Toate merg, iata, de la o vreme pe gustul meu in aceasta editie a Vuelta-2018, cu o noua victorie a unui francez, Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) in etapa a 7-a, si cu un altul, Rudy Molard (Groupama FDJ), tricou rosu, care a castigat ceva fata de ocupantul locului secund, acum spaniolul Alejandro Valverde (Movistar), dupa ce fostul lider, Michal Kwiatkowski a cazut pe final, nefiind ajutat de nimeni din pluton (de ce oare, ca e de la Sky?).

Practic, etapa a 7-a, disputata pe 185,7 km intre Puerto Lumbreras si Pozo Alcon, pe un traseu plat, doar usor valurit s-a incins in ultimii 10 km, cand, la o coborare nu prea dura, Michal Kwiatkowski a fost prins intr-o cazatura de 3 ciclisti, pierzand mai bine de o jumatate de minut.

Incidentul a picat la tanc pentru plutonul fruntasi, unde se aflau cam toti favoritii, inclusiv liderul cursei, astfel ca toata lumea s-a pus pe fuga, in timp ce urmaritorii au trebuit dusi in carca de polonez, nimeni nefiind dispus sa-l ajute sa prinda grupul aflat cam la 300 m in fata.

Profilul plat nu a facut posibila o desprindere prea mare, dar spre sosire au inceput atacurile, iar cel al lui Gallopin a fost cel care a reusit, astfel ca francezul a trecut primul, detasat cu 5 secunde, urmat de Peter Sagan (Bora), slovacul demonstrandu-si din nou stiinta perfecta a folosirii adversarilor, “sa ia roti”, cum se spune, si de Alejandro Valverde, care, astfel, avand si 4 secunde bonus, a urcat pe locul 2 la general.

Iata insa ierarhiile, mai intai cea a etapei a 7-a:
1 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 4:18:20
2 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:00:05
3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
4 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
5 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
6 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
7 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
8 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
9 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:07
10 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo

Clasamentul general dupa 7 etape:
1 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 26:44:40
2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:00:47
3 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:00:48
4 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:00:51
5 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:59
6 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:01:06
7 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 0:01:11
8 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:01:14
9 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 0:01:18
10 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors 0:01:23

Sambata, iar o etapa de plat, a 8-a, Linares-Almaden, de 195,1 km, in timp ce duminica, inaintea primei zile de pauza, etapa a 9-a, Talavera de la Reina, cu sosire in varf, dupa 200,8 km.

* PROGRAMUL TV, sambata, 01.09.2018:

13:00 Ciclism • Eurosport Turul Spaniei

13:30 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Telekom 1, Look ACS Timisoara – UTA

16:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Hermannstadt – Gaz Metan

16,00 Formula 1, Digi 2 – Marele Premiu al Italiei la Monza (calificari)

16:30 Fotbal, Bundesliga • Telekom 3 Nurnberg – Mainz

16:30 Fotbal, Bundesliga • Digi 3 Leverkusen – Wolfsburg

17:15 Fotbal, La Liga • Telekom 4 Celta – Atletico Madrid

18:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 Nimes – PSG

18:30 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Astra Giurgiu – FC Voluntari

19:00 Fotbal, Serie A • Telekom 2, Digi 3 Bologna – Inter

19:00 Tenis • Eurosport US Open

19:30 Fotbal • Telekom 3, Digi 2 VfB Stuttgart – Bayern Munchen

20:00 Fotbal, Cehia • Telekom 4 Slavia Praga – Viktoria Plzen

21:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 Strasbourg – Nantes

21:30 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look CSU Craiova – Dinamo

21:30 Fotbal, Serie A • Telekom 3, Digi 3 AC Parma – Juventus

21:45 Fotbal, La Liga • Telekom 2 Real Madrid – Leganes