Pentru meciurile cu Lituania (11 octombrie, la Vilnius, ora 21,45) si Serbia (14 octombrie, pe Arena Nationala din Bucuresti, 16,00), contand pentru grupa a 4-a a esalonului al treilea valoric al Ligii Natiunilor la fotbal, selectionerul Cosmin Contra a definitivat lotul, inclusiv cu jucatorii din campionatul intern (8 mari si lati, din 24).

Primele constatari sunt, dincolo de subtirimea reprezentarii Ligii I romanesti, de faptul ca avem 3 portari si tot atatia atacanti, dintre care unul mai bine era lasat la tineret, ca acolo sunt sanse frumoase de calificare la un turneu final, in timp ce aici abia in decembrie vom sti care este calea adevarata, cand se vor trage la sorti grupele preliminariilor Euro-2020, nu poti sa nu observi saracia de optiuni.

Las’ ca a fost chemat si Tamas, macar am aflat pe unde isi mai plimba fizicul, prin Israel, la Hapoel Haifa, ca nu mai stiam mai nimic de el, dar in afara de 2 portari care sunt in campionate mai de Doamne-ajuta (intre care unul rezerva) cluburile de provenienta sunt, multe, de toata jena: FC Ufa, Krylia Sovetov, oricum echipe din tari aflate in esaloanele mai de la coada competitiei nou-create pentru a acoperi datele FIFA cu un soi de meciuri oficiale.

In fine, iata, copiata de pe site-ul oficial al FRF, lista convocatilor:

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 53/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0)

Fundași: Romario Benzar (FCSB, 13/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 4/1), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 29/0), Alin Toșca (PAOK Salonic, 13/0), Gabriel Tamaș (Hapoel Haifa, 65/3), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 2/0), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 Club Sportiv, 5/0)

Mijlocași: Răzvan Marin (Standard Liege, 12/1), Tudor Băluță (FC Viitorul, 1/0), Adrian Stoian (Crotone, 2/0), Paul Anton (Krylia Sovetov, 5/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 37/4), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar, 7/1), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 24/9), Constantin Budescu (Al-Shabab, 12/5), Alexandru Maxim (Mainz, 30/2), Alexandru Mitriță (U Craiova 1948 Club Sportiv, 5/0), Florin Tănase (FCSB, 3/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogoreț, 25/6), George Țucudean (CFR Cluj, 6/2), Denis Drăguș (FC Viitorul, 1/0).

Clasamentul grupei a 4-a:
1. Muntenegru 2 meciuri (2-0) 4 puncte
2. Serbia 2 (3-2) 4
3. România 2 (2-2) 2
4. Lituania 2 (0-3) 0

Rezultatele de pana acum din grupa a 4-a (divizia C) din Liga Naţiunilor,:

7 septembrie: România vs Muntenegru 0-0, Lituania – Serbia 0-1
10 septembrie: Serbia vs România 2-2, Muntenegru – Lituania 2-0

Programul in continuare:
11 octombrie: Lituania vs România, Muntenegru – Serbia (ora 21:45)
14 octombrie: România vs Serbia (Arena Naţională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)
17 noiembrie: Serbia vs Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploieşti
20 noiembrie: Serbia vs Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45).

* In ast timp, fotbalul cat de cat mai rasarit isi vede de treaba in cupele europene, unde cluburile din campionatul Romaniei nu mai ajung, iata, nici macar la gramada din grupe (48 in cele ale Ligii campionilor, 48 in Europa League, asadar, socoteala simpla, nu intram in primele 96 de cluburi continentale…), joi disputandu-se partidele din grupele Europa League.

Sa vedem rezultatele inregistrate:

Grupa A
Bayer Leverkusen – AEK Larnaca 4-2
Au marcat: Kai Havertz 44, Lucas Alario 49, 88, Julian Brandt 90+2, respectiv Ivan Trickovski 25, Dimitris Raspas 90+1.

FC Zurich – Ludogoreţ Razgrad 1-0
A marcat: Victor Palsson 84.

Grupa B
Rosenborg Trondheim – RB Leipzig 1-3
Au marcat: Issam Jebali 79, respectiv Jean-Kevin Augustin 12, Ibrahima Konate 54, Matheus Cunha 61.

RB Salzburg – Celtic Glasgow 3-1
Au marcat: Munas Dabbur 55, 73 – penalty, Takumi Minamino 61, respectiv Odsonne Edouard 2.
Cartonaş roşu: James Forrest (Celtic, 72).

