Inotatorul Daniel Matin, care a sarbatorit majoratul chiar la Buenos Aires, a cucerit vineri medalia de argint in proba de 200 m spate, devenind primul sportiv roman la Jocurile Olimpice ale Tineretului dublu medaliat.

Prima medalie, tot de argint, va amintiti, a fost obtinuta de bacauanul de 18 ani la 100 m spate, tot dupa rusul Kliment Kolesnikov, dar clar inaintea spaniolului Martos Bacarizo, podiumul probei (foto, contul FB al Alinei Alexoi, o inspirata captura) fiind: 1. Kliment Kolesnikov – 1’56″14/100; 2. DANIEL MARTIN – 1’58″20/100; 3. Martos Bacarizo – 1’59″37/100.

Imi face placere sa recapitulez chiar acum, inainte de a va prezenta celelalte rezultate ale romanilor la Buenos Aires, bilantul de pana acum, mai ales ca prin cele 8 medalii castigate figuram in Top 10 intre cele 206 natiuni prezente la Buenos Aires in aceste zile.

Delegatia Romaniei la Buenos Aires se afla pe locul 9 in clasamentul pe tari, vineri, dupa 6 zile de intreceri, cu 8 medalii, 2 de aur, 3 de argint, 3 de bronz.

Aurul a fost câştigat de judoka Adrian Şulcă (cat. 81 kg) şi de halterofila Sabina Baltag (cat. 53 kg), argintul a fost obtinut de inotatorul Daniel Martin (la 100 si 200 m spate) si la dublu rame masculin (canotorii Florin Nicolae Arteni-Fintînariu si Alexandru Laurentiu Danciu), iar medaliile de bronz au fost adjudecate de halterofila Mihaela Valentina Cambei (cat. 48 kg), echipajul de dublu rame feminin (Tabita Maftei si Alina Maria Baleţchi) si de Andreea Dragoman (tenis de masa).

Iata si alte rezultate inregistrate vineri, cu precizarea ca in continuare asteptam medalii de la atletism (unde micul nostru grup, de 5 atleti, a fost incurajat ieri de conducerea COSR, presedintele Mihai Covaliu si secretarul general George Boroi), tenis de camp si lupte. La precedenta editie am obtinut 6 medalii – 3 de aur si 3 de argint.

Asadar, la 200 m bras feminin, Maria Claudia Gâdea s-a clasat pe locul 21 în serii, cu 2 min 34 sec 61/100, iar Ingrid Huszar a terminat pe 34, în 2 min 40 sec 65/100.

La gimnastică artistică, Ana-Maria Puiu a ocupat locul 15 în finala de la individual compus, cu 48,366 puncte, după ce a primit 13,133 la sărituri, 11,933 la paralele, 11,600 la bârnă şi 11,700 la sol.

În concursul de atletism, Daniela Vasile s-a clasat pe locul 13 în primul tur al probei de 2.000 m obstacole, cronometrată în 6 min 55 sec 73/100.

La tenis de masă pe echipe mixte, România a învins Noua Zeelandă cu 3-0. Andreea Dragoman a dispus cu 3-0 de Hui Ling Vong, Cristian Pletea a trecut cu 3-0 de Nathan Xu, iar Pletea şi Dragoman au învins cu 3-0 perechea Xu/Vong.

* PROGRAMUL TV, duminica, 14.10.2018:
07:00 Tenis, ATP • Telekom 2 Turneul din Shanghai
11:00 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul din Hong Kong
13:00 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Telekom 1, Look Chindia – UTA
13:00 Ciclism • Eurosport Turul Turciei
15:30 Handbal F • Digi 2 FTC-Rail Cargo Hungaria – Vipers Kristiansand
16:00 Fotbal, Liga Națiunilor • Pro TV România – Serbia
17:30 Handbal F • Digi 2 Râmnicu Vâlcea – Kastamonu
18:00 Handbal • Telekom 2 Kielce – Vardar
19:00 Handbal F • Digi 1, Telekom 1 Bietigheim – CSM București
21:00 Handbal M • Digi 1, Telekom 1 Dinamo – Wisla Plock