* Tinerii halterofili romani au reusit, in sfarsit, sa cucereasca si titluri la Campionatele europene de la Zamosc (Polonia), juniorii Paul Dumitrascu si Raluca Olaru fiind performerii delegatiei noastre marti, al carei bilant a ajuns, astfel, la 12 medalii.

In limitele categoriei 69 kg, Paul Dumitrascu a devenit campion european la total (302) si la stilul aruncat, cu 170 kg, in timp ce la 58 kg, Raluca Andreea Olaru a cucerit aur la smuls (90 kg), precum si argint la total (197 kg) si aruncat (107 kg).

La aceeasi categorie Andreea Panciu a completat bogata recolta a zilei cu un argint la smuls (89 kg) si 2 medalii de bronz, la total (196 kg) si aruncat (107 kg). Dupa cum se vede, disputa a fost extrem de stransa in acest concurs, cu apelul la criteriul greutatii corporale pentru departajari…

In acest moment, Romania are 12 medalii la CE de juniori si tineret din Polonia, 3 de aur, 4 de argint si 5 de bronz, dar ponderea este net in favoarea lotului de juniori, cei de la U23 reusind o singura medalie, de bronz. Intr-un fel, normal, pentru ca din cei 15 sportivi din tara noastra aflati la concurs, 11 sunt juniori si doar 4 inscrisi la U23.

* Marius Copil isi asterne bine de iarna, reusind sa ajunga in optimi la Turneul de 2 milioane de euro de la Basel, dupa ce a trecut prin calificari, cu 2 succese notabile, dar si de turul 1, in care l-a intrecut cu 6-2, 7-6 (8) pe americanul Harrison, mai bine clasat decat el in ATP (59 fata de 93).

Cu cele 65 de puncte (bonusul in bani este pentru optimi de 27.870 euro), Copil si-a asigurat prezenta in primii 100 si in 2019, chiar daca din nou in optimi va avea din nou o nuca tare, inevitabilul, in ultimul timp, croat Marin Cilic…

* Echipele romanesti de handbal feminin si-au aflat adversarele din turul 3 al Cupei EHF, detinatoarea trofeului, poate ati uitat, SCM Craiova urmand sa isi dispute calificarea cu Borussia Dortmund, nemtoaicele fiind cele care au eliminat HC Zalau.

SCM Rm. Valcea va juca imporiva danezelor de la Herning IKAST, in timp ce Magura Cisnadie va avea drept adversara (era sa scriu, ca, vorba aia, comentatorii romani, “va da piept”, dar la fete nu prea e cazul, nu?) echipa Zvezda Zvenigorod.

Dubla mansa este programata pe 10/11 noiembrie, iar returul, fix saptamana care urmeaza.

* La Singapore, ziua a treia a Turneul campioanelor la tenis feminin nu a avut darul sa lamureasca lucrurile in Grupa Alba, desi Elina Svitolina este ca si calificata, dupa a doua victorie, de data aceasta cu 6-3, 2-6, 6-3 in fata Karolinei Pliskova, dupa ce in prima zi o invinsese pe Petra Kvitova.

In ultimul meci din grupa, Svitolina are nevoie de doar un set pentru a fi sigura de calificarea in semifinale, urmand sa o intalneasca pe detinatoarea trofeului, Caroline Wozniacki, care a reusit marti sa treaca de Petra Kvitova, cu 7-5, 3-6, 6-2.

* PROGRAMUL TV, miercuri, 24.10.2018:
14,00 Tenis, Digi 4, Telekom 2 – Turneul ATP de la Viena
14:30 Tenis, WTA • Digi 2 Turneul Campioanelor
16,00 Tenis, Digi 3, Telekom 4 – Turneul de la Basel
17,30 Handbal F, TVR HD – CSM Roman-CSM Bucuresti
19,00 Baschet M, Digi 4 – CSU Sibiu-SCM Timisoara
19:00 Volei • Digi 3 VK UP Olomouc – Volei Alba-Blaj
20:00 Fotbal, Liga Campionilor • Digi 1 PSV Eindhoven – Tottenham
20:00 Fotbal, Liga Campionilor • Digi 2 Club Brugge – AS Monaco
22:00 Fotbal, Liga Campionilor • Digi 1 Barcelona – Inter Milano
22:00 Fotbal, Liga Campionilor • Digi 2 PSG – Napoli
22:00 Fotbal, Liga Campionilor • Digi 3 Dortmund – Atletico Madrid