Sportivii romani continua sa adune medalii la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, cea mai mare bucurie venind, de data aceasta, de la haltere, unde campioana europeana de cadete de anul acesta, Sabina Baltag, de la CS Botosani, a devenit campioana olimpica de tineret la categoria 53 kg.

De asemenea, la singurele probe de canotaj la care puteam concura, 2 rame masculin si feminin, echipajele noastre nu au putut scapa ocazia sa completeze, cum face mereu canotajul, zestrea delegatiei noastre, cucerind o medalie de argint si, respectiv, una de bronz. Voi reveni cu amanunte si de aici, pentru ca trebuie facute o serie de precizari.

Asadar, concurand la valoarea care a impus-o inca din iulie, de cand, cum va spuneam, la 17 ani, cucerea la Europene 2 medalii de aur, la aruncat si la total, precum si argintul la smuls, cadeta Sabina Baltag (foto) si-a adjudecat cel mai important titlu din cariera sa de pana acum – cel de campioana olimpica de tineret.

Sportiva noastra a avut un concurs echilibrat, la siguranta, foarte bine condusa de antrenoarea Liliana Niculita, intrand pe podium gradat, cu un excelent rezultat final de 77 kg la smuls, completat cu 100 kg la aruncat, tactica perfecta, pentru ca la aceste competitii se premiaza doar totalul, 177 kg, aur!

In schimb, principalele ei concurente s-au repezit de la inceput la haltere “incarcate la greu”, dar au ratat (mai ales medaliata cu bronz), riscand mai mult pentru a contracara constanta romancei.

Pe locul 2, medaliata cu argint, a fost columbianca Valentina Junkar – 176 kg (78 kg+98 kg), iar bronzul a revenit indoneziencei Nur Vinatasari – 162 kg (72 kg+90 kg).

* Pe pista de apa de la Puerto Madero (Portul de lemn), unde concursul de canotaj are prevazute doar 2 probe la masculin si 2 la feminin (2 rame fara carmaci si schif simplu), fiecare tara avand de ales una dintre ele (sport scump mai ales in ce priveste transportul ambarcatiunilor, dar si marimea loturilor…), Romania si-a facut datoria, cucerind o medalie de argint, prin perorul masculin, adica Florin Nicolae Arteni Fintinariu, Laurențiu Danciu si una de bronz, la 2 rame fara carmaci feminin, prin Tabita Maftei, Alina Baletchi.

Probele se disputa doar pe distanta de 500 m, ceea ce a creat probleme de adaptare pentru sportivii nostri, dupa un sezon extrem de incarcat, in care au tras, cu mult spor, 32 de medalii de aur, argint si bronz, la Mondiale si Europene, pe piste normale, de 2.000 m.

Bun si asa, experimentul nu le-a creat mari probleme, reusind, ca intotdeauna, sa aduca trofee culorilor nationale.

Iata clasamentele finale:

2 rame fara carmaci masculin:
1 Italia 1:30.40
2 Romania (Florin Nicolae Arteni Fintinariu, Laurențiu Danciu) 1:30.65 +0.25
3 Argentina 1:30.97 +0.57
4 Uzbekistan 1:31.63 +1.23

2 rame fara carmaci feminin:
1 Grecia 1:40.00
2 Cehia 1:40.09 +0.09
3 Romania (Tabita Maftei, Alina Baletchi) 1:40.29 +0.29
4 China 1:45.85 +5.85