* In primul tur al Turneului de tenis de la Seul, romancele Irina Begu si Raluca Olaru au obtinut calificarea in turul secund, dupa ce au invins perechea americano-germana Jacqueline Cako-Nicola Geuer, cu 6-4, 7-6 (5).

Meciul a fost intrerupt la un moment dat din cauza timpului nefavorabil, astfel ca programul este cumva decalat. Va amintiti ca Irina Begu este calificata si in turul 2 la simplu, unde este cap de serie nr. 7 (are si un titlu la Seul, in 2015), unde urmeaza sa joace cu poloneza Agneszka Radwanska.

* Linistiti, total, de mormant, dinspre chinurile cupelor europene, unde au inceput, veti vedea mai jos, meciurile din regalul grupelor, fotbalul nostru a si ajuns in “16”-imile Cupei Romaniei, semn clar al restrangerii drastice a bazei de echipe, de vreme ce echipele din prima liga sunt deja in focuri, desi abia a inceput sezonul.

Poate una dintre explicatii ar fi si faptul ca in singurul ziar de sport tiparit ramas pe piata, ieri, pe pagina online, erau trei titluri in deschidere mari si late, iar ele sunau asa: “Il deturneaza Becali pe Gicu Grozav? (…)”, “Becali a spulberat un mit (…)” si “Varianta complet neasteptata pentru Becali”.

Pe cuvant, asta era tot ceea ce ziarul nostru de sport cat se poate de central si singur a avut de spus mai acatarii marti, pe la ora 14,00!

Asadar, s-au tras la sorti meciurile fazei Cupei Romaniei in care au intrat, hotarat, si echipele din Liga 1, eu va dau programul jocurilor, ca trebuie sa consemnam si chestiile astea, spre buna dvs informare:
Marți, 25 septembrie 2018
FC Voluntari – FC Botoșani, ora 16:00
Csikszereda Miercurea Ciuc – ACS Energeticianul, ora 16:30
Sportul Snagov – U Craiova 1948 Club Sportiv, ora 18:45
Dacia Unirea Brăila – Dinamo 1948, ora 21:30
Miercuri, 26 septembrie 2018
UTA Arad – CSM Politehnica Iași, ora 16:00
Sporting Liești – CS Mioveni, ora 16:30
CSM Slatina – Dunărea Călărași, ora 16:30
Progresul 1944 Spartac – FC Universitatea Cluj, ora 16:30
Bucovina Rădăuți – Gaz Metan Mediaș, ora 16:30
Academica Clinceni – AFC Hermannstadt, ora 16:30
ASU Politehnica Timișoara – Sepsi OSK Sf. Gheorghe, ora 16:30
Concordia Chiajna – FC Viitorul, ora 18:45
Chindia Târgoviște – CFR 1907 Cluj, ora 21:30
Joi, 27 septembrie 2018
Luceafărul Oradea – AFC Astra, ora 16:00
Fotbal Club Rapid – Turris-Oltul Turnu Măgurele, ora 18:45
Unirea 1924 Alba Iulia – FCSB, ora 21:30

* In ast timp, cum atrageam atentia si in titlu, au debutat meciurile din grupele Ligii campionilor, fotbal adevarat, cu care vom fi rasfatati (ca si la Europa League, aici alaturi si de Telekom) de Digi Sport, pe toate caile. Ma rog, canalele. Pentru ca partidele vin buluc, iata doar o recapitulare a primei zile:

Grupa A
FC Bruges – Borussia Dortmund 0-1
Au marcat: Christian Pulisic 85.

AS Monaco – Atletico Madrid 1-2
Au marcat: Samuel Grandsir 18, respectiv Diego Costa 32, Jose Gimenez 45.

Grupa B
FC Barcelona – PSV Eindhoven 4-0
Au marcat: Lionel Messi 32, 77, 88, Ousmane Dembele 75.
Cartonaş roşu: Samuel Umtiti (Barcelona, 79).

Inter Milano – Tottenham Hotspur 2-1
Au marcat: Mauro Icardi 86, Matias Vecino 90+2, respectiv Christian Eriksen 53.

Grupa C
Steaua Roşie Belgrad – Napoli 0-0

Liverpool – Paris Saint-Germain 3-2
Au marcat: Daniel Sturridge 30, James Milner 36 – penalty, Roberto Firmino 90+2, respectiv Thomas Meunier 40, Kylian Mbappe 83.

Grupa D
Galatasaray Istanbul – Lokomotiv Moscova 3-0
Au marcat: Garry Rodrigues 9, Eren Derdiyok 67, Selcuk Inan 90+4 – penalty.
Cartonaş roşu: Badou Ndiaye (Galatasaray, 87).

Schalke 04 Gelsenkirchen – FC Porto 1-1
Au marcat: Breel Embolo 64, respectiv Otavio 75 – penalty.
Alex Telles (Porto) a ratat un penalty în min. 13.

* PROGRAMUL TV, joi, 20.09.2018:

06,00 Tenis, WTA – Digi 2 Turneul de la Tokio

06,00 Tenis, WTA, Digi 4 Turneul de la Seul

13:30 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul din Guangzhou

17:00 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Telekom 2 FC Snagov – UTA

19:55 Fotbal, Europa League • Digi 1, Telekom 1, Look Plus PAOK – Chelsea

19:55 Fotbal, Europa League • Digi 2, Telekom 2, Look Sevilla – Standard Liege

19:55 Fotbal, Europa League • Digi 3 Marseille – Frankfurt

19:55 Fotbal, Europa League • Digi 4, Telekom 3 Lazio – Apollon Limason

19:55 Fotbal, Europa League • Telekom 4 Rapid Viena – Spartak Moscova

22:00 Fotbal, Europa League • Digi 1,Telekom 1 Arsenal – FC Vorskla

22:00 Fotbal, Europa League • Look Dinamo Zagreb – Fenerbahce

22:00 Fotbal, Europa League • Digi 3, Telekom 2 Dudelange – AC Milan

22:00 Fotbal, Europa League • Digi 2, Telekom 3, Look Plus Ludogoreț – Bayer Leverkusen

22:00 Fotbal, Europa League • Digi 4 Slavia Praga – Bordeaux

22:00 Fotbal, Europa League • Telekom 4 Olympiakos – Betis

22:30 Călărie • Eurosport Campionatele Mondiale Ecvestre