* Romania a preluat conducerea in grupa H a preliminariilor CE de fotbal pentru tineret (Under 21), dupa ce marti, la Ovidiu, in fata a peste 4.000 de spectatori, a invins Bosnia, cu scorul de 2-0 (goluri, Adrian Petre, min. 16, si Ianis Hagi, 70, direct din corner), iar Portugalia a scos din cursa Tara Galilor, invingand-o in deplasare cu 2-0!

Asadar, totul s-a aliniat perfect pentru tinerii fotbalisti romani, carora, iata, portughezii le-au fost de mare ajutor, dupa ce au cedat toate punctele in fata noastra, vineri, 1-2, si acum au invins Tara Galilor, prin golurile marcate de Andre Harta (35) si Joao Felix (73). Culmea este ca acum ei au jucat in inferioritate, Yuri Ribeiro fiind eliminat in minutul 53.

Iata clasamentul dupa meciurile de marti (sa nu uit, Elvetia, iesita din carti, a batut Liechtenstein, cu 3-0):
ROMÂNIA 8 5 3 0 13-4 18
Bosnia 9 6 0 3 22-7 18
Portugalia 8 4 1 2 20-9 16
Țara Galilor 8 3 1 4 8-11 10
Elveția 9 3 1 5 10-15 10
Liechtenstein8 0 0 8 2-29 0

Romania mai are de jucat 2 meciuri acasa, cu Tara Galilor, pe 12 octombrie, si cu Liechenstein, pe 20 octombrie, in vreme ce Portugalia mai are un joc in Liechteinstein, pe 11 octombrie, si cu Bosnia, pe 16 octombrie.

La turneul final de anul viitor din Italia se califica gazda, din oficiu, castigatoarele celor 9 grupe preliminare, precum si cele mai bune 2 echipe de pe locul doi, astfel ca avem sanse foarte mari sa ne calificam, ca in Dumas, dupa 20 de ani, fie, cel mai probabil si mai sigur, de pe primul loc, fie de pe 2, gratie atat punctelor reusite, cat si golaverajului, foarte bun.

* O veste excelenta pentru iubitorii sportului de la noi: TVR va transmite finalele Campionatelor mondiale de canotaj de la Plovdiv, programate sambata si duminica, reuniunile in care echipajele lupta pentru medalii incepand, potrivit programului, la ora 9,30.

In ce priveste delegatia noastra, cu 9 echipaje in concurs (antrenorul emerit a dat prioritate barcii de 8+1 feminin, in pofida valorii peroului, 2 rame fara, pentru ca la Mondiale, datorita inscrierilor numeroase, ar fi fost prea multe piste de calificare de tras pentru cele doua campioane europene, aflate si in “opt”), suntem in grafic, avand dupa 2 zile de calificari toate cele 5 barci care au concurat prezente in fazele superioare.

Marti, de pilda, 4 rame feminin (Mădălina Hegheș, Iuliana Buhuș, Mădălina Cașu, Roxana Parascanu), locul 2 în recalificări, si 4 vasle feminin (Elena Logofătu, Georgiana Vasile, Nicoleta Pașcanu, Simona Radiș), locul 1, s-au calificat in semifinale.

* Si inca o stire excelenta din canotaj: Tabita Maftei, campioana mondiala de junioare la schif simplu, a fost desemnata purtatoare de drapel la Jocurile Olimpice ale Tineretului, de luna viitoare, de la Buenos Aires, dupa cum a comunicat Comitetul Olimpic si Sportiv Roman.

* PROGRAMUL TV, miercuri, 12.09.2018:
02,30 Fotbal, Telekom 1 – Brazilia-Salvador (amical)
07,00 Tenis, Digi 2 – Turneul WTA de la Hiroshima
14,15 Ciclism, Eurosport – Turul Spaniei
16,30 Fotbal, Digi 1 – UTA-ACS Poli Timisoara (Cupa Romaniei)
19,30 Handbal M, Digi 1, Telekom 1 – Dinamo-Elverum (Liga campionilor)
19,30 Fotbal, Digi 1, Telekom 1 – Petrolul-Chindia (Liga a 2-a)
21,15 Handbal M, Digi 2 – Lowen-Barcelona (Liga campionilor)