Favorita nr. 1 a Turneului WTA de 125.000 de euro de la Limoges, Mihaela Buzarnescu, nu si-a atins tinta de a reintra in forma care a adus-o pe locul 24 in lume in ultimul an, dupa accidentarea teribila din SUA, fiind eliminata in primul tur, de o jucatoare cam de varsta ei, 32 de ani, nr. 111 WTA.

Mandy Minella, din Luxemburg, a invins-o, asadar, pe Buzarnescu, cu 6-4, 5-7, 6-4, probabil in ultimul meci din cele aproape 100 cate a putut juca romanca in acest teribil (si foarte bun, la urma-urmei) an competitional 2018.

In schimb, Ana Bogdan, favorita nr. 4 la Limoges, a ajuns in sferturile de finala, in urma unei noi victorii, de data aceasta in fata unei americance, Jamie Loeb, cu 6-2, 7-6 (4), succes care i-a asigurat o zestre importanta de puncte, 29, precum si 3.226 euro.

Pentru a ajunge in sferturi va lupta, de asemenea, o alta romanca, detinatoarea trofeului din 2017, Monica Niculescu, care va urma sa joace cu rusoaica Margarita Gasparian.

* Jose Mourinho a pus capat invincibilitatii Juventusului pe teren propriu, dar si ghinioanelor echipei sale actuale, Manchester United, reusind sa castige in Liga campionilor cu 2-1, cu golul victoriei marcat in ultimul minut al unui meci arbitrat de Ovidiu Hategan.

A fost o zi a celor din Manchester, City reusind scorul etapei, 6-0 cu Sahtior Donetk, aproape de aceasta performanta fiind si detinatoarea trofeului, Real Madrid, 5-0 in Cehia, cu Viktoria Plzen.

Rezultatele inregistrate miercuri seara:

Grupa E
Bayern Munchen – AEK Atena 2-0
A marcat: Robert Lewandowski 31 – penalty, 71.

Benfica Lisabona – Ajax Amsterdam 1-1
Au marcat: Jonas 29, respectiv Dusan Tadic 61.

Olympique Lyon – Hoffenheim 2-2
Au marcat: Nabil Fekir 19, Tanguy Ndombele Alvaro 28, respectiv Andrej Kramaric 65, Pavel Kaderabek 90+2.
Cartonaş roşu: Kasim Nuhu (Hoffenheim, 51).

Manchester City – Sahtior Donetk 6-0
Au marcat: David Silva 13, Gabriel Jesus 24 – penalty, 72 – penalty, 90+2, Raheem Sterling 49, Riyad Mahrez 84.

TSKA Moscova – AS Roma 1-2
Au marcat: Arnor Sigurdsson 50, respectiv Konstantinos Manolas 4, Lorenzo Pellegrini 59.
Cartonaş roşu: Hoerdur Magnusson (ŢSKA, 56).

Viktoria Plzen – Real Madrid 0-5
Au marcat: Karim Benzema 21, 37, Casemiro 23, Gareth Bale 40, Toni Kroos 67.

Valencia – Young Boys Berna 3-1
Au marcat: Santi Mina 14, 42, Carlos Soler 56, respectiv Roger Assale 37.
Cartonaş roşu: Sekou Junior Sanogo (Young Boys, 77).

Juventus Torino – Manchester United 1-2
Au marcat: Cristiano Ronaldo 65, respectiv Juan Mata 86, Alex Sandro (autogol) 90.