*SIMONA HALEP, NUMARUL 1 IN 2018, IN ANCHETA WTA, PUBLICATA ACUM 2 ORE! Vezi mai jos primele rezultate ale anchetei, cu laureatele la toate categoriile!

* In absenta liderei mondiale, romanca Simona Halep, suferinda de o accidentare pacatoasa, la Singapore s-a efectuat, pentru ultima oara, tragerea la sorti a grupelor Turneului campioanelor, operatiune care a dat urmatorul rezultat:

GRUPA ROSIE:
Angelique Kerber
Naomi Osaka
Sloane Stephens
Kiki Bertens

GRUPA ALBA
Caroline Wozniacki
Petra Kvitova
Elina Svitolina
Karolina Pliskova

Jocurile incep duminica, 21 octombrie, iar precizarea privind ultima tragere la sorti este legata, probabil cei mai multi stiti, de faptul ca dupa ce acest turneu de sfarsit de an a fost gazduit de Singapore inca din 2014, se va muta in China, la Shenzhan.

Vom avea vreme sa vorbim de acest turneu, chiar daca cu regretul ca, dupa 4 ani, adica la toate editiile din Singapore, la a 5-a calificare lipseste chiar nr. 1 mondial, Simona Halep, dar deocamdata doar o constatare generala, argumentata clar.

Anume ca Turneul se anunta extrem de echilibrat, doar 2 jucatoare avand palmares direct pozitiv cu adversarele din grupe. Este vorba de Sloane Stephens, care are un scor de 6-1 in Grupa Rosie, si Petra Kvitova, cu 18-6 in Grupa Alba.

* O ancheta a prestigiosului cotidian american New York Times, preluata, pe buna dreptate, la greu de toata presa sportiva si nu numai de la noi, o indica pe Simona Halep drept cea mai buna jucatoare a lumii nu numai prin locul ocupat, ci, mai ales, prin faptul ca o claseaza pe primul loc la 5 categorii cu aprecieri tehnice, din cele 12 supuse dezbaterii unui juriu extrem de competent.

Voi cita, in intregime, preluand din NYT, aceste nume, ca sa ne dam seama in primul rand de priceperea dincolo de orice fisura a participantilor la ancheta.

In fapt, sunt 14 categorii, dar doua sunt mai degraba subiective, la una dintre ele fiind citata, pe locul 2, Monica Niculescu, votata la cele mai ciudate lovituri, cu forehand-ul ei deja celebru.

Cealalta ierarhie cu puternic caracter subiectiv, “Pe cine ai alege sa joace meciul de care depinde viata ta”, a plasat-pe primul loc Serena Williams, explicatia fiind aceea ca ziarul newyorkez organizeaza aceasta ancheta o data la 4 ani, Serena fiind prima la 4 categorii, imediat dupa Simona.

Asadar, Simona Halep are cel mai bun backhand cu doua maini (foto, ilustratia fiind luata chiar din cotidianul american), cea mai buna deplasare in teren, este numarul 1 la rezistenta, are cel mai bun passing si, de asemenea, cel mai bun joc de retur.

Iata, cum v-am promis, participantii la ancheta organizata de specialistul in tenis al ziarului, Christopher Clarey. Copy-paste, pur si simplu, pentru ca, pe de o parte, nu vreau sa sar vreun nume sau vreo calitate, dar si pentru a arata cam cum arata o ancheta intr-o presa care se respecta si respecta cititorii, cata munca si tenacitate iti trebuie sa-ti faci meseria la cel mai inalt nivel!

