In cadrul unei ceremonii in care, dupa cum se vede si din poza, in prim-plan par sa fi fost oficialii, si nu sportivii, echipa olimpica de tineret a Romaniei a fost prezentata oficial la Izvorani, cu o zi inainte de plecarea spre Buenos Aires, unde, intre 6 si 18 octombrie, vor avea loc Jocurile Olimpice ale Tineretului, a 3-a editie de vara.

In comunicatul COSR dedicat, marti, evenimentului ni se spune ca “au fost prezenti Mihai Covaliu, presedintele COSR, Ioana Bran, ministrul tineretului si sportului, E.S. Felipe Alvarez de Toledo ambasadorul Republicii Argentina in Romania, E.S. Jose Guillermo Ordorica Robles, ambasadorul Statelor Unite Mexicane in Romania, George Boroi, secretar general al COSR, Cosmin Butuza, secretar de stat in cadrul Ministerul Tineretului si Sportului, membri ai Comitetului Executiv al COSR, conducatori ai cluburilor si federatiilor nationale sportive, precum si personalitati ale miscarii olimpice romanesti.”

Printre atatea nume simandicoase s-a strecurat si cel al unui sportiv, campioana mondiala de juniori la canotaj, Tabita Maftei, care a depus juramantul, precum si campionul european de juniori la scrima Andrei Pastin, cel ce a tinut drapelul pe care au fost depuse juramintele.

Atat si nimic mai mult, ca si cum sportivii ar fi doar un prilej sa se etaleze stabimea. Asa ca va voi da eu numele tinerilor de care se leaga sperantele noastre olimpice, deocamdata la JOT de la Buenos Aires, nume gasite prin cotloanele netului.

Atletism – cinci sportivi (trei fete si doi baieti): Daniela Vasile, Adina Elena Circiogel, Razvan Carare, Cristian Gabriel Voicu, Bianca Toader; antrenori – Horatiu Calfa si Ana Mirela Tarmure;

Baschet – patru sportive: Sonia Alexandra Cazacu, Maria Ferariu, Ilinca Sofia Paun, Carla Antonia Popescu; antrenor – Monika Isabela Boriga;

Canotaj – patru sportivi (doua fete si doi baieti): Alina Maria Baletchi, Tabita Maftei, Alexandru Laurentiu Danciu, Florin Nicolae Arteni Fintinariu; antrenor – Cristian Mihai Malis;

Gimnastica artistica – doi sportivi (o fata si un baiat): Ana Maria Puiu si Gabriel Burtanete; antrenori – Marius Razvan Vintila, respectiv Dragos Birzu;

Gimnastica ritmica – o sportiva: Denisa Alexandra Stoian; antrenor – Simona Puiu;

Judo – doi sportivi (o fata si un baiat): Iosif Adrian Sulca si Giorgia Barbara Hagianu; antrenor – Roland Bodo;

Haltere – trei sportivi (doua fete si un baiat): Sabina Baltag, Mihaela Valentina Cambei, Emanuel Marian Danciu; antrenori – Liliana Mihaela Niculita si Ilie Ovidiu Fatu;

Inot – patru sportivi (doua fete si doi baieti): Maria Claudia Gadea, Ingrid Huszar, Daniel Cristian Martin, George Adrian Ratiu; antrenor – Gheorghe Iulian Matei;

Lupte – o sportiva: Amina Roxana Capezan; antrenor – Serban Iulian Mumjiev;

Sarituri in apa – un sportiv: Aurelian Dragomir; antrenor – Ana Popescu;

Scrima – doi sportivi (o fata si un baiat): Diana Rebeca Candescu si Andrei Pastin; antrenor Rares Dumitrescu;

Tir sportiv – o sportiva: Daria Olimpia Haristiade; antrenor – Mircea Ilie Budurisan;

Tenis de masa – doi sportivi (o fata si un baiat): Andreea Dragoman si Cristian Pletea; antrenori Petre Arnautu, respectiv Madalin Silvian Ionascu;

Tenis – doi sportivi (o fata si un baiat): Selma Stefania Cadar si Cristian Filip Jianu; antrenor Razvan Itu.

La Buenos Aires vor fi prezenti tineri concurenti din 178 de tari, dovada ca ideea pusa in practica acum 8 ani la Singapore, a prins excelent, grija pentru viitorii olimpionici fiind evidenta in intreaga lume.

Atunci, Romania a obtinut 1 aur (gimnastul Andrei Muntean, la inele), 4 de argint (atletele Alina Rotaru si Bianca Razor, gimnastii Andrei Muntean si Diana Bulimar) si 2 de bronz, prin canotorul Ioan Prundeanu si inotatorul Razvan Tudose.

La a doua editie, de la Nanjing, in China, tara noastra a cucerit 3 medalii de aur, la ateltism, prin Ioana Gheorghe, in stafeta internationala 8×100 m (la atletism sunt probe speciale, iar la Buenos Aires chiar un alt sistem de desfasurare fata de competitiile clasice, pe etape), la canotaj, prin doi rame feminin, cu Cristina Georgiana Popescu si Denisa Tilvescu, si la 2 rame masculin (Gheorghe Robert Dedu, Ciprian Tudosa) si 3 de argint (atletii Rares Toader, la aruncarea greutatii, Alexandru Novac, la aruncarea sulitei, si judoca Stefania Dobre, la 63 kg),

* La Turneul WTA Mandatory de la Beijing, Romania nu mai are nicio jucatoare in competitie, dupa ce marti dimineata cuplul Mihaela Buzarnescu/Monica Niculescu a fost eliminat, dupa un final cu sufletul la gura de perechea Alicja Rosolska (Polonia)/Abigail Spears (SUA) invingatoare cu 4-6, 6-4, 11-9, dupa ce fetele noastre au avut 4 mingi de meci.

Se simte oboseala unui sezon mult prea dur, pentru ca iata un rezultat incredibil de ultima ora din proba de simplu: Wang Qiang (China)-Jelena Ostapenko (Letonia) 6-0, 6-0! C-asa-i in tenis!

* PROGRAMUL TV, miercuri, 03.10.2018:
06,00 Tenis, Digi 2 – Turneul ATP de la Tokio
07,30 Tenis, Digi 2 – Turneul WTA de la Beijing
18,15 Handbal M, Digi 2, Telekom 3 – Rihimaen-Dinamo Bucuresti
19,00 Baschet M, Digi 3 – Imni Nass Ziona-U Cluj-Napoca
20,00 Fotbal, Digi 1, Telekom 1, Look Plus – PSG-Steaua Rosie Belgrad
20,00 Fotbal, Digi 2, Telekom 2, Look TV – Lokomotiv-Schalke
20,00 Handbal M, Digi 4, Telekom 4 – Flensburg-Zaporojie
22,00 Fotbal, Digi 1, Telekom 1, Look Plus – Tottenham-Barcelona
22,00 Fotbal, Digi 2, Telekom 2, Look TV – Napoli-Liverpool
22,00 Fotbal, Digi 3, Telekom 4 – PSV Eindhoven-Inter
22,00 Fotbal, Digi 4, Telekom 3 – Dortmund-Monaco