* Va ramasesem dator cu oarece amanunte de la celalalt meci al grupei noastre din Liga Natiunilor la fotbal, in care Serbia a invins formatia Muntenegrului cu 2-0, ambele goluri fiind marcate, ca si in partida cu Romania, de varful de atac Mitrovici (foto), in minutele 19, din penalty, si 81.

Iata, pentru ca vom juca duminica, de la ora 16,00, cu sarbii pe Arena Nationala, si garnitura folosita de selectionerul Mladen Krstajic: Marko Dmitrovic – Antonio Rukavina, Nikola Milenkovic, Milos Veljkovic, Milan Rodic – Nemanja Maksimovic, Sasa Lukic (Branko Jovicic, 72) – Mijat Gacinovic (Sergej Milinkovic-Savic, 79), Dusan Tadic (căpitan), Andrija Zivkovic – Aleksandar Mitrovic (Nemanja Radonjic, 90+3).

Asadar, dupa victoria noastra la Vilnius si acest rezultat, clasamentul grupei a 4-a din Liga C (a treia valorica) a LN este urmatorul:
Serbia 3 2 1 0 5-2 7
ROMÂNIA 3 1 2 0 4-3 5
Muntenegru 3 1 1 1 2-2 4
Lituania 3 0 0 3 1-5 0

Programul meciurilor din aceasta serie:
14 octombrie
Lituania – Muntenegru, ora 21:45
România – Serbia, ora 16:00
17 noiembrie
Serbia – Muntenegru, ora 16:00
România – Lituania, ora 21:45

20 noiembrie, ora 21:45
Serbia – Lituania
Muntenegru – România

* Joi s-au inregistrat in Liga Natiunilor urmatoarele rezultate:
Serie A
Grupa 3
Polonia – Portugalia 2-3
Au marcat: Krzysztof Piatek 18, Jakub Blaszczykowski 77, respectiv Andre Silva 31, Kamil Glik (autogol) 43, Bernardo Silva 52.
Seria B
Grupa 2
Rusia – Suedia 0-0
Seria C
Grupa 1
Israel – Scoţia 2-1
Au marcat: Dor Peretz 52, Kieran Tierney 75 (autogol), respectiv Charles Mulgrew 25 – penalty.
Cartonaş roşu: John Souttar (Scoţia) 61.
Grupa 4
Lituania – România 1-2
Au marcat: Arturas Zulpa 89, respectiv Alexandru Chipciu 13, Alexandru Maxim 90+4.
Muntenegru – Serbia 0-2
A marcat: Aleksandar Mitrovic 19 – penalty, 81.
Grupa D
Insulele Feroe – Azerbaidjan 0-3
Au marcat: Richard Almeida 28, 86 – penalty, Dimitri Nazarov 86.

Kosovo – Malta 3-1
Au marcat: Benjamin Kololli 30, 81, Vedat Muriqi 68, respectiv Andre Agius 51.
Cartonaş roşu: Michael Mifsud (Malta) 70.

*In asteptarea ultimului Monument al sezonului ciclist 2018, Il Lombardia, Turul Lombardiei, programat sambata, plutonul elitei s-a “incalzit” joi in Turul Piemontului, in care victoria a revenit italianului Sonny Colbrelli, de la echipa Bahrain-Merida, invingator la sprint in 4h20’50” pe 191 km.

Pe locurile urmatoare, in acelasi timp, s-au clasat francezul Florian Senechal (Quic-Step Floors) si italianul Davide Ballerini (Androni), in timp ce românul Eduard Grosu, de la Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini, nu a încheiat cursa, fiind victima unei cazaturi, care i-a afectat incheietura mainii stangi.

De altfel, Eduard Grosu, pe picior de plecare la Marseille, a anuntat pe contul sau de FB ca va face o radiografie, pentru a vedea daca mai participa la vreo cursa anul acesta.

* Rezultatele meciurilor amicale de fotbal de joi:
Franţa – Islanda 2-2 (0-1), la Guingamp
Au marcat: Eyjolfsson (86, autogol.), Mbappe (90 – penalty), respectiv B. Bjarnason (30), K. Arnason (58).

