* Pe langa medaliile cucerite de sportivii romani in ziua a treia a JOT, concurentii reprezentand tara noastra au fost prezenti si la alte intreceri, trecute in revista de site-ul COSR, de unde am preluat si eu cele de mai jos, fara alte comentarii, oricum facute la postarea cu succesele, de azi-noapte.

Iata-le, nu inainte de a face un bilant al palmaresului nostru dupa 3 zile de intreceri: 2 medalii de aur (Adrian Sulca, la judo, Sabina Baltag, haltere), 2 de argint (canotaj, 2 rame fara carmaci masculin, Daniel Martin, inot) si 2 de bronz (canotaj, 2 rame fara carmaci feminin, Mihaela Cambei, haltere.

“Toate rezultatele sportivilor romani in Ziua 3:
Haltere:
– 53 kg feminin – Sabina Baltag – MEDALIE DE AUR – cu un total de 177 kg, 77 kg la smuls si 100 kg la aruncat;
Canotaj:
– doi rame (2-) masculin – Florin Nicolae Arteni Fintinariu, Alexandru Laurentiu Danciu – MEDALIE DE ARGINT – in FINALA, cu timpul 1:30.65 (foto);
– doi rame (2-) feminin – Alina Maria Baletchi, Tabita Maftei – MEDALIE DE BRONZ- in FINALA, cu timpul 1:40.29;
Inot:
– 100 m fluture masculin- Daniel Cristian Martin – Locul 7 – cu timpul 53.00;
– 50 m liber masculin – George Adrian Ratiu – Locul 7 – in Semifinale cu timpul 22.85. S-a calificat in FINALA;
– 50 m liber masculin – George Adrian Ratiu – Locul 9 – in serii cu timpul 23.05. S-a calificat in Semifinale;
– 100 m bras feminin – Ingrid Huszar -Locul 30 – cu timpul 1:12.36;
– 100 m bras feminin – Maria Claudia Gadea – Locul 26 – cu timpul 1:12.04;
Tenis:
– simplu masculin – Filip Cristian Jianu – in Turul 2, a castigat 2-1 cu in fata francezului Clement Tabur, la capatul unui meci maraton. S-a calificat in Sferturile de finala unde il va intalni pe bulgarul Adrian Andreev, cap de serie nr. 6;
– dublu mixt – Selma Stefania Cadar, Filip Cristian Jianu – in Turul 1, au pierdut cu 0-2 in fata chinezilor Xinyu Wang/Tao MU si au parasit competitia de dublu mixt;
Tenis de masa
– simplu feminin – Andreea Dragoman – s-a calificat in SEMIFINALE, dupa ce in sferturile de finala a castigat cu 4-2 in fata americancei Amy Wang, iar in optimi s-a impus cu 4-1 in fata polonezei Anna Janina Wegrzyn;
– simplu masculin – Cristian Pletea – in sfeturile de finala a pierdut cu 2-4 in fata japonezului Tomokazu Harimoto; dupa ce in optimile de finala a castigat cu 4-1, in fata italianului Matteo Mutt;
Tir:
– 10 m pistol aer comprimat feminin – Daria Olimpia Haristiade – Locul 18 – cu 544 p, in preliminarii. Nu s-a calificat in FINALA.

* Pentru ca tot vorbim de olimpism si de competitii sub egida Comitetului International Olimpic, iata ca organizatorii JO de iarna de la PyeongChang 2018, anunta un profit net de peste 55 milioane de dolari.

Anuntul a fost facut de presedintele Comitetului de organizare, Lee Hee-beom, cu prilejul sesiunii CIO de la Buenos Aires, suma urmand sa se imparta intre forul mondial, Comitetul de organizare, comitetele olimpice nationale si Miscarea Olimpica.

* Stirea are importanta ei deosebita, pentru ca trebuie sa ne amintim ca editia dinaintea celei din Coreea de Sud, cea organizata in 2016 de Rusia la Soci, a fost un record in ce priveste cheltuielile, ca sa nu mai vorbim de beneficii…

* In turul 2 al Turneului WTA de la Hong Kong, favorita 4, Garbine Muguruza a eliminat-o cu 6-2, 6-1 pe Ana Bogdan, iar la Shanghai, in aceeasi faza a probei masculine a Turneului Masters 1000, cuplul Horia Tecau/Jean-Julien Rojer a parasit competitia, dupa ce perechea columbiana Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah a castigat cu 6-4, 6-7 (5), 11-9.

* PROGRAMUL TV, joi, 11.10.2018:
07:00 Tenis, ATP • Digi 2 Turneul din Shanghai
10:00 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul din Hong Kong
20:00 Baschet M • Digi 4 ȚSKA Moscova – Barcelona
21:45 Fotbal, Liga Națiunilor • PRO TV Lituania – România

Advertisements