* Campionatele mondiale de canotaj pentru seniori de la Plovdiv sunt in grafic, 6 echipaje romanesti fiind calificate in finalele de sambata (le vom vedea la TVR 1, vezi si programul tv), ceea ce se inscrie in obiectivele de bun simt prezentate de presedinta federatiei, Elisabeta Lipa, inainte de plecarea in Bulgaria.

In esenta, canotoarea secolului XX, desemnata oficial astfel de catre Federatia internationala, spunea ca principala tinta a canotorilor nostri la Plovdiv este de a ajunge in finalele mari cu cat mai multe echipaje, iar 6 din 9 prezentate reprezinta deja un rezultat satisfacator, pentru ca, spunea Elisabeta Lipa, astfel avem confirmarea sperantelor pentru JO-2020, de la Tokio, la jumatatea ciclului olimpic.

Astfel, dupa echipajele de 4 rame fara carmaci la masculin (Mihai-Vasile Țigănescu, Cosmin Pascari, Ștefan-Constantin Berariu, Ciprian Huc) si cel feminin de 2 vasle categoria usoara (Ionela-Livia Cozmiuc, Gianina-Elena Beleagă), joi am avut alte 4 calificari, citez de pe site-ul federatiei:

– W8+ . opt plus unu, locul 2, in semifinale (Ioana Vrînceanu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Beatrice-Mădălina Parfenie, Iuliana Popa, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu și Daniela Druncea)

– M8+ , opt plus unu, locul 2 in semifinale (Vlad-Dragoș Aicoboae, Adrian Damii, Alexandru Matinca, Constantin Radu, Constantin Adam, Sergiu-Vasile Bejan, Cristi-Ilie Pîrghie, Alexandru-Cosmin Macovei și Adrian Munteanu)

– M2- , dublu rame, locul 1 în semifinale (Marius-Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosa)

– M2x , dublu vâsle, locul 3 în semifinale (Ionuț Prundeanu, Marian-Florian Enache).

Ne vedem maine dimineata!

* A trecut neobservata o stire pilduitoare pentru o societate normala la capul ei: “Jurnalistul Franck Ballanger, soţul noului ministru francez al sporturilor, fosta înotătoare franceza de origine romana Roxana Mărăcineanu, nu se va mai ocupa de sport la Radio France, din cauza conflictului de interese, a anunţat şeful său, Guy Lagache.

De altfel, aceasta amenda onorabila este un loc comun in tarile civilizate, acelasi lucru intamplandu-se in trecut cu Anne Sinclair si Beatrice Schoenberg, sotii lor, Dominique Strauss-Kahn, respectiv Jean-Louis Borloo, fiind numiti ministri, iar ele au fost obligate sa plece, vremelnic, pe perioada mandatelor, de la TF1 si France 2.

Cand te gandesti la ce se intampla la noi, la Romanica, te apuca amocul, ca tot suntem la portile Orientului… Observati ca nu este vorba de dat afara, ci de schimbarea domeniului de activitate, altul decat cel in care este implicat membrul familiei!

* Iata ca, mai pe ascuns, mai pe sest, asa, a fost confirmata pana si in discreta noastra presa absenta campionului national de ciclism, Eduard Grosu, de la Turul Romaniei, din perioada urmatoare, in pofida dezinformarilor proferate de presedintele Novak.

Asa cum s-a spus de la inceput, iar cei care sunt si de buna credinta si interesati de fenomen stiau, echipa Nippo-Vini Fantini nu i-a permis lui Grosu sa lipseasca de la programul de curse in special din Italia, mai ales ca editia a 51-a a Turului Romaniei, de rangul cel mai mic, UCI 2.2, aduce putine puncte. Va fi, de fapt, bifarea Centenarului Marii Uniri, cu participare festiva, un soi de “sub genericul Daciadei”.

Ma rog, bine si atat decat deloc, dar nu cred ca ar fi cazul sa ne furam caciula. Daca va amintiti, un alt fost ministru al sportului de trista amintire, ca si domnisoara Bran, unul Marius Dunca, patron de firma de curatenie in timpul liber dat de politica, anunta ca vom avea transmisii in direct la Eurosport, vorbise dumnealui. Te umfla rasul…

* PROGRAMUL TV, sambata, 15.09.2018

07:00 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul din Hiroshima

11,25 Canotaj, TVR 1 – Campionatele mondiale de la Plovdiv (finale)

12:30 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Telekom 1, Look Sport UTA – Clinceni

13:00 Tenis, Cupa Davis • Digi 2, Telekom 1 România – Polonia

14:00 Fotbal, La Liga • Digi 3, Telekom 4, Look Plus Atletico Madrid – Eibar

14:30 Fotbal, Premier League • Eurosport Tottenham – Liverpool

15:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Dunărea Călărași – FC Botoșani

15:00 Tenis, Cupa Davis • Telekom 3 Franţa – Spania

16:00 Fotbal, Serie A • Look Plus Inter – Parma

16:30 Fotbal, Bundesliga • Telekom 4 Bayern – Leverkusen

17:15 Fotbal, La Liga • Digi 1, Telekom 1, Look Sport Sociedad – Barcelona

18:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 Caen – Lyon

18:30 Handbal M • Telekom 4 Montpellier – Vardar

19:00 Fotbal, Serie A • Digi 2, Telekom 2, Look Plus Napoli – Fiorentina

19:30 Fotbal, La Liga • Telekom 3, Look Sport Valencia – Betis

19:30 Fotbal, Bundesliga • Telekom 4 Mgladbach – Schalke

19:30 Fotbal, Premier League • Eurosport Watford – Man. United

21:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Gaz Metan – CSU Craiova

21:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 Toulouse – Monaco

21:30 Fotbal, Serie A • Digi 3, Telekom 3 Frosinone – Sampdoria

21:45 Fotbal, La Liga • Digi 2, Telekom 2, Look Sport Bilbao – Real Madrid