“Votes from Wim Fissette (former coach of Kerber, Halep Johanna Konta and others), Kamau Murray (coach of Stephens), Sam Sumyk (coach of Muguruza), Michael Joyce (former coach of Sharapova and Azarenka), Thomas Johansson (former Australian Open champion and coach of Maria Sakkari), Anibal Aranda (coach of CiCi Bellis), Azarenka (former No. 1), Chris Evert (former No. 1), Tracy Austin (former No. 1), Mary Joe Fernandez (former United States Fed Cup captain and two-time Grand Slam singles finalist), Nicole Pratt (head of women’s tennis at Tennis Australia and former tour player), Anne Keothavong (British Fed Cup captain and former tour player), Jo Durie (commentator and former tour player), Anna Chakvetadze (commentator and former tour player), Andrea Leand (analyst and former tour player) Christopher Clarey (The New York Times), Simon Cambers (British journalist), Stephanie Myles (Canadian journalist), Sophie Dorgan (French journalist with L’Équipe), Ben Rothenberg (New York Times contributor) as well as other players and coaches who preferred to remain anonymous.”

*Iata, de ultima ora, si anuntul premiilor WTA pe 2018, pe care ma grabesc sa le inserez aici, exact cum a venit flash-ul:

2018 WTA Awards Winners:

WTA Player of the Year: Simona Halep
WTA Doubles Team of the Year: Barbora Krejcikova and Katerina Siniakova
WTA Most Improved Player of the Year: Kiki Bertens
WTA Newcomer of the Year: Aryna Sabalenka
WTA Comeback Player of the Year: Serena Williams
Jerry Diamond ACES Award: Elina Svitolina

* La Moscova, in finala probei de dublu, cuplul Aleksandra Panova (Rusia)/Laura Siegemund (Germania) a dispus cu 6-2, 7-6 (2) de perechea romano-croata Raluca Olaru/Darija Jurak, din pacate as spune, dar trebuie subliniat ca Raluca a avut un an excelent, in pofida faptului ca, din cauza programului diferit al partenerelor, le-a schimbat aproape tot timpul.

* Dar la Moscova, chiar acum, cand ma pregatesc sa inchei scrisul la aceasta postare, zaresc o bomba de zile mari: tunisianca Ons Jabeur s-a calificat in finala Turneului Premier, prima oara in viata ei (Simona Halep, care a abandonat in fata ei la Beijing, poate i-a dat un imbold…), invingand-o cu 6-3, 3-6, 6-3 pe Anastasija Sevastova (Letonia).

* PROGRAMUL TV, sambata, 20.10.2018:
12:00 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Telekom 3 Academia Clinceni – Chindia Targoviste
14:00 Fotbal, La Liga • Digi 1; Telekom 1 Real Madrid – Levante
14:30 Rugby • Telekom 2 Steaua – CSM București
14:30 Fotbal, Premier League • Eurosport 1 Chelsea – Manchester Utd
14:45 Handbal F • Digi 2, Telekom 4 Copenhaga – Rostov Don
16:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Hermannstadt – Astra
16:00 Fotbal, Serie A • Digi 3 Roma – Spal
16:30 Fotbal, Bundesliga • Telekom 2 Wolfsburg – Bayern
16:30 Fotbal, Bundesliga • Telekom 4 Stuttgart – Dortmund
18:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 PSG – Amiens
19:00 Fotbal, Serie A • Digi 2, Telekom 2 Juventus – Genoa
19:00 Handbal F • Telekom 4 Podravka – Krim
19:15 Handbal F • Digi 1, Telekom 1 Vipers Kristiansand – CSM Bucuresti
19:30 Fotbal, La Liga • Digi 3, Telekom 3 Villarreal – Atletico Madrid
19:30 Fotbal, Premier League • Eurosport 1 Huddersfield – Liverpool
20:00 Baschet M • Digi 4 CSM CSU Oradea – Dinamo
21:00 Fotbal, Liga 1 • Telekom 1, Digi 1, Look Viitorul – Sepsi Sfantu Gheorghe
21:30 Fotbal, Serie A • Digi 3, Telekom 3 Udinese – Napoli
21:45 Fotbal, La Liga • Digi 2, Telekom 2 Barcelona – Sevilla