Horia Tecau si Jean-Julien Rojer s-au calificat in finala Turneului ATP Masters 1000, dupa un parcurs excelent, mai ales in semifinale au dispus de cuplul favorit nr. 2 alcatuit din americanii Mike Bryan si Jack Sock, cu 6-1, 7-5, in doar 1 ora si 2 minute de joc.

Durata meciului a contat, pentru ca adversarii din finala, Marcel Granollers (Spania) si Rajeev Ram (SUA sunt perfect odihniti, dupa ce au ajuns in ultimul act in urma forfait-ului oponentilor din semifinale, Oliver Marach (Austria)/Mate Pavlic.

Oricum, dupa ce aproape jumatate de an au lipsit din circuit, din cauza indelungatei pauze, obligatorie dupa accidentarea si refacerea romanului, Tecau si Rojer au asigurate o gramada de puncte – 600, precum si 141.820 euro, turneul in intregime avand premii de peste 4 milioane de euro.

* Majoritatea sumei se imparte, cum se stie, insa, in proba de simplu, care va avea o finala inedita, intre sarbul Novak Djokovic, noul lider mondial de luni, si rusul Karen Hacianov. In semifinale, Djokovic a muncit din greu, aproape 3 ore, pentru a-l invinge pe Roger Federer, prin doua tie-break-uri (7-6, 5-7, 7-6), in timp ce Hacianov a incheiat repede conturile cu Dominic Thiem, in doua seturi – 6-4, 6-1.

* PROGRAMUL TV, duminica, 04.11.2018:
12:00 Fotbal, Liga 2 • Digi 1, Telekom 3 UTA Arad – Universitatea Cluj
13:30 Fotbal, Serie A • Digi 2, Telekom 2 Lazio – SPAL
14:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look Dunărea Călărași – Viitorul
15:30 Handbal F • Digi 2, Telekom 2 FTC-Rail Cargo Hungaria – Bietigheim
16:00 Fotbal, Liga 3 • Digi 1 Rapid – Oltenița
16:00 Fotbal, Serie A • Digi 3 Sampdoria – Torino
16:00 Tenis, ATP • Digi 4, Telekom 3 Turneul din Paris
16:15 Maraton • Eurosport New York
17:00 Fotbal, Premier League • Telekom 2 Man. City – Southampton
17:15 Fotbal, La Liga • Digi 2 Villarreal – Levante
18:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 3 Saint Etienne – Angers
18:00 Fotbal, Premier League • Telekom 3 Chelsea – Palace
18:00 Fotbal, Cehia • Telekom 4 Sparta Praga – Slavia
18:00 Fotbal, Turcia • Look Sport Trabzonspor – Bursaspor
18:30 Handbal F • Digi 1, Telekom 1 CSM București – Vipers Kristiansland
19:00 Fotbal, Bundesliga • Digi 4, Telekom 2 Mainz – Werder Bremen
19:30 Fotbal, La Liga • Digi 2 Real Sociedad – Sevilla
19:30 Fotbal, La Liga • Digi 2 Sociedad – Sevilla
20:00 Handbal M • Digi 3 Barcelona – Kielce
20:00 Handbal F • Telekom 3 Buducnost – Metz
21:00 Fotbal, Liga 1 • Digi 1, Telekom 1, Look FCSB – Astra
21:30 Fotbal, Serie A • Digi 2, Telekom 2 Udinese – Milan
21:45 Fotbal, La Liga • Digi 3, Telekom 4 Betis – Celta Vigo
22:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 Montpellier – Marseille
22:30 Baschet, NBA • Telekom 3 Milwaukee – Sacramento