Vesti bune de la editia a 51-a a Turului ciclist al Romaniei, competitie de 5 etape, cu un caracter mai mult aniversar, decat pur sportiv: ciclistul roman Serghei Tvetcov a castigat etapa a 2-a, Sibiu-Brasov, urmat de un alt rutier din tara noastra, tanarul… brasovean Emil Dima, preluand si tricoul galben de lider al clasamentului general.

Este un succes notabil pentru Tvetcov, care a reusit sa-si convinga echipa, din cate se pare (spre deosebire de Eduard Grosu, care nu a putut face acelasi lucru cu Nippo-Vini Fantini), o grupare continentala, din SUA, United Healthcare, sa vina la aceasta cursa, ridicand astfel nivelul competitiei, la care au luat startul, miercuri, 89 de ciclisti, intr-un concurs notat cu 2.2 in calendarul UCI.

Din cate am vazut de pe clasamentele date pe site-uri internationale (cu oarecare intarziere, pentru ca pe sursele romanesti sunt doar poze si cate o veste, mai mult exclamari si felicitari reciproce), Tvetcov a venit detasat, fiind inregistrat pe cei 162,8 km in 3h55’20”, in timp ce un grup de 5 ciclisti, intrecuti la sprint de Emil Dima, au sosit cu 23 secunde intarziere, iar un alt grup, condus de ucrainenii de la Novak Team, au venit la 38 secunde de invingator.

Inainte de a va da clasamentul etapei a doua si primii 4 de la general, dar si dupa ce voi remarca impresia excelenta pe care o lasa pana acum una din sperantele ciclismului nostru, Emil Dima, al 4-lea la general, al doilea in ierarhia tinerilor, va reamintesc ca etapa a 3-a se va disputa vineri intre Brasov si Focsani, pe 176,3 km.

Clasamentul etapei a 2-a:
1 Țvetcov Serghei (Romania) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 3:55:20
2 Dima Emil MsTina-Focus 0:23
3 Bais Mattia (Friuli Italia) ,,
4 Grabis Mateusz (Austria) Voster Uniwheels Team ,,
5 Pellaud Simon (Elvetia) Team Illuminate ,,
6 Aleotti Giovanni (Italia) ,,
7 Orlandi Massimo (Italia) ,,
8 Prevar Oleksandr (Ucraina) Team Novak 0:38
9 Dementyev Yegor (Ucraina) Team Novak ,,
10 Barón Félix Alejandro Team Illuminate ,,

Clasamentul general dupa 2 etape:
1 Țvetcov Serghei 7:47:07
2 Bais Mattia 0:23
3 Pellaud Simon Team Illuminate
4 Dima Emil MsTina-Focus 0:27

* Sezonul de canotaj s-a incheiat la Snagov, dupa doar 2 zile de Campionate nationale de seniori si tineret, intrecerile fiind dominate de cele doua mari cluburi care dau marea majoritate a componentilor lotului national: Dinamo Bucuresti, de departe pe primul loc la titluri, cu 12 titluri, si Steaua Bucuresti – 7 titluri.

Numele canotorilor si canotoarelor care au urcat pe podium le gasiti… in statisticile Campionatelor mondiale si europene de anul acesta, de seniori, tineret si juniori, unde Romania a cules, doar in acest an, 34 de medalii, dar trebuie sa remarc ca, alaturi de componentii lotului au facut figura frumoasa grupari mai putin dotate financiar si material, dar unde acest nobil sport rezista, asigurand baza de selectie.

Asadar, se consemnam merituoasele grupari din provincie CSM Suceava, care a reusit si cucerirea unui titlu, la 2 rame fara categoria tineret, precum si medaliatii de la CS Muresul, Ceahlaul Piatra Neamt, CSM Drobeta Turnu Severin, CSU Politehnica Timisoara, CSM Timisoara, CSM Calarasi, ACS Nada Florilor Falticeni. Ma gandesc ce ar fi daca am avea si canale si baze sportive pentru sporturi nautice…

FOTO: De pe FB (contul lui E.D.), podiumul de la Brasov, cu Serghei Tvetcov, Emil Dima si italianul Mattia Bais, de la CT Friuli

* PROGRAMUL TV, sambata, 22.09.2018:

06:00 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul din Tokio

08.00 Tenis, WTA – Digi 3 – Turneul de la Seul

12:30 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Look Luceafărul Oradea – Clinceni

14:00 Fotbal, La Liga • Digi 2 Rayo Vallecano – Alaves

14:30 Rugby • Telekom 2 Steaua – Timişoara

15:00 Fotbal, Liga 1 • Telekom 1, Digi 1, Look Hermannstadt – CFR Cluj

16:00 Fotbal, Serie A • Telekom 3, Digi 3 Parma – Cagliari

16:30 Fotbal, Bundesliga • Telekom 2, Digi 2 Hoffenheim – Dortmund

16:30 Fotbal, Bundesliga • Telekom 4 Hertha – Gladbach

17:15 Fotbal, La Liga • Digi 4 Celta Vigo – Valladolid

18:00 Fotbal, Liga 1 • Telekom 1, Digi 1, Look Plus Botoşani – Chiajna

19:00 Fotbal, Serie A • Telekom 4 Fiorentina – Spal

19:30 Fotbal, Bundesliga • Telekom 3, Digi 2 Schalke – Bayern

19:30 Fotbal, La Liga • Digi 4 Getafe – Atletico Madrid

20:30 Handbal M • Telekom 2, Digi 3 Ademar Leon – Dinamo

21:00 Fotbal, Liga 1 • Telekom 1, Digi 1, Look Plus CSU Craiova – Viitorul

21:30 Fotbal, Serie A • Telekom 4, Digi 4 Sampdoria – Inter

21:45 Fotbal, La Liga • Telekom 3, Digi 2, Look Real Madrid – Espanyol

22:15 Handbal M • Digi 3 Barcelona – Veszprem

Advertisements