Ţara Galilor – Spania 1-4, la Cardiff
Au marcat: Sam Vokes (89), respectiv Paco Alcacer (10, 29), Sergio Ramos (19), Marc Bartra (74).

Irak – Argentina 0-4, la Riad (Arabia Saudită)
Au marcat: Lautaro Martinez (18), Roberto Pereyra (53), German Pezzella (82), Franco Cervi (90).

SUA – Columbia 2-4, la Tampa (Florida)
Au marcat: Kellyn Acosta (50), Bobby Wood (53), respectiv James Rodriguez (36), Carlos Bacca (56), Radamel Falcao (74), Miguel Borja (79).

Mexic – Costa Rica 3-2, la Monterrey
Au marcat: Victor Guzman (33), Henry Martin (56), Raul Jimenez (71), respectiv Joel Campbell (29), Bryan Ruiz (44).

Turcia – Bosnia-Herţegovina 0-0, la Rize

Honduras – Emiratele Arabe Unite 1-1, la Barcelona
Au marcat: Romell Quioto (16), respectiv Omar Abdulrahman Alraqui (32).

* Dupa 4 zile cu nu mai putin de 7 medalii, pe care le voi recapitula mai jos, in ziua a 5-a a Jocurilor olimpice ale Tineretului de la Buenos Aires au avut o pauza in asemenea reusite, dar mai degraba ca urmare a faptului ca in disciplinele la care concuram lucrurile sunt in desfasurare, iar in altele, cum este atletismul, abia au inceput intrecerile.

Iata toate rezultatele sportivilor romani in ziua 5:
Atletism:
– 400 m feminin Adina Elena Circiogel – Locul 5 in seria 2, Etapa 1, cu timpul 57.76;
– 100 m garduri feminin – Bianca Elena Toader – Locul 7 in seria 2, Etapa 1, cu timpul 18.95;
Baschet 3×3:
– Romania a suferit doua infrangeri, in preliminarii, Grupa A: in fata Ungariei 10-21, si Chinei 14-18;
Inot:
– 100 m liber masculin – George Adrian Ratiu – Locul 32 – in calificari, cu timpul 52.61
Tir:
– echipe mixte internationale – Daria Olimpia Haristiade, alaturi de Jason Solari (Elvetia), a pierdut cu 6-10, in optimile de finala, in fata echipei Giulia Campostrini (Italia)/ Rihards Zorge (Letonia).

* Pana acum, Romania are in palmares, cum spuneam, sapte medalii:
– doua de aur – Iosif Adrian Sulca (judo) si Sabina Baltag (haltere),
– doua de argint – Daniel Cristian Martin (inot) ) si Florin Nicolae Arteni Fintinariu, Alexandru Laurentiu Danciu (canotaj, 2-),
– trei de bronz Mihaela Valentina Cambei (haltere), Alina Maria Baletchi, Tabita Maftei (canotaj doi, 2-) si Andreea Dragoman (tenis de masa)

* PROGRAMUL TV, sambata, 13.10.2018:
07:00 Tenis, ATP • Telekom 2 Turneul din Shanghai
09:00 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul din Hong Kong

12:00 Ciclism • Eurosport Turul Turciei
14:00 Rugby • Telekom 1 Dinamo – Steaua
16:00 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Telekom 1, Look Pandurii – Snagov
17,00 Ciclism – Eurosport Turul Lombardiei
17:00 Handbal F • Digi 3, Telekom 2 Brest – Rostov
17:00 Handbal M • Digi 4  Meshkov Brest – Barcelona
18:00 Baschet M • Digi 2  Steaua – CSM Oradea
18:30 Handbal M • Digi 4, Telekom 1  Montpellier – Veszprem
20:00 Baschet M • Digi 2  BC Sibiu – BCMU Pitesti
20:00 Handbal F • Digi 4  Krim Mercator – Thüringer
20:30 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Telekom 1, Look U Cluj – Brăila