORA – hansgrohe
41 SAGAN Peter
42 BUCHMANN Emanuel
43 BURGHARDT Marcus
44 FORMOLO Davide
45 MAJKA Rafał
46 MCCARTHY Jay
47 PÖSTLBERGER Lukas
48 SCHWARZMANN Michael

Groupama – FDJ
51 PINOT Thibaut
52 DELAGE Mickaël
53 DUCHESNE Antoine
54 MOLARD Rudy
55 PREIDLER Georg
56 SARREAU Marc
57 THOMAS Benjamin
58 VINCENT Léo

Lotto Soudal
61 BENOOT Tiesj
62 ARMÉE Sander
63 CAMPENAERTS Victor
64 DE GENDT Thomas
65 LAMBRECHT Bjorg
66 MONFORT Maxime
67 VAN DER SANDE Tosh
68 WALLAYS Jelle

Mitchelton-Scott
71 YATES Simon
72 ALBASINI Michael
73 EDMONDSON Alex
74 HAIG Jack
75 HOWSON Damien
76 MEZGEC Luka
77 TRENTIN Matteo
78 YATES Adam

Movistar Team
81 QUINTANA Nairo
82 AMADOR Andrey
83 ANACONA Winner
84 BENNATI Daniele
85 CARAPAZ Richard
86 ERVITI Imanol
87 OLIVEIRA Nelson
88 VALVERDE Alejandro

Quick-Step Floors
91 VIVIANI Elia
92 ASGREEN Kasper
93 DE PLUS Laurens
94 DEVENYNS Dries
95 MAS Enric
96 MØRKØV Michael
97 SABATINI Fabio
98 SERRY Pieter

Team Dimension Data
101 MEINTJES Louis
102 ANTÓN Igor
103 CUMMINGS Steven
104 GEBREIGZABHIER Amanuel
105 GIBBONS Ryan
106 KING Benjamin
107 KUDUS Merhawi
108 VAN ZYL Johann

Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale
111 URAN Rigoberto
112 CLARKE Simon
113 DOCKER Mitchell
114 LANGEVELD Sebastian
115 MORENO Daniel
116 ROLLAND Pierre
117 VAN ASBROECK Tom
118 WOODS Michael

Team Katiusa – Alpecin
121 ZAKARIN Ilnur
122 BOSWELL Ian
123 GONÇALVES José
124 HOLLENSTEIN Reto
125 KOCHETKOV Pavel
126 LAMMERTINK Maurits
127 MACHADO Tiago
128 RESTREPO Jhonatan

Team LottoNL-Jumbo
131 KRUIJSWIJK Steven
132 BENNETT George
133 BOOM Lars
134 DE TIER Floris
135 KUSS Sepp
136 LEEZER Tom
137 LINDEMAN Bert-Jan
138 VAN POPPEL Danny

Team Sky
141 DE LA CRUZ David
142 CASTROVIEJO Jonathan
143 GEOGHEGAN HART Tao
144 HENAO Sergio Luis
145 KWIATKOWSKI Michal
146 PUCCIO Salvatore
147 SIVAKOV Pavel
148 VAN BAARLE Dylan

Team Sunweb
151 KELDERMAN Wilco
152 FRÖHLINGER Johannes
153 GESCHKE Simon
154 HINDLEY Jai
155 STORER Michael
156 TEUNISSEN Mike
157 TUSVELD Martijn
158 WALSCHEID Max

Trek – Segafredo
161 MOLLEMA Bauke
162 BRAMBILLA Gianluca
163 BRÄNDLE Matthias
164 CONCI Nicola
165 FELLINE Fabio
166 IRIZAR Markel
167 NIZZOLO Giacomo
168 REIJNEN Kiel

UAE-Team Emirates
171 ARU Fabio
172 BYSTRØM Sven Erik
173 CONSONNI Simone
174 CONTI Valerio
175 LAENGEN Vegard Stake
176 MARTIN Daniel
177 PETILLI Simone
178 RAVASI Edward

Burgos-BH
181 MENDES José
182 BOL Jetse
183 CABEDO Óscar
184 CUBERO Jorge
185 EZQUERRA Jesus
186 SIMÓN Jordi
187 RUBIO Diego
188 TORRES Pablo

Caja Rural – Seguros RGA
191 PARDILLA Sergio
192 ARANBURU Alex
193 LASTRA Jonathan
194 MAS Lluís Guillermo
195 MOLINA Antonio
196 RODRÍGUEZ Cristian
197 SCHULTZ Nick
198 SOTO Nelson Andres

Cofidis, Solutions Crédits
201 BOUHANNI Nacer
202 CHETOUT Loïc
203 HERRADA Jesús
204 HERRADA José
205 LE TURNIER Mathias
206 MATÉ Luis Ángel
207 ROSSETTO Stephane
208 VANBILSEN Kenneth

Euskadi – Murias
211 PRADES Eduard
212 ABERASTURI Jon
213 BAGÜES Aritz
214 BIZKARRA Mikel
215 BRAVO Garikoitz
216 ITURRIA Mikel
217 RODRIGUEZ Oscar
218 SAEZ Héctor

* PROGRAMUL TV, sambata, 25.08.2018:

11:00 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Telekom 1, Look TV UTA – Ripensia

13:30 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Telekom 1, Look TV Chindia – FC Arges

14:30 Fotbal, Premier League • Eurosport Wolverhampton – Man. City

16,00 Formula 1, Digi 1, Telekom 1 – Marele Premiu al Belgiei (calificari)

16:30 Fotbal, Bundesliga • Telekom 2 Wolfsburg – Schalke

17:00 Fotbal, Premier League • Eurosport Arsenal – West Ham

18:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look TV Dunarea Calarasi – CSM Poli Iasi

18:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 3 PSG – Angers

19:00 Fotbal, Serie A„ • Digi 2, Telekom 2 Juventus – Lazio

19:00 Fotbal, Premier League • Eurosport Liverpool – Brighton

20:00 Fotbal, Cehia • Telekom 3 Teplice – Slavia Praga

21:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Plus Dinamo Bucuresti – Hermannstadt

21:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 3 Montpellier – St. Etienne

21:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 Nantes – Caen

21:15 Fotbal, La Liga • Telekom 4 Atletico – Rayo

21:30 Fotbal, Serie A • Digi 2, Telekom 2 Napoli – AC Milan

21:45 Fotbal, Turcia • Look TV Goztepe – Fenerbahce

22:00 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul din New Haven

22,15 Ciclism, Eurosport 1 – Turul Spaniei (etapa 1)

23:15 Fotbal, La Liga • Telekom 3 Valladolid – Barcelona