* Parca banuiam ca Marius Copil va ajunge in sferturi la turneul de 2 milioane de euro de la Basel, chiar daca in optimi a trebuit sa lupte din nou cu Marin Cilic! Ei bine, romanul a obtinut victoria in 2 seturi, cu 7-5, 7-6 (7/2), dupa 1h51′ de focuri de artilerie, reusind, deocamdata, sa urce 12 locuri in ierarhia ATP, pana pe 81, in urma celor 100 de puncte cucerite aici, inclusiv prin cele doua victorii din calificari.

Este exact ceea ce avea nevoie la acest sfarsit de an, o consolidare in primii 100, ca sa nu mai vorbim si de cei 53.665 de euro pe care si i-a asigurat. Iar in sferturi, Marius Copil poate merge mai departe, intrucat va avea un adversar oricum mai la indemana fata de Cilic, cap de serie 3, anume pe americanul Taylor Fritz (57 ATP), beneficiar al unui wild-card, care a dispus tot miercuri de un alt invitat, elvetianul Henri Lasksonen, cu 6-2, 7-5.

Marius este pe partea de jos a tabloului, adica pe partea lui Alexander Zverev, favoritul 2, pentru ca la Turneul de la Basel favorit 1 este, de ani multi, vesnicul castigator acasa, Roger Federer…

* In meciurile de miercuri din Liga campionilor la fotbal destule rezultate de egalitate, dar si scoruri clare, chiar diferente surprinzator de mari, cum au fost Borussia Dortmund-Atletico Madrid 4-0 sau Liverpool-Steaua Rosie Belgrad 4-0.

Barcelona, cu Leo Messi pe post de suporter, cu copilul, in tribune, a invins cu 2-0 pe Inter Milano, in timp ce Paris Saint Germain a terminat la egalitate: 2-2, dupa ce a fost condusa de doua ori acasa, cu Napoli.

Tot 2-2 a fost si scorul dintre PSV Eindhoven si Tottenham, iar FC Bruges-AS Roma a fost 1-1.