La Buenos Aires, in cele 6 parcuri sportive puse la dispozitia a 4000 de sportivi din 2006 tari (dar si a 600.000 spectatori, deja cu biletele cumparate) au inceput intrecerile celei de-a treia editii a Jocurilor Olimpice ale tineretului, primul campion fiind puscasul rus Samakov, dar vedetele zilei inaugurale au fost “Mistretii salbatici”, fotbalistii adolescenti thailandezi, care au disputat un amical (foto).

In ce ii priveste pe sportivii romani, acestia au avut un inceput incurajator de competitie, la inot, tenis de camp, tenis de masa si, surprinzator de prudent, dar cu succes, la canotaj, rezultate pe care trebuie sa le luam sub beneficiu de inventar, intrucat intrecerile sunt doar la inceput, iar sistemul de disputare reprezinta, in multe cazuri, inovatii fata de ceea ce stim noi din concursurile clasice.

Sa o luam pe indelete insa, incepand, evident, cu acest prim podium al competitiei, cel de la tir, proba masculina de pusca aer comprimat 10 m fiind castigata, in Sarminto Park, de rusul Grigori Samakov, care a obtinut medalia de aur cu 249,2 puncte. Argintul a fost adjudecat de indianul Shahu Mane, cu 247,5 p, iar bronzul – de sarbul Aleksa Mitrovic, la numai o zecime de locul 2.

Un eveniment cu totul aparte al acestei prime zile a Jocurilor, emblematic pentru atmosfera de prietenie intre tineri, de sarbatoare si celebrare a curajului l-a constituit meciul amical de fotbal, in care “Mistretii salbatici”, tinerii thailandezi salvati miraculos dintr-o grota in care au fost blocati 18 zile in care intreaga lume a stat cu sufletul la gura, au terminat la egalitate: 3-3 cu o echipa a clubului River Plate.

Adolescentii thailandezi, cu varste intre 11 si 16 ani, imbracati in violet, culoarea sperantei, cu numele fiecaruia inscriptionat pe tricouri, au fost profund marcati sa joace in arena in care, cu exact 40 de ani in urma, Argentina cucerea primul ei titlu mondial de fotbal, dupa finala cu 3-1 in fata Olandei.

Iata si o trecere in revista a evolutiei sportivilor romani la Buenos Aires, unde, dupa cum ati vazut, participam cu 34 de baieti si fete, in 14 discipline. Intrucat, asa cum am mai precizat, sistemele de concurs sunt destul de diferite fata de cele cu care suntem obisnuiti (cu calificari pe faze, la atletism, contratimp, si nu pe locuri, la canotaj, de exemplu), pentru a da posibilitatea, cred, mai multor concurenti sa fie in priza intrecerilor, ma voi rezuma, deocamdata, la o trecere in revista, pur si simplu.

Asadar, inotatorul Daniel Martin s-a calificat in finala probei de 100 m spate, obtinand locul 1 in seria lui, cu al 2-lea timp in semifinale (54″08/100, fata de 53″80/100 al rusului Kliment Kolesnikov), asa ca exista toate sansele sa avem in curand o prima medalie la aceasta editie.

Nu cu acelasi succes a concurat Ingrid Huszar, care, cu al 27-lea timp in serii, a privit semifinalele probei de 50 m bras de pe marginea bazinului.

Echipa feminina a Romaniei de baschet 3×3 (Sonia Cazacu, Maria Ferariu, Ilinca Paun, Carla Popescu, antrenate de Monika Isabela Boriga) a fost invinsă cu 18-16 de Germania, dar a castigat cu Iran, 18-14, urmand sa joace joi celelalte 2 meciuri din grupa, cu China si Ungaria.

In turneul de tenis, Filip Jianu s-a calificat in turul secund la simplu masculin, după 6-4, 6-4 cu italianul Lorenzo Musetti, urmand sa joace in mansa secunda cu francezul Clement Tabur.

La dublu fete, in acelasi turneu de tenis de camp, romanca Selma Ştefania Cadâr si chinezoaica Lulu Sun au trecut de americancele Lea Ma si Alexa Noel cu 6-4, 6-1. In sferturi, cele doua invingatoare vor intalni cuplul chinez Xinyu Wang/Xiyu Wang.

In turneul de tenis de masa, la simplu, Andreea Dragoman a debutat în Grupa C cu o victorie clara, 4-0, in faţa nigeriencei Esther Oribamise, iar in proba similara masculina Cristian Pletea s-a impus si el, tot cu 4-0, in Grupa G, in meciul cu neozeelandezul Nathan Xu.

Sabrerul roman Andrei Pastin a ocupat locul 12, pierzand in optimi, cu 8-15 la ungurul Krisztian Rabb, iar floretista Rebecca Cândescu a incheiat pe 9, oprindu-se tot in optimi, dupa infrangerea cu 15-11 in fata egiptencei Noha Hany.

La judo, Giorgia Hangianu a pierdut in optimile cat. 44 kg, in faţa spaniolei Eva Perez Soler, a castigat in recalificari cu Paulina Turcan (Republica Moldova), dar s-a oprit aici, adica pe locul 9, fiind invinsa de Mikaela Rojas (Argentina).

In concursul de gimnastica artistica, Gabriel Burtanete s-a clasat pe 14 in calificarile la cal cu mânere (12,133 puncte) şi pe 25 la sol (12,266), in timp ce Ana-Maria Puiu a fost a 31-a la sol (11,033).

La canotaj m-am mirat sa vad ca echipajele noastre care au tras in prima zi s-au calificat, ce-i drept, dar de pe locuri modeste, mai precis de pe locul 5 in serii.

Dar mi-am luat de-o grija, gandindu-ma ca este vorba de un complex de factori, cum se spune la sedinte, care explica situatia. Mai intai, atat la feminin (Tabita Maftei/Alina Baletchi), cat si la masculin (Alexandru Danciu/Florin Arteni Fintinariu) au valoare deja confirmata.

Dupa aceea nu trebuiau sa isi consume energie in conditiile de neadaptare, inca, la fusul orar.

Apropo, cred ca COSR si MTS ar fi trebuit sa faca un efort minim si sa trimita delegatia cu 5-6 zile mai devreme, ca asa prevad si cercetarile stiintifice, o zi pe ora de fus orar, plus una), apoi pentru ca rezultatele realizate, se putea calcula rapid, erau prea de-ajuns pentru calificare.

Ca sa nu mai vorbim ca aceeasi canotori vor trage, cred, si in alte probe, Tabita Maftei sigur si la simplu, unde este campioana mondiala de junioare.La canotaj, rezultatele din ultimii 2 ani sunt, totusi, o baza serioasa pentru incredere si optimism, nu cred ca aici trebuie sa ne facem griji.