Grupa C
Bordeaux – FC Copenhaga 1-2
Au marcat: Younousse Sankhare 84, respectiv Pieros Sotiriou 42, Robert Skov 90+2.
Francois Kamano (Bordeaux) a ratat un penalty în min. 45.
Cartonaş roşu: Carlos Zeca (FC Copenhaga, 90+4).

Zenit Sankt Petersburg – Slavia Praga 1-0
A marcat: Aleksandr Kokorin 80.

Grupa D
Anderlecht Bruxelles – Dinamo Zagreb 0-2
Au marcat: Izet Hajrovic 19 – penalty, Amer Gojak 68.
Cartonaşe roşii: Ognjen Vranjes (Anderlecht, 46), Kévin Théophile-Catherine (Dinamo, 90+3).

Fenerbahce Istanbul – Spartak Trnava 2-0
A marcat: Islam Slimani 52, 69.

Grupa E
Qarabag Agdam FK – Arsenal Londra 0-3
Au marcat: Sokratis Papastathopoulos 4, Emile Smith-Rowe 53, Matteo Guendouzi 80.

Vorskla Poltava – Sporting Lisabona 1-2
Au marcat: Vladislav Kulaci 10, respectiv Fredy Montero 90, Jovane Cabral 90+3.

Grupa F
AC Milan – Olympiakos Pireu 3-1
Au marcat: Patrick Cutrone 70, 79, Gonzalo Higuain 76, respectiv Miguel Angel Guerrero 14.

Real Betis Sevilla – F91 Dudelange 3-0
Au marcat: Antonio Sanabria 56, Giovani Lo Celso 80, Cristian Tello Herrera 88.

Grupa G
Glasgow Rangers – Rapid Viena 3-1
Au marcat: Alfredo Morelos 43, 90+4, James Tavernier 84 – penalty, respectiv Veton Berisha 41.

Spartak Moscova – Villarreal 3-3
Au marcat: Ze Luis 34 – penalty, 82, Lorenzo Melgarejo 85, respectiv Karl Toko Ekambi 13, Pablo Fornals 49, Santi Cazorla 90+6 – penalty.

Grupa H
Apollon Limassol – Olympique Marseille 2-2
Au marcat: Sasa Markovic 73, Emilio Jose Zelaya 90+1, respectiv Dimitri Payet 50, Luiz Gustavo 67.

Eintracht Frankfurt – Lazio Roma 4-1
Au marcat: Danny da Costa 4, 90+4, Filip Kostic 28, Luka Jovic 52, respectiv Marco Parolo 23.
Cartonaşe roşii: Dusan Basta (Lazio, 45), Joaquin Correa (Lazio, 58).

Grupa I
Malmo FF – Beşiktaş Istanbul 2-0
Au marcat: Caner Erkin (autogol) 53, Markus Rosenberg 76 – penalty.

Sarpsborg 08 – KRC Genk 3-1
Au marcat: Patrick Mortensen 5, 63, Kristoffer Zachariassen 54, respectiv Leandro Trossard 49.

Grupa J
FC Krasnodar – Sevilla 2-1
Au marcat: Mauricio Pereira 72, Tornike Okriaşvili 88, respectiv Charles Kaboré (autogol) 43.

Standard Liege – Akhisarspor 2-1
Au marcat: Renaud Emond 17, Moussa Djenepo 40, respectiv Onur Ayik 32.
Cartonaş roşu: Mustafa Yumlu (Akhisarspor, 82).

Grupa K
FC Astana – Rennes 2-0
Au marcat: Baktior Zainutdinov 64, Marin Tomasov 90+1.

FK Jablonec – Dinamo Kiev 2-2
Au marcat: David Hovorka 33, Michal Travnik 81, respectiv Viktor Ţigankov 8, Denis Garmaş 14.

Grupa L
BATE Borisov – PAOK Salonic 1-4
Au marcat: Jose Angel Crespo (autogol) 61, respectiv Aleksandar Prijovic 6, Leo Jaba 11, 17, Dimitrios Pelkas 73.

Chelsea – Vidi FC Szekesfehervar 1-0
A marcat: Alvaro Morata 70.

PS. In aceste conditii, neavand probabil ce scrie, presa noastra sportiva face zilnic mercurialul pietei de sclavi, anuntat de Gigi Becali, pe cine mai cumpara, cu cat, pe cine mai vinde… Jalnic!